
Цьогорічні місцеві вибори мають свої нюанси, яких не було ще за часів незалежної України. Фактично зникла мажоритарна система. Відтепер ми підтримуємо партії, які висувають своїх кандидатів. Якщо політична сила не подолає 5-відсотковий бар’єр, то у кандидата немає шансів стати депутатом місцевих рад.
У виборчому бюлетені, який ви отримаєте на дільниці, після назви партії буде вказано прізвище місцевого лідера і лише потім ім’я кандидата, який балотується у вашому окрузі.
Хоча є політичні сили, представників яких немає у кожному окрузі. Тому тут ви віддасте голоси лише за партію та лідера.
Також виборці позбавлені права голосувати окремо за партію, окремо за кандидата. По факту, це є пропорційна виборча система.
Якщо партія отримає 5% голосів, то лідер політичної сили гарантовано отримає мандат. Тому позначку потрібно ставити одночасно за партію, лідера та кандидата у вашому окрузі.
Першим «сюрпризом» цих виборів буде те, що ми обиратимемо представника партії, а не представника громади. Вони тепер можуть навіть не звертати увагу на проблеми округу, адже залежать від рейтингу партії.
Якщо партія отримає 5% голосів, то лідер політичної сили гарантовано отримає мандат. Тому позначку потрібно ставити одночасно за партію, лідера та кандидата у вашому окрузі
Це нюанси, з яких ми формуватимемо місцеву представницьку гілку влади. Але держава чомусь нічого не зробила, аби пояснити ці нововведення.
Підрахунок голосів буде здійснюватися таким чином – спочатку рахуються голоси, віддані за партію у місті, області чи районі. Виборча комісія визначає, хто з них подолав 5-відсотковий бар’єр. І лише після цього формується рейтинговий список кандидатів. Мандат отримує той, хто набере найбільше голосів на окрузі.
Тому потрапити до ради може не той, хто переміг на окрузі, а представник тієї сили, яка набере найбільше голосів.
Чи зможуть комісії правильно підрахувати голоси і чи не заплутаються у цих нововведеннях – покаже час.
- Законом передбачено, що виборець голосує за партію. Відкриті списки і виборець знає, що така партія висуває на окрузі такого кандидата. В цілому суб’єктом виборчого процесу є політична сила, - розповідає заступник голови Чернівецької обласної виборчої комісії Василь Чорней. – Підрахунок голосів відбуватиметься так – рахують кількість виборців, потім скільки виборців проголосувало за кожен суб’єкт виборчого процесу, потім вираховують, який суб’єкт подолав 5-відсотковий бар’єр. Потім з партій, які набрали 5%, вираховується, хто з кандидатів набрав найбільший відсоток голосів.
Відтак на окрузі кандидат може навіть набрати 90% голосів виборців, але не потрапити до ради, бо його партія не набрала необхідних 5% голосів.
Щодо кількості бюлетенів, які отримає людина на руки, то у селах та районах області – це чотири бюлетені – до сільської ради, вибори сільського голови, депутатів районної ради та обласної.
У Чернівцях – три бюлетені – щодо виборів міського голови, депутатів міської ради та обласної.
Щодо проведення виборів, то дільниці будуть відкриті з 8 ранку до 20 години вечора. Уточнити, чи є ви у списках виборців, можна до 18 години суботи. У неділю це зробити не вдасться.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар