
Гучна податкова реформа не дає спокою нікому, далі терпеливо продовжує шукати жертв. Цього разу, крім освіти, науки та культури, «під ніж» потрапили й аграрії. Мовляв, дірка у бюджеті велика, а ви й так надто багато маєте. Та ось це «надто багато» обмежувалося лише єдиною подачкою від держави – спецрежимом ПДВ. А з нового року і його може не бути.
Власне, це вже не перша спроба скасувати спецрежим ПДВ. Розмови про це точаться ще від початку року. А один із чергових законопроектів Податкового кодексу містив норму про його скасування. Втім, з останньої редакції законопроекту цю норму вилучили. Не так за ініціативи депутатів, як під тиском вулиці, адже під стінами ВР зібрався численний мітинг аграріїв, на їхню думку, такі радикальні рішення уряду призведуть до масового безробіття, різкого падіння виробництва та стрімкого подорожчання продуктів харчування.
Депутати стверджують, що вони знайшли «точки зіткнення» з народом. Замість ставок «все по 20%» запропонована формула «20/20/18/18» і часткове збереження за аграріями спецрежиму. Як воно буде – покаже час.
Наповнювати бюджет потрібно, але іншим способом
Правду кажучи, прихильники переходу на загальну систему оподаткування запевняють, спецрежим служить лише великим агрохолдингам, і користі від нього дрібним господарствам мало. Однак супротивники скасування спецрежиму стверджують точно навпаки – скасування спецрежиму вдарить, у першу чергу, по малому та середньому агробізнесу, і цілком можливо, навіть знищить сільське господарство.
Олександр Варжевський, директор департаменту АПР Чернівецької ОДА розповідає, що суть спецрежиму полягала у поверненні цього ж ПДВ підприємствам. Тобто кошти кожного господарства перераховували на спеціальний рахунок у казначействі. Перед продажем товару ПДВ надходив на цей рахунок. А після завершення операції розрахунку кошти ПДВ поверталися назад підприємству.
- Зараз стоїть питання, що 75% від суми ПДВ буде залишатися у держбюджеті, а повертатиметься аграріям лише 25%, - каже О. Варжевський. - Всі повернені кошти аграрії використовували на розширення виробництва. А якщо повертатиметься їм мізерія, або взагалі нічого, аграрії дуже багато втратять, бо з кожного товару залишатимуться у бюджеті 20% вартості. Це призведе до збитків.
О. Варжевський каже, раніше теж ситуація зі спецрежимом була непростою, але ПДВ завжди повертався аграріям, і для цього не потрібно було стояти у чергах.
- Усі розуміють, що бюджет треба наповнювати, але ж не таким способом. Може цю реформу потрібно було проводити поступово, залишаючи у бюджеті не 75% від ПДВ, а 25. Це питання вже до уряду, - підсумовує директор департаменту АПР.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар