
Аби подорожувати Європою, не обов'язково мати повний гаманець набитий грішми, іноді вистачить мінімум коштів на харчування та найголовніше – бажання екстремально пересуватись. Переконалися в цьому двоє чернівчан Юрій Хорунжий та Ігор Оршак, які за 14 днів об'їздили пів-Європи (побували в Польщі, Чехії, Австрії, Словаччини) та затратили на це мінімум грошей.
В Єропі – дорога ночівля та проїзд
– Моя подорож розпочалася окремо від Юрка, – розповідає Ігор. – До Польщі потрапив разом із львівським рок-гуртом «Оратанія», де українські музиканти виступали в рамках фестивалю до Дня міста у Жешуві (на центральній площі міста, українська сцена). З музикантами їздив до Польщі, як піар-менеджер групи. Відтак артисти повернулися додому, а моя подорож Європою лише розпочалась. У Підкарпатському воєводстві Польщі я натрапив на село, з якого родом мій дідусь. Відтак поїхав до Кракова, де домовилися зустрітися із Юрком.
Мандрувати Європою автостопом хлопці запланували ще раніше. Для цього спеціально зареєструвалися в програмі http://www.couchsurfing.org, яка дуже популярна у світі. За цією програмою можна попередньо домовитися з іноземцями з будь-якої країни про безкоштовну ночівлю.
Фактично в кожному європейському місті хлопці залишалися на ніч у нових друзів, лише в Празі довелося шукати житло.
Збираючись на два тижні до Європи, варто орієнтуватися на суму не менше 500 євро, адже завжди можуть бути непередбачені витрати
– У пошуку знаходиш людей, які готові тебе прийняти на ночівлю, – пояснює роботу програми Юрій, – залишаєш інформацію про себе. Проблем із пошуком охочих нас прийняти не було. Тепер з'явилося багато іноземних туристів, охочих приїхати до України.
Оскільки на час їхнього приїзду в Краків ішли сильні зливи, місто хлопці добре не роздивилися (Юрій побував тут вже вшосте, Ігор вперше). Із Кракова нічним потягом наші туристи добралися до Вроцлава, де на них уже чекав поляк, з яким домовлялися про ночівлю.
– Вроцлав – це надзвичайне місто, там збереглася середньовічна архітектура, яка дещо змінилася з плином часу. Його можна вважати німецьким містом, адже стиль будівель зовсім не схожий на польський, зокрема на Краків. Вражає його старовинність. Тут є річка Одра із неприємним запахом, але на її берегах дуже гарне місто та острів, де є багато костелів, побудованих в строгому готичному стилі. Острів занесено до спадщини ЮНЕСКО. Тут все зроблено для туристів, які приносять місту гроші, а їх скеровують на збереження архітектурних пам’яток, – каже Ігор. – а родзинкою у Вроцлаві є символ міста – гном. Різноманітні бронзові 30-сантиметрові статуетки, зокрема гном, який куховарить, фотографує, штукатурить. В інформаційно-туристичному центрі навіть придумали специфічну карту, за якою можна пройти квест з гномами, пізнавши таким чином місто.

Таким чином ми зупиняли попутки, каже Ю. Хорунжий. Фото з архіву Ю. Хорунжого
Далі маршрут моїх співрозмовників пролягав до Праги (столиці Чехії). На цьому відрізку дороги хлопці вирішили зекономити, добиралися автостопом. Оскільки на трасі в напрямку Праги виконували ремонт дороги, туристам довелося, аби "спіймати" попутку, пройти пішки три села. Розчаровані невдачею: ніхто не зупинявся, хлопці вирішили перепочити на автобусній стоянці в одному з сіл. Та вже за кілька хвилин перед ними зупинилося авто. Щоправда до самої Праги їх не довезли, довелося зупиняти інший автомобіль. Пройшовши ще кілька кілометрів пішки, хлопці зупинили фуру.
– Натрапили на дуже екстравагантного водія. Хто з читачів дивився фільм "Євротур", може уявити собі, яким був наш водій. Це теж далекобійник, який був дуже схожим манерами та навіть тембром голосу на одного з персонажів фільму, – розповідає Ігор.
Близько восьмої вечора українські туристи вже були в столиці Чехії. Тут їм довелося самотужки шукати, де переночувати. Оскільки про безкоштовну ночівлю ні з ким попередньо не домовились, взялися шукати хостел. Насправді це виявилося набагато складніше, аніж ми думали, кажуть хлопці. Хостелів у Празі є дуже багато, та в розпал туристичного сезону усі вони переповнені. Нав'ючені рюкзаками хлопці до о пів на третю ночі шукали житло. Знайшли вільні місця у одному з найдорожчих. Тут за добу перебування у кімнаті, де крім них було ще четверо осіб, довелося заплатити по 16 євро.
Ігоря, який в Празі побував вперше (Юрій був тут раніше), Прага шокувала як позитивно, так і негативно. Це місто надзвичайно красиве, не просто із європейською архітектурою класицизму, бароко чи епохи середньовіччя, воно вражає своєю оригінальністю кожного періоду, – захоплено розповідає Ігор. – Та попри це, вразила вседозволеність, яка відчувається всюди. Першої ночі нашого перебування у Празі темношкірі хлопці запропонували нам купити в них наркотики. А у підземному переході, за 100 м від центрального управління республіканської поліції, молода жінка колола щось у вену прямісінько на очах перехожих. Та попри таку вседозволеність та різноманітність національностей у місті, почуваєшся там в абсолютній безпеці. За час перебування в країні у нас не було жодних проблем з поліцією чи місцевими мешканцями.
Поради для пересування автостопом:
– "автостопити" на автобанах суворо заборонено. По перше – вам ніхто там не зупиниться, по друге – відразу забирає поліція;
– подорожувати таким чином найкраще вдвох; якщо буде більше людей, важко зупинити машину;
– таблички з назвою міста куди прямуєш потрібні лише в тому разі, коли стоїш на роздоріжжі.Наступним містом, куди прямували хлопці, було Брно. На виїзді із Праги наші мандрівники знайшли гарне місце для автостопу. На цьому відтинку дороги, було ще багато автостоперів. Українські туристи були другими в черзі. "Ми чесно чекали доки ті, хто стояв в черзі, поїдуть першими, хоча наші конкуренти зупиняли машини поперед нас, що в правилах автостопу заборонено (усміхається)".
Половину шляху до Брно хлопців довіз чех, з яким туристи порозумілися російською мовою. Відтак наших автостоперів підібрав мікроавтобус з двома поляками, які довезли їх до місця призначення. Вони нагодували хлопців чізбургерами та напоїли пивом. Туристи жартують, що цих двох поляків теж можна порівняти із персонажами фільму "Євротур" – двома британцями. Вони, як і герої фільму, матюкалися, показували непристойні жести тим, хто їх обганяв, але при цьому були дуже добрими та толерантними.
Братислава найкраще місто для шопінгу
У Брно чернівчани поселились через програму http://www.couchsurfing.org в приватному будинку, їм виділили цілий перший поверх з усіма зручностями.
За словами Юрія, в Брно він побував вперше. Місто будували, коли й Чернівці, тому вони чимось схожі. Єдина відмінність, це вузькі вулички.
– Відвідавши за час нашого туру кілька європейських столиць, я зрозумів, що Брно – це місто, в якому хочу жити, – ділиться Ігор, – воно таке комфортне для життя, маленьке і затишне, що просто дивуєшся, як люди прагнуть жити в мегаполісах, коли існує Брно. Мені вистачило доби, аби закохатися в це місто. Окрім того, тут набагато дешевше проживання, аніж, скажімо, в Празі. Там (в Чехії) всюди на туристові хочуть підзаробити.
Добратися з Брно до Відня попутками була перша невдала спроба наших автостоперів. З міста не було характерних виїздів на автобани, де можна зупинити машину. Після п'яти годин стояння на дорозі під пекучим сонцем туристи поїхали на залізничний вокзал та купили квитки до Відня за 22 євро. На цій ділянці маршруту зекономити їм не вдалося. У Відні вони поселилися на ніч у будинку інваліда – австрійця середніх років. Їхній друг не розповів, в кого ночуватимуть, тому хлопці були дуже здивовані. Втім, жодного дискомфорту не було, адже чоловік сам себе обходить. Слід зазначити, що Європа адаптована для інвалідів, там є спеціальні пандуси, заїзди, окремі вбиральні.
Наступного дня у Відні чернівчани на власній шкірі переконалися у строгому порядку та чіткій роботі австрійської поліції. При вході у метро Ігор забув прокомпостувати проїзний квиток. Його спіймала поліція та попросила сплатити штраф 70 євро. Уникнути покарання Ігорю вдалося дивом. Австрійці розповідають, що в них такі варіанти з поліцією не проходять. Після цього інциденту українські туристи не намагалися їхати зайцем в жодному європейському місті, хоч вартість проїзду там в кільканадцять разів дорожча, аніж в Україні.
Ю. Хорунжий у Вроцлаві. Фото з архіву Ю. Хорунжого
Скуштували українці у Відні королівських креветок, які обійшлися їм у 23 євро з кожного.
– Вирішили пообідати в рибному ресторані в центрі міста, – розповідає Юрій. – Замовили кожен по порції рису, салат, королівські креветки та пиво, це обійшлося у 23-24 євро. Загалом у Європі харчуватись вигідно фаст-фудами, європейськими хот-догами, або купувати їжу в супермаркетах, там ціни аналогічні українським, а на деякі групи товарів дещо нижчі.
З Відня хлопці вирішили більше не "автостопити" і добиралися до Братислави автобусом за шість євро. В архітектурному плані, це місто поступається усім європейським містам, в яких я побував раніше, каже Ігор. Та загалом місто дуже гарне, але досить провінційне, як для столиці.
– Для мене Братислава – відкриття, адже в усіх попередніх містах нашої подорожі, окрім Брно, я бував, – зізнається Юрій. – Місто чимось схоже на Київ, адже також розташовано на двох берегах річки. Словацька мова дуже схожа на українську, було приємно, що розумієш мову оточення. Братислава дуже комфортне місто для шопінгу, ціни в порівняно з чеськими та австрійськими є досить низькими.
Спільна мандрівка туристів закінчилася в Братиславі, звідти Ігор подався автобусом до Ужгорода (40 євро проїзд), а Юрій – на відпочинок до Іспанії.
Вразило українців у Європі культурне життя міста. Там відбувається значно більше культурних заходів, аніж в Україні. Хлопці із заздрістю розповідають, які мегапопулярні гурти виступають у європейських містах навіть на малій сцені чи просто на площах міста. Крім того, їм дуже сподобалося те, що у празьких клубах можна щовечора послухати музику на будь-який смак: рок, блюз, джаз. Те, що у Європі працюють на туристів, свідчить, наприклад те, що у Відні чернівчани спостерігали афіші концерту Й. Кобзона, а у Празі – КВН з ведучим О. Масляковим.
Загалом на свою 14-денну турпоїздку Європою чернівчани витратили близько 350 євро з особи.
Ольга МАКСИМЮК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар