
Іноземна мова – річ потрібна. Та для ефективного її вивчення мало простого зубріння, яке, на жаль, досі є основою нашої освіти. Слід зазначити, що відповідно до індексу володіння англійською мовою (EF EPI), Україна перебуває на 44 місці (серед 63 країн), що відповідає низькому рівню. Найкраще англійською, згідно із цим рейтингом, володіють у 7 європейських країнах: Данії, Нідерландах, Швеції, Фінляндії, Норвегії, Польщі та Австрії. І все це при тому, що іноземну мову у нас розпочинають вчити ще у дитячому садочку, далі дитина вчить її 11 років у школі, ходить на курси чи до репетиторів, вчить у вузі. Чому маємо такий результат – освітяни кажуть, тут все залежить від кількох факторів.
- Все залежить від таких чинників. По-перше, як людина вчить, себто нові методи передбачають індивідуальний ефективний підхід. Основна ціль - що на виході з кожного класу учень зможе зробити нового, як це можна виміряти тощо. По-друге, дуже важливо навчити учня самостійно вчитися. І по-третє, мотивація як внутрішня, мовляв, "мені це потрібно тому, що...", так і зовнішня, "я хочу вчитися тому, що...", - пояснює вчитель англійської мови Чернівецької гімназії №5 Олеся Яківчик. – А низький рівень знань учнів часто викликаний тим, що навчальній системі не вистачає мотивуючих факторів і новітніх методів, а учні не вважають, що їм це потрібно.
Чиновників зобов’яжуть вивчити англійську мову
Допомогти учням вивчати англійську глибше вирішили й очільники освіти міста. На розгляд міській раді запропонували цілу програму, яка б закцентувала увагу на вивченні іноземної мови на найближчі роки.
- Цього місяця на сесію міської ради буде винесено таке питання: про затвердження програми вивчення та популяризації англійської мови у Чернівцях і 2016-2020 роках. Таке рішення було прийнято міськно ще у серпні цього року і наразі просимо наших депутатів цю програму затвердити, - повідомляє начальник управління освіти міськради Сергій Мартинюк. - І залежно від того, визнає цю програму чи ні, буде залежати популяризація англійської мови у місті. Якщо все вдасться то вже з 2016 року ми почнемо поглибленіше вивчати англійську мову.
Разом з тим у дорослому віці до багатьох таки приходить усвідомлення, що вчити іноземну мову треба, адже без неї – нікуди. Тоді з’являється і стимул, і мотивація, і освітні програми відповідні знаходяться, і курси ефективні.
- Склалося так, що ще під час навчання у вузі я раптом усвідомив, що хочу жити в іншій країні, аби не працювати тут за копійки без жодних перспектив. Адже ні про власне житло, ні про гідний рівень життя тут годі і мріяти. Які можуть бути перспективи у країні без перспектив. Отож твердо вирішив, що вивчу мову та спробую виїхати звідси, - ділиться досвідом чернівчанин Олег Федьків. – До навчання взявся завзято. Певна база вже була зі школи, так що було простіше. Отож займався з викладачем, читав зі словником періодику, намагався спілкуватися у мережі. А потім мені пощастило поїхати до Великобританії. Там за місяць мені вдалося акліматизуватися в мовному середовищі, влаштувався на роботу, потім підшукав дещо краще, де працюю і досі. Без знання мови, звісно, було б значно важче. Вакансії, звичайно, також є, та менш оплачувані, до того ж ти опиняєшся в ізоляції, адже не можеш розмовляти, заводити нові знайомства. Тому, думаю, не слід гаяти часу, та вже у старших класах добре студіювати англійську. Адже знання іноземної мови дає можливість навчатися за кордоном, і, відповідно, там залишитися.
Про те, що українцям варто розвивати знання мов, думають і у керівництві держави. Президент Петро Порошенко підписав указ "Про оголошення 2016 року Роком англійської мови в Україні", згідно з яким Кабмін має розробити і затвердити комплекс заходів, спрямованих на активізацію вивчення громадянами англійської мови з метою створення для них можливостей її використання у сферах освіти, науки, культури, економіки та інших сферах. А також зобов'язує посприяти розширенню мережі гуртків з вивчення англійської мови у позашкільних навчальних закладах, проведенню фахових конкурсів, олімпіад та інших змагань з англійської мови.
Згідно з Указом, також заплановано розвиток взаємного обміну учнями, студентами між навчальними закладами України та держав, в яких англійська мова є основною мовою спілкування, активізація участі загальноосвітніх навчальних закладів України у навчальній програмі Європейського союзу "Е-Twinning Plus", розширення мережі літніх мовних таборів для вивчення іноземних мов в Україні тощо.
Водночас поки що невідомо, чи буде все це доступно простим громадянам, чи як це часто трапляється, "благоденство" для народу – на папері, а вигідні пропозиції – для обраних.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар