
Адміністративно-територіальна реформа, яка стартувала торік, продовжує набирати обертів. Після виборів голів об`єднаних територіальних громад кожне село, що входить у громаду, повинно обрати старост. У Чернівецькій області цей процес розпочнеться уже невдовзі – у квітні цього року. Про це заявили дві об`єднані громади – Глибоцька та Великокучурівська.
Голова Чернівецької обласної територіальної виборчої комісії Микола Каспрук каже, що процедура виборів старост така ж, як і під час решти виборів. Тільки обиратимуть не сільських чи селищних голів, а старост. Районна виборча комісія формуватиме дільничні виборчі комісії. Тому, по-суті, нічого не змінилося.
- Явка на таких виборах непогана. Зазвичай є кілька потужних претендентів, - каже М. Каспрук. – Щодо кандидатів на посаду старост, то їхня кількість необмежена – скільки висунуть, стільки і буде. Буває, звичайно, 3-4 людини.
Власне, Глибоцька селищна виборча комісія ще з 20 лютого 2016 року розпочала процес по виборах перших старост сіл Михайлівка, Червона Діброва. Висувати кандидатури на посаду старост мешканці сіл мали змогу з 7 березня 2016 року і тривало до 17 березня 2016 року.
Секретар Глибоцької селищної виборчої комісії Ганна Ванзуряк розповідає, що з Михайлівки на старосту претендує один кандидат, з Діброви – 3. Самі ж вибори проходитимуть 10 квітня 2016 року.
- Уже сформовано комісії за поданням голови територіальної комісії, адже жодна партія не реєструвалася. Загалом по 10 людей у кожному із сіл. Територіальна комісія постійно діюча, у ній 18 людей за поданням партій, - зазначає Г. Ванзуряк.
Вибори старост в об`єднаних громадах відбуватимуться за процедурою виборів сільських голів
Рішення про проведення виборів старост прийняла також Великокучурівська об`єднана громада. Там вони пройдуть також 10 квітня.
Центральною виборчою комісією призначено вибори старост сіл Тисовець та Снячів. На посаду старости Тисовця претендують 4 кандидати, у Снячеві – 3.
В.о. старости села Тисовець Василь Коваль розповідає, що нині немає конкретного закону, який би регламентував діяльність старости. Є лише примірні положення.
- Люди не розуміють, що це за людина у селі, - каже В. Коваль. – Немає закону про печатку старости, тому які повноваження він має – поки що незрозуміло. У нас спочатку об`єднають, а потім під це «підганяють» закони. Логічно було би спочатку сформувати законодавчу базу, а потім уже об`єднувати та обирати. Хоча чогось кардинально нового немає. Навіть вибори відбуватимуться як раніше. Але в селі не всі люди розуміють, для чого це об`єднання, адже поки нічого не змінилося. До того ж якість надання послуг зараз погіршилася. Якщо раніше довідку вони могли у сільській раді оформити за 5 хвилин, нині їм доводиться по дві години чекати у Великому Кучурові. Хоча згідно із законодавством, в об`єднаних громадах послуги повинні надавати не гірше, ніж у колишніх сільських радах. Потрібно дуже багато законів прийняти. Якщо порівняти польського старосту і нашого, там є перелік того, за що він відповідає. Нині українського старосту відсторонили від усіх рішень, дозволили лише погоджувати документи. Хоча їх можуть розглядати і без погодження. Я думаю, інститут старост буде з часом скорочений.
В. Коваль вважає, багато питань, які колись вирішувати у сільській раді, в громаді не будуть навіть розглядати. Наприклад, з Тисовця в об`єднаній громаді 7 депутатів, а з Великого Кучурова – 15. Тому фактично будь-які ініціативи тих, хто в меншості, можуть придушити.
- Я думаю, щось таки зміниться, але надія мала, адже це відклали. Цим не займаються на рівні держави, що вже казати про місця. Тому люди зараз на сторожі. Хоча три місяці ще не показник, - підсумовує в. о. старости Тисовця.
Власне, вибори старост у 10 новостворених громадах області відбуватимуться упродовж всього року.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар