
Жодне господарство, особливо в селі, не обходиться без відходів. Втім, їх можна не просто викидати, а ефективно використовувати.
- Єдина річ, яку можна застосувати для того, аби не вивозити органіку, а повністю утилізувати її, та ще й з користю, - біогазогенераторна установка, - розповідає Євген Франчук, менеджер і засновник компанії, що спеціалізується на енергозберігаючих технологіях. - Є в нас навіть люди, котрі самостійно їх будують. Такі установки будь-які органічні залишки утилізують, трансформуючи на газ. Залишки засипають в установку, і вона переробляє на газ. В принципі, такі установки доцільні будуть всюди, в кого є навіть кілька тварин. Тим паче, що вони працюють і на залишках продуктів життєдіяльності людини. Але коштують недешево – від 7 тисяч євро. Підключення з монтажем обійдеться у майже 800 євро.
На твердих сільськогосподарських відходах можуть працювати котли. Є котли, котрі працюють на будь-чому. Вони розраховані на те, аби в них палили мало не сміття. Але є нюанси, в першу чергу, по вартості. Вони дорожчі, ніж звичайні твердопаливні котли. Тут треба знати, чи постійно будете опалювати тирсою чи соломою, чи краще взяти звичайний котел. Наприклад, котел на тирсі коштуватиме від 1600 євро.
В Європі популярні котли на солом`яних тюках. Але широкого застосування у нас вони не набули, бо обсяги фермерських господарств у нас не такі великі. Вони доцільні або для величезних господарств, або для централізованого теплопостачання. Але Чернівці – не промислове місто. В нас такі системи не приживуться. Ті цехи, які в нас є, працюють на Китай. Місто існує завдяки туризму і торгівлі.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар