
За декілька днів розпочнуться заняття в українських школах. Діти переживають, адже не знають, чи звикнуть рано вставати, готувати уроки. А батьки мріють, щоб їхні школярі неодмінно були найуспішнішими в класі. Та для цього замало просто багато сумлінно вчитися. Треба пам’ятати, що успіхи дитини залежать від багатьох чинників, таких як харчування, сон, самопочуття.
- На жаль, сучасні батьки частіше тиснуть на дитину, завантажують її, адже вважають, що тільки так вона буде краще вчитися. Це далеко не так. Надмірний тиск, навпаки, відіб’є бажання готуватися до занять, сприймати інформацію, одне слово, це викликатиме протест, - запевняє шкільний психолог Катерина Миронюк. – Школяр має добре відпочивати, мати час і на ігри, тоді будуть гарні результати у школі. Крім того, слід не забувати про повноцінний сон, не менше восьми годин та збалансоване меню дитини.
Вчимося правильно навчатися і відпочивати
Здоровий сон – гарні оцінки
Найперше, на що треба звернути увагу батькам, чи добре висипається дитина. Пам’ятайте, школяр має спати не менше 8 годин на добу.
- Дитина має вчасно лягати у ліжко і міцно спати. Важливо, щоб малюк не засиджувався за комп’ютером допізна, не дивився на ніч гостросюжетних фільмів, адже після них він буде надто збуджений, щоб спокійно спати, - каже Катерина Валеріївна. – Лягати школярик має щодня в той самий час, не пізніше одинадцятої години, краще о десятій. Якщо у вас дитина молодшого віку, перед сном дозвольте їй взяти з собою в ліжечко свою улюблену іграшку або почитайте казку. І тоді сон школяра буде спокійним і міцним. Хороший сон сприятиме тому, що вдень дитина матиме більше енергії, мозок працюватиме краще.
За словами психолога, якщо ви помітили, що малюк погано спить, часто прокидається, крутиться, страждає від безсоння, значить, він надто втомлюється вдень, переживає стреси, їсть важку жирну їжу на ніч, тож треба робити висновки.
Важливе значення має те, як прокидається дитина. Вставати треба також у той самий час щодня. Дозволяйте малюку після пробудження полежати у ліжку десять хвилин, порадьте розім’яти руки, ноги. Вставати треба не надто пізно, щоб встигнути поснідати, виконати зарядку, зібратися у школу.
Школярам, особливо учням молодших класів, не варто нехтувати обіднім сном. Обов’язково кладіть малюка спати після обіду, хоча б на півтори години. Малюк, який не звик до уроків і завжди до школи спав на обід, буде сильно стомлюватися без сну.
Не має школяр і забагато спати, але якщо ви помітили, що дитина постійно сонна, зверніться до педіатра, можливо в неї нестача якихось вітамінів, мікроелементів, або ж навіть є певне захворювання.
Для пам’яті їмо горіхи
Не менш важливе, ніж сон, правильне харчування школяра. Якщо дитина не отримуватиме із їжею необхідної кількості кілокалорій, вітамінів, мікроелементів, мозок її не працюватиме належно.
Лікар-педіарт Марина Дмитрюк пояснює, що раціон школяра має бути збалансованим, містити тільки натуральні продукти, без шкідливих сучасних домішок. Не варто давати малому чипси, сухарики, шоколадні батончики, не годувати його напівфабрикатами.
- Їжа не має бути одноманітною. Наприклад, на сніданок добре давати кашу чи мюслі, залиті молоком або йогуртом. Додавайте в неї свіжі фрукти, ягоди, взимку – горіхи, родзинки, курагу, чорнослив. Цукор добре замінити медом, але не кидайте його в гарячу кашу, почекайте, нехай вистигне, - наголошує лікар. – Кашу можна чергувати з домашнім сиром. Давайте зранку свіжовичавлений сік, ні в якому разі не привчайте малюка до кави. Якщо вже дитина просить гарячого, зробіть їй какао. М'ясо, яйця, гарніри погано засвоюються зранку.
Для обіду найкраще підійде гаряча перша і друга страва, не бутерброди, оскільки харчування всухом’ятку загрожує проблемами з травленням. Добре, щоб на перше учень їв борщ, або суп, на друге – гарнір, тушковане чи варене м'ясо, рибу, салат із свіжих овочів. Якщо ваш школяр відвідує групу продовженого дня, він може відвідувати їдальню, це краще, ніж суха їжа.
Вечеряти школяр має не пізніше, ніж за дві години до сну. Підійде молочне, фрукти або овочі.
Часто батьки забувають про полуденок. Робити це не варто. Обов’язково, після обіднього сну дайте малюкові свіжі фрукти, кефір, йогурт, сир, булочку. Якщо малюк полюбляє шоколад, не давайте йому цукерки чи батончики, купуйте тільки якісний чорний шоколад, можна з горіхами та родзинками. До речі, якщо школяр голодніє протягом дня, добре давати йому із собою суміш горішків та сухофруктів.
Уроки готуємо за правилами
Аби школяр готував домашнє завдання старанно, все запам’ятовував, робити це треба також правильно. Сідати за виконання домашніх завдань можна тільки після того, як школяр добре відпочине, а не відразу після школи. Підготовка до уроків молодшого школяра не повинна забирати більше години і найкраще таку підготовку чергувати з перервами на відпочинок кожні 20-25 хвилин. Та пам’ятайте, що учням першого класу не повинні задавати уроків додому.
- Не нав’язуйте свою допомогу, якщо дитина не просить та справляється сама. Якщо ж поміч потрібна, не робіть уроки за дитину, допомагайте їй порадою, і ні в якому разі не підвищуйте при цьому голос, не бийте школяра, це може остаточно відбити в нього бажання навчатися, - пояснює вчитель молодших класів Діана Біляк. - Нехай ваша участь у підготовці малюка буде майже непомітною, щоб надалі він міг самостійно готуватися до школи. Якщо помітили, що школяр не проявляє інтересу до навчання, спробуйте зацікавити його, вигадайте нагороду, у формі додаткового часу для ігор, або ж чого смачненького. Можете просто перевести підготовку до уроків у форму гри.
Важливо, щоб усі позакласні заняття, гуртки, секції школяр відвідував до шостої години вечора. Також до цього часу краще закінчити і підготовку до уроків. Адже після шостої години мозок працює не так інтенсивно.
Спортивні хвилинки поліпшать результати
Найкращі результати у навчанні будуть, якщо чергувати розумову працю із фізичною. Привчіть дитину після пробудження разом зробити ранкову зарядку, яка зарядить вас і дитину енергією на цілий день. Також зарядка сприятиме хорошому початку роботи його травної системи, і дитина охоче поснідає. Фізичне навантаження розганяє кров, тож мозок краще отримує необхідні поживні речовини.
Добре, якщо дитина ходить до школи пішки хоча б хвилин 10-15, оскільки таким чином мозок насичується киснем і буде добре працювати. На уроках вчитель має робити невеличкі перерви на спортивні хвилинки – невеличку гімнастику, розминати руки, які не звикли до письма, та очі, які довго концентрувалися на дошці або зошиті.
- Важливо, щоб школяр відвідував уроки фізичної культури. А також достатньо рухався на перервах, насправді це допоможе потім зосередитися на уроках, - каже вчитель фізичного виховання Олег Кравчук. – Також віддавайте дітей у спортивні секції, це не тільки зміцнить їхнє здоров’я, а й допоможе дисциплінувати.
Та якщо дитина відвідує заняття у спортивній секції, то необхідно простежити за тим, щоб між обідом і заняттями минуло не менше 40 хвилин.
Також важливо, щоб ввечері дитина виходила на прогулянки, хоча б на півгодини. Та вона не має бігати, добре просто пройтися, подихати свіжим повітрям. Тоді сон буде значно міцнішим.
Ірина БЄЛОВА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар