
Багатим на опади нинішній рік назвати важко. Власне, через це в усій області міліють річки та пересихають криниці. Попри те, що вже зима, погода досі не тішить ані снігом, ані дощем. Схоже, така ситуація затягнеться надовго, адже синоптики прогнозують, що до кінця грудня кількість опадів буде на рівні 47% від норми. Тобто снігу ми не дочекаємося. І це аж ніяк не тішить людей, яким доводиться нині жити в умовах не лише економії коштів, а й економії, здавалося б, найнеобхіднішого – води.
Відчули на собі силу природи і мешканці Садгори. Ще влітку кілька вулиць у мікрорайоні залишилися без води, втім, короткотривалий дощ дещо внормував ситуацію. Та й Юрій Бурега, колишній голова Садгірської райради каже, ситуація не критична.
- Нещодавно спілкувався з людьми, в яких влітку висохли криниці, кажуть, вода з’явилася. Втім, загальної ситуації не знаю, - зазначає Ю. Бурега.
Але нині посуха знову повернулася.
Садгірчанка Марія Козуб вже у грудні купила цистерну води, адже у криниці її просто нема. Каже, така ситуація на вулиці не лише у неї.
- Усе літо не було дощу, восени теж зачекалися його, - бідкається жінка. – Думали, рівень води хоч трохи підніметься. Але він і далі падає. Звісно ж, підземні джерела з водою міліють, не наповнюються, бо зима тепла і без опадів.
Пані Марія розповідає, що води у криниці дуже мало. Не вистачає навіть на побутові потреби набрати.
- У сім’ї нас четверо, тому мусимо економити воду, аби хоч помитися, - каже жінка. – Питну воду купуємо вже кілька років поспіль. А наступного року чоловік встановить помпу.
Проте фахівці не радять поспішати з цим. Спочатку треба пересвідчитись, що води немає ні в кого із сусідів. Якщо води немає більше місяця, тоді можна або встановлювати помпу, або поглиблювати криницю.
Метеорологи кажуть, аби відновити баланс води, потрібно багато часу, а в умовах сухої зими це буде неможливо
Та вода висохла у криницях не лише у садгірчан, а й мешканців сусідніх сіл.
Інна Бойко, мешканка села Горішні Шерівці Заставнівського району розповідає, що у криниці теж дуже мало води.
- Якось ввімкнула насос, а він відразу почав гудіти, бо рівень води опустився настільки, що навіть не діставав до насоса, - каже жінка. – Таке і сусіди розповідають. Доведеться економити воду. Тому ми вибираємо – або миємося, або перемо.
Метеорологи підкреслюють, що посуха цьогоріч була тривимірною. Тобто не лише метеорологічною, а й сільськогосподарською та гідрологічною, коли потерпають не лише люди, а і пересихають криниці та міліють річки.
Спеціаліст відділу гідрології Чернівецького гідрометеоцентру Інна Ткачук каже, через посуху рівень води у Дністрі був найнижчим за останні роки. Менш загрозливою є ситуація на річках Прут і Сірет.
Водночас санепідеміологи застерігають не використовувати воду з погано наповнених джерел. Для пиття та приготування їжі краще брати фасовану або привізну воду, аби не мати проблем зі здоров’ям. Особливу увагу за дефіциту води звертати на правила дотримання особистої гігієни.
– Насамперед, використовувати воду для пиття, миття рук та посуди, – каже начальник відділу організації Державного санітарно-епідеміологічного нагляду ГУ Держсанепідслужби Юрій Падурару. – Також не можна використовувати для пиття та приготування їжі воду із природних джерел, де не підтверджено лабораторно її якість. Краще брати воду із громадських криниць, які повинні бути у кожному селі та мати паспорт якості.
Аби водний баланс відновився, потрібно дуже багато часу та, звісно ж, опадів. Проте природа ними не тішить. А наслідки посухи люди відчувають вже сьогодні.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар