
Торік Верховна Рада запровадила на десять років мораторій на експорт лісу (необробленої деревини). Документ передбачає, що тимчасово (на 10 років) заборонено вивозити з України необроблену деревину (крім сосни) з 1 листопада 2015 року. Щодо сосни, то її заборонено вивозити з 1 січня 2017 року. Щодо дуба, то його зарахували до цінних та рідкісних порід.
Кубометр необробленої деревини коштує лише 80-90 доларів
Тоді народний депутат, наш земляк, Іван Рибак розповів, що цей закон вдалося ухвалити (його підтримали 233 депутати) за рахунок відтермінування впровадження мораторію на експорт кругляка сосни.
Як йдеться у пояснювальній записці до законопроекту, експорт необробленої деревини невигідний ні в економічному, ні в соціальному, ні в природоохоронному сенсі. Адже якщо кубометр необробленої деревини коштує лише 80-90 доларів, то світова ціна обробленої деревини у десять разів вища – 950 доларів за кубометр. Можна лише здогадуватися про втрати, якщо 70% вирубаного в Україні лісу відправляють на експорт як необроблений.
Щоправда, попри дію мораторію, ліс і далі продовжують вивозити. Кажуть, що це ліс некондиційний, низькосортна деревина, яка не має попиту всередині держави.
На Буковині не росте багато соснових лісів
Окрім того, наголошують, що це не наш ліс, його привезли з інших регіонів, оскільки на Буковині немає стільки власної сосни, щоб заготовляти її у промислових масштабах.
- Після запровадження мораторію на експорт лісгоспи Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства не експортували жодного кубометра ділової деревини. За закордонними контрактами, згідно із чинним законодавством, продаємо лише низькосортну сировину, на яку немає попиту всередині країни, - повідомив нам в. о. начальника Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства Роман Череватий. - Для порівняння, за січень цього року на експорт продано лише 1,7 тисячі кубометрів деревини. Рік тому, за такий же період, експортовано 25,4 тисячі. Звісно, грошові надходження лісгоспів різко впали. За січень 2015-го вони отримали за експортні операції 705,12 тисячі доларів, а за січень 2016-го – лише 43,68 тисячі - у 16 разів менше.
За словами головного лісівника краю, якщо інші області України можуть ще упродовж цього року експортувати сосну, то у Буковини такої можливості немає. У наших лісах не росте стільки цієї деревини, щоб заготовляти її у промислових обсягах. Здебільшого, таку деревну породу вирощують буковинці лише для декоративних цілей. Відповідно, вагони з сосною, які ми бачимо на залізничному вокзалі Чернівців, жодним чином не можуть належати лісгоспам області.
Ліс хочуть не переробляти, а продавати
Зміна експортної політики вже має і ще матиме низку наслідків не тільки для лісової галузі, а й області у цілому. По-перше, зменшується сума сплати податків до місцевого бюджету. Далі це може призвести до зменшення обсягу відпуску деревини за пільговими цінами учасникам АТО та іншим малозабезпеченим категоріям населення. Навіть при великому бажанні лісгосп не матиме фінансової можливості заготовити та трелювати цю продукцію.
Звісно, позначиться це і на веденні лісового господарства. Наші лісгоспи практично самостійно фінансують ці роботи. Річна потреба у коштах для забезпечення охорони і захисту лісу становить орієнтовно 116 мільйонів гривень.
Щоб вийти із ситуації, що склалася, лісгоспи заздалегідь готували власні виробничі потужності для нарощення переробки деревини. Торік на модернізацію та переоснащення виробничого обладнання спрямували 11,4 мільйона гривень. За ці кошти відремонтовано виробничі приміщення, лісопильне та деревообробне обладнання, придбано нові лінії і верстати для обробки деревини, а також сушильне обладнання.
Сотні вагонів з необробленою деревиною стоять у черзі
Звичайно, продавати сировину – найпростіше. Для цього не потрібно особливих капіталовкладень, зусиль чи модернізації. Можна завантажити кругляк у вагони і рахувати бариші.
Очевидно, що цей закон доречний і конче необхідний, але потрібно подбати про переробні потужності у країні. Без цього мораторій навіть шкідливий.
Але переробні потужності в області знищені, так звані деревообробники не поспішають здійснювати перепрофілювання і оновлювати обладнання для переробки лісу. Складається враження, що це не вигідно нікому, окрім майбутніх поколінь, які за цієї тенденції бачитимуть густі ліси лише на листівках.
Досить дивно та симптоматично, що за кордоном попит на низькосортну деревину є, вони готові купувати навіть некондиційний ліс за валюту, а всередині держави немає переробників, які б займалися виготовленням продукції. Важко повірити, що десятки та сотні вагонів лісу купують для використання як паливо.
- Сотні вагонів з необробленою деревиною стоять у черзі, щоб потрапити до Румунії. Усі знайомі і друзі, з якими час від часу спілкуюсь, шоковані. У області, де величезний рівень і прихованого, і офіційного безробіття, де ліс - найцінніший природний ресурс, де десятки підприємств стоять без роботи вже десятиліттями, а економіка зводиться до «фришування» контрабанди, за останніх півтора року після Майдану почалася масова вирубка лісів і вивезення у сусідню Румунію, - каже колишній дипломат, наш земляк Василь Філіпчук. - Потік деревини без будь-якої обробки безконтрольно (розказують, що їх кваліфікують як дрова; добре, що хоч не як сміття) залишає країну. Старожили кажуть, що такої дикої вирубки не було ніколи.
Навіть на початку темних 1990-х все-таки був якийсь контроль. Та і деревообробні підприємства ще працювали.
Наша область стала транзитним регіоном, через який переправляють деревину на Захід. Навіть якщо зараз в області ліс припинили масово вирубувати (хоча повірити у це складно), то ми все одно залишаємося сировинним додатком.
Ліс, який вивозять, не має попиту в середині країни
У поліції також стверджують, що не було зареєстровано жодного кримінального провадження щодо порушення мораторію на експорт лісу.
- Той ліс, який ви бачите у вагонах, не з нашої області, це техсировина чи низькосортний ліс, - розповів заступник начальника управління захисту економіки у Чернівецькій області департаменту захисту економіки національної поліції Олександр Гаркот. – Експортувати необроблену ділову деревину заборонено. А ліс, який вивозять, дрібного діаметра, і він не має попиту всередині держави.
Зважаючи на усі ці фактори, область опинилася у патовій ситуації – без експорту кругляка важко проводити заходи з відновлення лісу та модернізації, переробна галузь ледь жевріє, у влади грошей на такі проекти немає, а бізнес воліє заробляти на продажу сировини.
Колись у селищі Берегомет (Вижницького району) збудували найбільший в Україні деревообробний комбінат. Та згодом цей проект «успішно» поховали, підприємство довели до банкрутства. До цього процесу доклали руки як місцеві, так і приїжджі гастролери.
Допоки ж кожен буковинець чи гість краю бачить на залізниці вантажні вагони з лісом і гадає, чому мораторій ніби є, а ліс проводжують вивозити? І від того, що там немає буковинського кругляка – аргумент непереконливий.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар