
Те, чого боялися, сталося. У Верховній Раді таки ухвалили зміни до Податкового кодексу, котрі вигідними для аграріїв аж ніяк не можна назвати. Йдеться про скасування спеціального режиму ПДВ, суть якого полягала у поверненні через певний час коштів підприємствам. Втім, замість того, аби створити прозору систему відшкодування ПДВ, чиновники ухвалили нову норму – створили два реєстри ПДВ для великих експортерів і для решти аграріїв. Перші отримуватимуть ПДВ автоматично, а решта – за залишковим принципом. Тобто що з панського столу перепаде, то й матимуть.
Власне, у підсумку Верховна Рада ніби і зберегла спецрежим, але у гіпертрофованому вигляді. Тобто частину ПДВ аграрії з нового року вимушені будуть сплачувати до бюджету. Наприклад, для рослинництва лише 15% ПДВ залишатиме собі виробник, а 85% віддаватиме до бюджету. Пропорції для фермерів, котрі займаються тваринництвом, складають 80 і 20%, для решти господарників – 50 і 50%.
Про це балачки точилися вже давно, але ніхто не думав, що дійде таки до прийняття змін. Ще влітку фермери страйкували, вимагаючи від депутатів не приймати низку змін, котрі знищать сільське господарство. І їх нібито пообіцяли не чіпати бодай до 2016 року. Але обіцянка-цяцянка. Новий Податковий кодекс викликав шквал обурення серед агросектору, який вилився у перекриття автошляхів.
В Атаках перекрили дорогу
28 грудня мітингувальники перекрили транспортні шляхи мало не по всій Україні. Рух обмежено у Вінницькій, Черкаській, Хмельницькій, Тернопільській, Сумській, Запорізькій, Кіровоградській та Київській області. У Чернівецькій області також перекрили дорогу – аграрії протестують у селі Атаки та на кордоні між Чернівецькою та Івано-Франківською областю у Снятині.
Учасники транспортної блокади вимагають накласти вето на законопроект про внесення змін до Податкового кодексу, що фактично позбавить їх можливості отримати відшкодування ПДВ
За словами голови ЧОГО «Буковинський Майдан» Віталія Криворучка, близько 50 людей ходять по пішохідному переході біля автобусної зупинки у селі Атаки Хотинського району. На трасі уже утворюються кілометрові затори транспорту. Нагнітає ситуацію і те, що у сусідньому з Атаками селі Гаврилівці (Хмельницька область) аграрії теж перекрили трасу Чернівці-Київ. Люди бідкаються, що квиток із автостанції Кам`янця-Подільського до Чернівців купити неможливо, адже рух автобусів у цьому напрямку зупинено.
Голова Асоціації фермерів і землевласників Іван Томич каже, фермери обурені тим, що за новими змінами продукти подорожчають щонайменше на 20%.
- Цей тягар буде не сумісний з можливістю звести кінці з кінцями, буде зростання продукції не те, що на 20%, більше ніж на 50% на деякі продукти, - додав Томич.
Однак від влади жодної реакції поки що немає.
Нові зміни у законі – шпарина для шахраїв
Самі ж мітингувальники запевняють, що це позбавляє малі та середні підприємства вчасно та вповні отримувати відшкодування ПДВ при експорті всієї продукції, не лише зернових. Крім того, зберігається можливість корупції при формуванні реєстрів.
- Цей закон призведе до банкрутства сільськогосподарських підприємств, - каже голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун. - Аграрна галузь дає роботу мільйонам людей, а експорт сільськогосподарської продукції забезпечує 30% валютних надходжень до країни. Знищення аграріїв означає не лише втрату робочих місць та експортного виторгу, а ще призведе до знищення українського села. Саме цього ми і намагаємось не допустити.
Буковинські фермери теж переконані, що нинішні новації спрямовані проти розвитку фермерства як такого.
Олександр Варжевський, директор департаменту АПР Чернівецької ОДА розповідає, що раніше повернений ПДВ аграрії використовували на розширення виробництва. А якщо повертатиметься їм мізерія, або взагалі нічого, дуже багато втратять.
- Усі розуміють, що бюджет треба наповнювати, але ж не таким способом. Може цю реформу потрібно було проводити поступово. Та це питання вже до уряду, - зазначає О. Варжевський.
Георгій Спіжавка, директор фермерського господарства «Полонина Агро» теж вважає, що з 2016 року оподаткування фермерів здійснюватимуть в односторонньому порядку, фактично без повернення коштів. Тому є велика ймовірність, що підприємства можуть просто закритися. Тому люди і страйкують.
Хоча останніми роками складається враження, що в Україні до владної верхівки можна достукатися лише перекривши дорогу. І якщо котрийсь депутат таки простоїть у заторі зо півдня, то на народ звернуть увагу. Цивілізовані методи у нас не діють.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар