
Якраз зараз дуже сприятливі дні для сіяння, живцювання за місячним календарем. Я трохи зазираю у місячний календар, хоч і не завжди точно його дотримуюся. Так от, живці треба дістати з підвалу, обновити зрізи та покласти у воду. Зріз потрібно поновлювати, бо при засиханні там утворюється пробка, її потрібно ліквідувати. Вода повинна бути кімнатної температури – не дуже тепла і не дуже холодна. Коли живець набрав достатньо вологи, верхній кінець потрібно замазати або садовим варом, або залити парафіном, або замотати плівкою, щоб не було втрати вологи, - радить виноградар,
Якщо вже з’явилися маленькі корінці, живець можна саджати. Для цього підійдуть пластикові півлітрові склянки чи зрізані літрові пляшки, головне – зробити дірки на дні. На дно можна насипати дрібно нарізаної соломи чи моху, далі до половини ємність наповнити пухкою землею, перемішати її можна з піском, торфом чи перепрілою тирсою та старим перегноєм. Далі ставимо в ємність живець і досипаємо землю, тільки не до верху, а лише так, аби накрити корені на сантиметрів п’ять. Зверху можна ще засипати крупною тирсою, щоб волога не випаровувалась. Часто поливати не можна. Тримати живці треба у теплому приміщенні, де температура не нижча за 20 градусів.
Поливати найкраще так: налили в миску чи піддон води, туди кладемо склянки з живцями і вони «напиваються» води скільки їм треба. Робити так потрібно раз на тиждень. А ось поливати зверху не варто, адже в такому разі земля стає щільна і корені можуть загнивати через нестачу кисню. Висаджувати надворі рослину можна наприкінці травня, бо потрібно, аби земля прогрілася вище десяти градусів. Треба підготувати яму, її можна накрити зверху прозорою поліетиленовою плівкою, аби земля краще прогрівалася. Коли земля нагрілася – можна саджати. Проте якщо знову повернуться морози, у землю біля саджанця потрібно забити кілочок, натягнути плівку і вийде така собі мікротеплиця, або ж можна просто накрити зрізаною пластиковою пляшкою. Вдень покриття варто відкривати, щоб була вентиляція, інакше рослина буде паритися. Якщо саджанці посадити рано і накрити їх плівкою, то рослина виростає за рік як за два. А все тому, що вегетація починається раніше на два тижні і це дуже сприяє росту.
Треба подбати про розсаду городини та правильно її посадити і доглянути
За вирощування розсади так само вже можна братися. Особливо це важливо, коли мова йде про ранню капусту. А ось пізні сорти поки що висівати не варто. Її краще сіяти прямо на городі. Для цього у луночки, де має бути капуста, кидаємо по дві-три насінини і загортаємо. Коли капуста проросте, її треба добре полити, прорідити, вирвавши зайві рослини і пересадити. Себто пізню капусту можна саджати безрозсадним способом.
Щодо помідорів, то з вирощуванням їхньої розсади варто зачекати. Так само і з баклажанами. Інша справа перець. Він значно довше росте, а тому сіяти його можна вже. Варто розраховувати, що висаджувати рослини у грунт можна тоді, коли немає загрози заморозків, а розсада росте днів сорок, отож ще є час.
Загалом висаджувати рослини треба орієнтуючись на погоду. Якщо накрити рослини немає чим, то поспішати не варто. Висадити розсаду можна приблизно 15-20 травня. Якщо ж це зробити раніше, то є певні ризики, що рослини можуть постраждати від несприятливих погодних умов.
Картоплю можна саджати кілька разів на рік
Картопля – це унікальний продукт. Вона дуже цілюща. Та цілюща вона лише тоді, коли молода. Мій товариш, наприклад, вирощує собі картоплю сам. Причому збирає врожай чотири рази на рік.
Перша посадка припадає на пізню осінь. Щоправда. Для цього підходять не всі сорти картоплі. Отож, посадивши картоплю, він накриває її товстим шаром бур’яну, соломи, листя тощо, аби земля не промерзла. В таких умовах картопля дуже рано починає вегетацію. Навесні її можна прикрити плівкою або самбондом, себто агроволокном. Таким чином у кінці травня картоплю вже можна копати і вже є врожай.
Другий раз садять картоплю, попередньо її проростивши, аби на пророслих пагінцях з’явилися бокові коротенькі пагінці. Таку картоплю можна саджати у холодну землю навіть зараз. Обробляти її можна мікроелементами.
А ось не пророщену картоплю з підвалу можна саджати лише в прогріту землю. Тому що якщо її посадити у холодну землю, вона задубіє і доведеться картоплю саджати ще раз.
І четвертий раз картоплю можна саджати влітку після збору часнику, наприклад. Такий врожай можна буде збирати пізно-пізно восени.
Таким чином молода картопля буде увесь рік. До речі, у багатьох країнах картоплю не вирощують взагалі. А купують картоплю у різних країнах відразу після збору. Це роблять тому, що піклуються про здоров’я населення. Адже якщо картопля простояла більше трьох місяців у ній виробляються шкідливі речовини. У нас же про це ніхто не говорить.
Тепличний врожай з’являється швидше
Як тільки сходить сніг, теплиці можна затягувати плівкою. Розсаду вирощують на веранді і як тільки земля прогрівається, висаджують її в теплиці. Таким чином урожай можна отримати на місяць раніше. Коли ж надворі значно теплішає, плівку можна зняти чи зробити велику кількість кватирок та відкривати їх. Якщо ж сонце дуже палюче, то можна забілювати плівку або ж листя рослин. Є дуже хороший спосіб: на десять літрів води потрібно взяти півлітра свіжого жирного молока, до цієї суміші потрібно додати крейди, аби він став трохи мутнуватий. Цією сумішшю заправляють пульверизатор і обприскують рослини. На листі формується тоненька плівочка, яка перешкоджає проходженню сильного сонця і захищає від опіків. Ця емульсія тримається зо три місяці. Якщо провести процедуру на початку літа, то наприкінці літа покриття під дощем змивається.
Якщо людина правильно користується теплицею, провітрює її, то можна уникнути багатьох негативних факторів, які трапляються у відкритому середовищі.
Для удобрення хімія - не панацея
Якщо удобрювати рослини хімією, то робити це варто тільки у дуже маленькій пропорції. Наприклад, мінеральні добрива рекомендують на відро до 30 грамів. Я додаю на відро максимум десять грамів. А взагалі ми робимо своє добриво. За ціле літо ми збираємо всі господарські відходи, все це за сезон перегниває і цим користуємося. Компост можна додавати при посадці розсади і більше підживлювати не треба.
Якщо посадили рослини у прісну землю, то можна зробити таке добриво: у бочку зібрати траву, особливо корисною є кропива, залити її водою, зверху покласти гніт, зав’язати плівкою і залишити на кілька тижнів. Потім розчином, що утворився, поливати рослини. Розводити його треба у пропорції: 1 літр на 10 літрів води.
Мульчування врятує від засухи
Усе дуже корисно мульчувати. Коли приходять спекотні дні, рослини полили, грунт розпушили і накрили його будь-якою скошеною травою. Така мульча не дає випаровуватись воді і відповідно рослини доведеться рідше поливати, а потреба рослин у волозі зменшується у декілька разів. До того ж під мульчою земля залишається рихлою, а коли земля рихла, проходить нічний полив. Тобто повітря охолоджується і роса потрапляє у рихлу землю і конденсується, таким чином зволожуючи її.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар