
Перед українським урядом стоїть непроста дилема, і чимось йому доведеться пожертвувати: або прихильністю МВФ, або прихильністю виборців. Причому саме напередодні виборів. Річ у тім, що якщо раніше каменем спотикання на шляху до грошей МВФ був закон про Антикорупційний суд, то тепер на перше місце вийшли тарифи на газ, які уряд обіцяв фонду підвищити ще півтора року тому.
Тариф на газ і без того для більшості українських сімей є непосильним, а після виконання взятих на себе українським урядом зобов'язань, ціна може підскочити ще на 30-60%.
Українська сторона, вже багато розуміють, не може про щось путнє домовитися. За минулі півтора року кілька разів пропонували МВФ варіанти змін у формулі ціни на газ, але домовитися так і не вдалося.
Буде «плюс» чи «мінус»?
Нещодавно стало відомо про те, що питання підвищення газових тарифів відкладають ще мінімум на місяць. Після цього доведеться визначатися, і у Кабміну може бути цілих три варіанти вирішення проблеми.
Отже, варіант 1 (+). Найдорожчий варіант, за якого до ціни на німецькому хабі додаються витрати на транспортування. Якщо буде прийнято цей варіант, то ціна на газ для населення буде такою ж, як і для промислових споживачів – 10-11 тис. грн. за тисячу кубів.
Варіант 2 (-). У цьому разі з ціни на німецькому хабі віднімають витрати на транспортування. Тому вартість газу для населення може скласти 7,8-8,3 тис. грн. за тисячу кубів.
І, нарешті, варіант 3 (0). Як бачимо з назви, цей варіант припускає «чисту» ціну на німецькому хабі. Отже, вартість газу для населення складе 9,2 - 9,8 тис. грн. за тисячу кубів.
Зрозуміло, що в Кабміні всім своїм виглядом намагаються показати, що сподіваються на рішення, яке передбачає найменше зростання тарифів, тобто варіант «мінус». І можна не сумніватися: якщо цього вдасться досягти, нам це пояснять як чергову «перемогу». Мовляв, ви нам ще «дякую» маєте сказати за 8 тис. грн., адже могли бути всі 11-ть.
Та що цікаво – більшість населення не в змозі платити ні 11, ні 8, ні навіть нинішні 6,9 тис. грн. А скільки ще субсидій треба дати і яку дірку в бюджеті залатати, щоб це зрозуміти, наразі ніхто не каже.
По-друге, всі ці «перемоги» дуже схожі на роз'яснення високого чиновника з приводу премій «Нафтогазу», коли він переконував, якими героїчними зусиллями менеджери НАКу заощадили тисячі гривень для кожної української сім'ї. Шкода, що ці тисячі ніхто не побачив.
Ринок і соціальна справедливість
Насправді, каже енергетичний експерт Валентин Землянський, є два підходи до тарифоутворення: ліберальний і соціальний.
Ліберальний підхід - це якраз те, чим займається український уряд. Він передбачає прив'язку ціни до реалій ринку, враховуючи ціну на імпорт. І всі ці «хаб плюс» і «хаб мінус» є варіантами ліберального підходу.
Але є ще і соціальний підхід, який визнає: населення не в змозі грати в ці ігри, грошей немає - ні у громадян на оплату таких тарифів, ні у бюджету на виплату субсидій. І при цьому підході в ролі відлікової точки береться не ціна імпорту, а ціна газу внутрішнього видобутку. В цьому разі ми отримуємо тариф для населення близько 3,5 тис. грн. за тисячу кубів. Але тут насамперед треба визначитися: ми за ринок чи за соціальну справедливість.
У разі девальвації національної валюти тарифи на енергоносії можуть лише збільшуватися
Якщо зараз обрати ринок, це призведе до чергового зростання субсидій та збільшення дефіциту бюджету. Вже підраховано, що з ростом тарифів субсидії виростуть із нинішніх 71 млрд. до 115 млрд. гривень.
При цьому вибір на користь соціальної справедливості зовсім не означає, що 3,5 тис. грн. - це тариф назавжди. Далі починається робота щодо підвищення добробуту населення, і тільки з ростом реальних доходів тарифи можна поступово підвищувати до ринкових.
До речі, нагадує експерт, всі наведені цифри справедливі за умови, що гривня залишиться стабільною. У разі девальвації національної валюти тарифи будуть збільшуватися. Адже купуємо ми енергоресурси за валюту, а розрахунки робимо у гривнях.
Степан КРАЙНЯК
Данія більше не є перешкодою для «Північного потоку - 2»
Компанія «Nord Stream - 2 AG», яка є розробником проекту «Північний потік - 2», спроектувала маршрут газопроводу в обхід Данії без подорожчання кінцевої вартості. Про це заявив виконавчий член ради директорів австрійської нафтогазової компанії OMV Манфред Ляйтнер, передають інформагентства.
- Ми розробили вже альтернативний маршрут, «Nord Stream - 2 AG» не потрібно додаткових дозволів. Загальна вартість проекту залишиться колишньою, як і йшлося під час запуску проекту - вона становить € 9,5 млрд., - сказав він.
Раніше фінансовий директор компанії Коркоран заявляв, що не виключає прокладку трубопроводу в обхід Данії, якщо та не надасть дозволу.
За день до цієї заяви комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко сказав, що будівництво газопроводу «Північний потік - 2» може зупинити позиція Данії або американські санкції.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар
Всіх депутатів починаючи від міської ради й закінчуючи верховною до стінки, всіх президентів під трибунал!