
Буковинські фермери, як власне, і більшість аграріїв, проти скасування спецрежиму.
- Цей спецрежим умовно можна назвати дотацією від держави. Принаймні, від фермерів нічого не забирали. І це чи не єдина користь, котра була від держави. Якщо і його позбавлять, то фермерів залишать напризволяще, - вважає Георгій Спіжавка, директор фермерського господарства «Полонина Агро», що у селі Банилів-Підгірний Сторожинецького району. - Виходить, цей 20-відсотковий податок на загальних системах залишався у держбюджеті, а на спеціальному його повертали на спеціальний рахунок. І за ці кошти можна було брати солярку, добрива, запчастини. В принципі, ця сума незначна виходила, але все одно хоч якась допомога.
Повернені суми ПДВ агропідприємство могло використовувати для сплати за товари чи послуги, придбані для використання у виробництві сільгосппродукції; для придбання послуг, що супроводжують постачання сільськогосподарського товару, наприклад, зберігання продукції, використання с/г техніки (крім отримання в оренду), отримання послуг з питань оподаткування, організації управління чи бухгалтерського обліку.
- З нового року оподаткування фермерів можуть здійснювати в односторонньому порядку, без повернення, - каже Г. Спіжавка. - Є велика ймовірність, що підприємства можуть закритися. Але ще й остаточного варіанту зміни немає. Подейкують, що для менших господарств хочуть залишити спецрежим частково, «забираючи» лише певний відсоток з цих 20%. А ще влітку чиновники заявляли, що 2016 року фермерів взагалі не чіпатимуть. Фермери і самі достеменно не знають, як все відбудеться. Звісно, вони негативно сприймають це, страйкують. До того ж відміна спецрежиму більше вплине на фермерів, котрі займаються тваринництвом. Хоча у нас є багато таких, котрі взагалі ніколи не користувалися спецрежимом через те, що або не могли реалізувати належним чином продукцію, або просто не знали про це.
Ані кредитів, ані пільг
Нині спеціальний режим оподаткування ПДВ є фактично єдиною дієвою системою підтримки державою підприємств, котрі виробляють сільськогосподарську продукцію.
А за даними Державної фіскальної служби, сума ПДВ, задекларована платниками на спецрежим (котру використали на потреби підприємства), 2014 року склала близько 20 мільярдів гривень.
Варто нагадати і те, що 2015 року сільськогосподарські виробники зернових і технічних культур втратили право на податковий кредит. А починаючи з 1 січня 2015 року, для сільськогосподарських виробників - експортерів вирощених безпосередньо ними зернових культур на зміну нульової ставки прийшов режим оподаткування, звільнений від ПДВ. До 1 січня 2015 року експорт зернових також був звільнений від ПДВ, але з одним винятком - для сільгоспвиробників. Для аграріїв - експортерів вироблених ними культур, вирощених на власних або орендованих землях, застосовувалася нульова ставка, яка давала право на податковий кредит.
Враховуючи, що Україна є одним з найбільш помітних експортерів на світовому ринку сільськогосподарської продукції, невідшкодування ПДВ при експорті зернових і технічних культур досить відчутно позначиться на рентабельності агробізнесу. Разом з тим слід пам`ятати, що експортують зернові далеко не всі аграрії, а спецрежимом ПДВ користується більшість.
Тому скасування (повне або часткове) спецрежиму на практиці означатиме або перехід агрогосподарств у тінь, або ж їхнє закриття. Адже кредитування с/г підприємств як таке відсутнє, а спецрежим дозволяв хоч якось утримувати позиції. Тим паче за таких не надто сприятливих обставин.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар