
Думки про те, вигідно чи ні вирощувати та продавати городину, розходяться. Одні господарі переконують, що зиск у цій справі є, інші впевнені, що витрати на те, аби виростити хороший урожай, вищі, аніж прибуток, адже часто собівартість городини вища, аніж ціна реалізації. Попри це охочих спробувати себе в овочівництві не мало, на Буковині є цілі села, які заробляють на тепличному господарстві.
За сезон деякі фермери збирають три урожаї
Сільський голова с. Тарасівці, що на Новоселиччині, Сергій Тігу погоджується, що цей край є батьківщиною левової частки огірків та редиски, які потрапляють на ринки Буковини.
– Багато селян мають теплиці та живуть лише з того, що вирощують овочі. Втім, останнім часом вигідність такого бізнесу суперечлива, адже витрати на вирощування зростають: дорожчає пальне, електроенергія, добрива, засоби захисту рослин, насіння, зростають податки тощо, а роздрібна ціна кілограма огірків у сезон складає 1 гривню. Фермери скаржаться, що витрати не завжди окуповуються, тож деякі навіть припиняють діяльність, перепрофільовуються, шукають інші способи заробити.
Чи не найбільше городники бояться повеней та надто палючого сонця. адже це може зіпсувати урожай
Самі власники теплиць переконують, що ціна на городину цьогоріч навіть менша, аніж торік. І це аж ніяк не через хороший урожай.
Юрій Гусак з с. Тарасівці Новоселицького району, який вирощує редис, огірки та помідори та сам продає їх на ринку, каже, що ціну на городину, як і у розвинутих країнах, диктує ринок.
– Зараз чимало людей хочуть заробити на вирощуванні овочів, – каже Юрій. – Декілька років тому, коли вартість овочів навіть влітку була досить високою, людям здавалося, що цей бізнес прибутковий і вони почали вкладати у це кошти і сили.
Останні два-три роки погода сприяє хорошому урожаю, продукції стало багато, а ціна на неї, відповідно, дуже низька. Тож про якісь надприбутки мова не йде. Маючи декілька гектарів землі, особисто я намагаюся стовідсотково використати всі можливості. Ранньою весною засіваю редис, а коли його збираю - швидко саджу огірки, а за ними, якщо пощастить, встигаю ще й виростити пізню капусту. Аби все встигнути у строки, доки дозріває перший урожай, вирощую розсаду другого, щоб висадити не просто насіння, а саджанці.
А для максимального здешевлення городини не використовую ніякої додаткової робочої сили: все виконують члени родини.
Хімікати є дорогими, але незамінними
Деякі господарі запевняють, що у вирощуванні зараз не використовують засобів захисту рослин та добрив, адже це надто дорого. Втім, обійтися зовсім без хімікатів майже неможливо.
– Намагаюся не користуватися шкідливими для споживача препаратами, – каже фермер Сергій Адамович із с. Михальча, що на Сторожинеччині. – Зараз спеціалізуюся на вирощуванні троянд, полуниці та деякої городини. У теплицях вже дійшов перший виноград (всього у пана Сергія понад 150 сортів), але я лише один раз обробляв його, і то біологічними засобами, які є безпечними для людини.
Найближчими роками прибутковим бізнесом буде фермерство
Для овочів (огірків, помідорів) фермери не соромляться купувати дешевші та більш отруйні препарати. Сильні хімікати розраховані на те, щоб овочі зібрали через 30 днів після обробки, але вже за 2-3 доби вони потрапляють на ринки та столи буковинців. Так, хімікати дорогі, але ризик, що весь урожай пропаде все ж таки більший. Окрім того, нашій державі за цим ніякого контролю немає.
Головний ризик для овочів - погода
Але все ж таки головною умовою заробітку є те, що погода сприятиме урожаю. За словами Ю. Гусака, цьогоріч погода для огірків видалася не дуже вдалою.
– На початку червня, коли йшли дощі, збирав не більше 40 кілограмів на день, натомість, за сонячної погоди денний урожай може сягати 300 кіло.
Але це ще нічого, адже у ті роки, коли на Буковині була повінь, теплиці заливало водою і майже весь урожай псувала вода. Чекали від держави компенсацій, але марно. Заробити не вдавалося нічого: господарі мали лише збитки. Тож ризики у овочівництві дуже високі.
Ірина ВОРНІЧЕСА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар