
Нині є рідкістю, коли молодятам після одруження дарують потрібну побутову техніку, автомобіль та житло. Навпаки, частіше молоде подружжя бере у кредит побутову техніку, автомобіль, а то й іпотеку під житло. Та, набираючи кредитів, рідко хто задумується про те, що шлюб може розпастися, а борги доведеться комусь виплачувати. Багато пар не розуміють, як це зробити правильно і як захисти свої права.
Як бути з боргами і виплатами по кредиту після розлучення, радять юристи.
Взяли в кредит автомобіль
Подружжя Іванюків, яке перебуває у шлюбі три роки, рік тому взяли у кредит автомобіль. Кредит, згідно із умовами, мали виплачувати рівними частинами упродовж двох років. Однак цього літа у сім’ї виник конфлікт, і чоловік подав на розлучення. Автомобіль він забрав із собою, а дружині залишив квартиру та все майно. Та попри розірвання шлюбу, борги у сім’ї залишились несплаченими. Почалася тяганина, якої намагалися уникнути молоді люди. Адже хотіли розійтися мирно, без участі судів.
Власне, якщо люди не можуть домовитися самостійно про те, що кому належить та хто за що має платити, їх можуть розподілити в суді.
У разі розлучення спільне майно поділяється порівну, якщо інше не зазначено у шлюбному договорі, при цьому борги також визнаються загальними
– Відповідно до сімейного законодавства, а саме ст. 60 Сімейного кодексу України, майно подружжя, нажите за період шлюбу, є їхньою спільною власністю, а, згідно зі ст. 70 Сімейного кодексу України, у разі розлучення спільне майно поділяється порівну, якщо інше не зазначено у шлюбному договорі, при цьому борги також визнаються загальними, – коментує юрист Андрій Рудько. – Виплата кредиту відбувається спільно. Відповідно до того ж Сімейного кодексу, борги за кредитними зобов'язаннями можуть бути розділені між подружжям пропорційно до того майна, яке отримав кожен окремо.
Також потрібно зважити на таке, якщо кредит у період шлюбу оформив один з подружжя на себе, то після розлучення борги будуть вважатися спільними. Тому банк має повне право вимагати погашення кредиту як з однієї сторони, так і з іншої. Для того щоб не виникло проблем і розбіжностей з питань, пов'язаних з виплатою кредиту, банки вимагають підписати договір обох подружжя. Також варто знати, що власник квартири, позичальник і платник по кредиту - завжди одна і та ж особа. Тому ситуації, коли чоловік бере кредит, а потім переоформляє квартиру на колишню дружину, зобов'язуючись платити по кредиту, не існує. Власник і буде єдиним платником по кредиту.
Ще один нюанс, може таке трапитися, коли один із подружжя, без згоди іншої сторони, оформив на себе кредит на покупку. Виконувати кредитні зобов’язання в такому випадку теж буде особа, яка оформила кредит. Але у такій ситуації необхідно довести, що кредит був оформлений не на загальні потреби, а на особисті, тому віддавати борги повинен той, хто його і оформив.
Борг за комуналку – теж платити разом
Юрист Центру конфліктології і права Тетяна Войнова зазначає, що борги у подружжя можуть бути зовсім різними, але водночас вони є спільними. І це не обов’язково тільки кредит або іпотека. Наприклад, коли власники квартири затопили сусідів, або взяли позику на лікування дитини, не сплатили вчасно за комунальні послуги.
Щодо кредитних боргів, то вони не завжди діляться порівну.
Коментар юриста
Як ділити борги, пропишіть у шлюбному договорі
При поділі спільного майна подружжя також враховуються борги, набуті ним за час їхнього перебування у шлюбі, як водиться, це кредитні зобов’язання. Кредитний договір оформляється на одного із подружжя, а кошти спрямовуються на купівлю спільного майна (квартири, автомобіля тощо). За таких обставин при поділі майна можуть враховуватись борги подружжя і стягуватиметься із іншого подружжя та їх частка, яка присуджена судом в загальному майні (як правило, це 50/50). Щоб уникнути такої ситуації, порядок поділу боргів можна визначити у шлюбному договорі. Зокрема визначити, що кожен із подружжя приймає на себе виконання тільки того зобов’язання, яке оформлено на його ім’я. Додатково рекомендував би іншому із подружжя, тому, хто не є основним боржником, не підписувати договору поруки за зобов’язаннями цього із подружжя.
– Борги за кредитними зобов’язаннями можуть бути розділені між подружжям пропорційно тому майну, яке кожен з них отримав, – каже Т. Войнова. – Тобто якщо за рішенням суду зі “спільно нажитого” вам дісталася тільки третина, така третина вам випаде і в погашенні кредиту.
Власне, якщо подружжя на власний розсуд розділило майно, банку, якому ви заборгували, все ж доведеться нести відповідальність спільно. Тому навіть якщо один із подружжя, залишив все майно іншому, банк може мати до вас претензії.
Ділимо іпотеку
Кредити на побутову техніку, це ще не все, на що можуть залишитися борги. Колишнє подружжя, може мати невиплачену іпотеку. Юристи зазначають, що житло, придбане в іпотеку та будь-яка інша нерухомість, прирівнюється до спільно нажитого майна. Тому її теж можна розділити. Та оскільки такий об’єкт перебуває у заставі в банку, перш ніж чинити якісь дії, треба взяти згоду в кредитній організації.
– Якщо до моменту розлучення іпотека не погашена, і квартира переходить у власність одного із колишнього подружжя, він бере на себе всі обов’язки по виплаті кредиту, а друга сторона позбавляється права на власність і припиняє сплачувати платежі, – коментує Т. Войнова. – Найперше, потрібно зробити такі дії: звернутися у банк і переоформити договір на одну людину. Але це можливо лише в тому випадку, якщо банк задовольнить рівень доходів позичальника.
Якщо на квартиру претендують обоє з подружжя, теоретично іпотеку потрібно розділити навпіл і кожен має виплачувати свою частину. У такому разі потрібно переоформити і договір, і страховку та отримати згоду банку.
За словами юристів, із практики знають, це не так просто, як здавалося б. Є кілька нюансів. Перше - банки часто не дають згоди на такий варіант погашення кредиту. Крім того, поділ кредиту не вирішує питання з іпотечними зобов’язаннями. Адже до повного погашення кредиту іпотекою буде обтяжений весь об’єкт нерухомості (виняток можуть становити лише ті випадки, коли об’єкт нерухомості ділиться між подружжям). Тому якщо один з подружжя у майбутньому перестане платити за кредит, банк оберне стягнення на об’єкт іпотеки в цілому. Простими словами, може статись, що добросовісний із подружжя втратить свою частку нерухомості через не виконані зобов’язання недобросовісного.
Якщо у подружжя однокімнатна квартира, вирішити проблему ще складніше. Наприклад, однокімнатне житло можна поділити на частини, але вони не можуть бути предметом застави. Через це складніше розділити суму іпотеки. Якщо банк не погодиться розділити іпотеку на таку квартиру, то позичальником залишиться той, хто оформив договір. У такому разі, якщо подружжя дійде згоди, то може виплачувати такий кредит спільно.
Можна піти іншим шляхом. Є варіант, який значно простіший. Іпотеку можна погасити достроково. Юристи вважають, що цей варіант найвигідніший. У такому разі колишнє подружжя зможе продати квартиру та поділити гроші. Цей варіант унеможливлює у подальшому втрату квартири, коли через затримку виплати одного з подружжя або інші проблеми банк може відібрати нерухомість.
Хто заплатить за особисті борги
Звичайно, що борги у подружжя не завжди спільні і виплачувати декотрі все ж доведеться одному із подружжя. Наприклад, юристи пригадують із практики такі випадки: дружина взяла кредит, щоб здати в ремонт машину, яка є її власною, або чоловік позичив велику суму грошей, щоб відремонтувати будинок, власником якого є він сам.
– Якщо судом буде визнано, що борг подібного типу утворився саме так, а не інакше, то далі суддя буде керуватися статтею 45 Сімейного кодексу, яка дозволяє не ділити ці борги, а зобов’язати до виплати тільки того, хто став винуватцем утворення боргу. Якщо чоловік або дружина купує машину, або бере кредит на будь-які потреби – обов’язково повинна бути згода другого з подружжя, – коментує Т. Войнова.
Аби все ж довести у суді, що один із подружжя за вашою спиною взяв кредит і, скажімо, придбав машину, потрібно довести, що вона не була куплена для потреб сім’ї. Аби це довести, можна залучити свідків, також будь-які документи, чеки і квитанції. Якщо вам вдасться довести непричетність до таких боргів, ні в судовому, ні в якому іншому порядку банки не зможуть пред’явити до вас претензій.
Власне, процес поділу спільних боргів може бути складнішим, аніж поділ майна. Тому юристи радять, одружуючись, обов’язково підпишіть шлюбний договір, де буде чітко визначено, хто з подружжя і в якому розмірі сплатить борг по кредиту, іпотеці тощо.
Ольга МАКСИМЮК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар