Над Дністром унікальні грунтово-кліматичні умови для фруктових садів і ягідних плантацій. Тож розвиток садівничої галузі здавна серед пріоритетів агропромислового комплексу Хотинського району.

У краї сади розкинулися на дев’яти тисячах гектарів, значна частина з яких — у приватному секторі. А в сільськогосподарському виробництві питома вага плодово-ягідної продукції сягає 23%.

— Для сприяння розвиткові галузі постійно проводимо семінари, навчання керівників та спеціалістів агроформувань щодо інтенсивного розвитку садівництва за участі кращих науковців і спеціалістів України, а також Польщі, Голландії, інших європейських країн, — зазначає голова Хотинської райдержадміністрації Петро Допіряк.

Більшість садів району — поважного віку, вони відпрацювали свій ресурс, пише Урядовий кур'єр. Тому хотинські садівники (а вони вирізняються високим професіоналізмом) щороку закладають сотні гектарів молодих сучасних скороспілих садів, що дають хороший врожай вже на другий-третій рік. Збільшується частка інтенсивних насаджень за сучасними технологіями посадки із сертифікованих саджанців кращих сортів, на вегетативних кронових підщепах.

Захищаємо сади після цвітіння

Є у краї і 100 гектарів суперінтенсивних садів, оснащених шпалерами, сучасними системами зрошення та захисту, зі щільністю посадки до 3,5 тисячі дерев на один гектар. У районі запевняють, що наявність плодорозсадницької бази та кваліфікованих кадрів дає змогу довести площу інтенсивних багаторічних насаджень до 10 тисяч гектарів.

Торік за державною програмою підтримки садівництва підприємства Хотинщини отримали з держбюджету 1,365 мільйона гривень. У попередні роки держава відшкодовувала витрати суто на плодові насадження й догляд за ними. Нині ухвалені програми працюють на створення довкола садів виробничої інфраструктури: зведення плодосховищ, накопичувальних басейнів для зрошувальних систем, придбання техніки.

Завдяки цьому збудовано сучасні холодильники для зберігання плодів та ягід ємністю від 500 до 1000 тонн. А незабаром у селі Недобоївці введуть в експлуатацію холодильник-гігант, де одночасно можна зберігати 5-6 тисяч тонн садової продукції.

Як констатує Петро Допіряк, нашим садоводам необхідно об’єднуватись задля створення кооперативу і формувати великі партії такої продукції з метою подальшої реалізації на європейських і світових ринках.