
Ремонт дахів та під’їздів у багатоповерхівках – тема вічна. Обшарпані під’їзди та дахи без ремонту по кілька десятків років комунальники обходять стороною. Адже як би справно мешканці сплачували за квартплату, у ЖРЕПах кажуть, вартість таких робіт у квартплату не входить. Хоча юристи стверджують протилежне, зокрема те, що законодавством на ЖРЕПи покладено лише такі функції, як прибирання сходових кліток та прибудинкових територій, технічне обслуговування та поточний ремонт інженерних систем будівлі та елементів зовнішнього впорядкування. Та ті ж таки ЖРЕПи мають стежити за належним станом будівель, які перебувають у них на балансі. Себто ситуація виходить досить спірна.
Тому жителі багатоповерхівок змушені, врешті-решт, вирішувати свої проблеми самостійно. Обдертий під’їзд чи дах, який протікає, їм доводиться реставрувати за власний кошт.
Та рішення про ремонт – лише частина справи. Спочатку потрібно, аби хтось із сусідів захотів займатися збором коштів, наймом майстрів та контролював якість їхньої роботи. Тоді зазвичай когось не влаштовує ціна, комусь не подобається вибір кольорів, в який пофарбують під’їзд, а комусь взагалі байдуже. Тому часто ремонт так і залишається просто ідеєю, або роблять його на окремих поверхах.
– Зробити ремонт у під’їзді - ідея нових пожильців-сусідів. Вони роблять ремонт у своїй квартирі і хотіли б, щоб під’їзд також виглядав відповідно. Востаннє його ремонтували, себто фарбували і білили, після Чорнобильської аварії, тобто більше 25 років тому, - розповідає жителька вулиці Полетаєва Лілія Кобилянська. - Сьогодні сусіди не знайшли консенсусу щодо грошей, які потрібно збирати з кожної квартири. Тому обмежились ремонтом лише на першому поверсі, його зробили нові сусіди власним коштом. До ЖРЕПу нікому й в голову не прийшло звертатись. Ремонтні роботи, напевно, мали бути досить дорогими, а у нашому під’їзді багато пенсіонерів, тому ідея так і не реалізувалась.
Там, де зуміли все організувати, ремонт, хоч і недешевий, таки роблять. Мешканцям він обходиться в 100-300 гривень – залежно від того, які матеріали використовують, та скільки хочуть за свою роботу майстри.
- У під’їзді, де ми тоді орендували квартиру, було 36 квартир – по чотири на поверсі. Оскільки на ЖРЕП надії у мешканців не було, то сусіди самі зібралися, узгодили ціну, знайшли робітників і ті виконали всі роботи. За побілку, фарбування та необхідні витратні матеріали сусіди платили по 130 гривень з квартири, - каже жителька Проспекту Незалежності Яна Козак. – Звісно, що не всіх така ціна влаштовувала, та оскільки розуміють, що ремонт тут робиться не на рік-два, а ціни постійно зростають, то врешті-решт, кошти здали. Якістю ремонту мешканці задоволені, адже заходити в чистий під’їзд значно приємніше, ніж в обдертий та розписаний графіті.
Дорожче обходиться ремонт дахів, котрі комунальники рік у рік обіцяють ремонтувати. Тут сума на одну квартиру маже сягати й 400 гривень, залежно від кількості квартир і складності ремонту. Та мешканці так само оплачують все самі, адже допомоги доводиться чекати роками.
– Ремонтні роботи даху ми робимо раз у 2-3 роки. У нас кооперативний будинок, то ж зазвичай самі вирішуємо нагальні проблеми, - розповідає мешканка вулиці Полетаєва Марина Марчук. - Минулого літа ми зробили ґрунтовний ремонт даху. Наш будинок є досить великим - 120 квартир, то ж обійшлось це задоволення в 200 гривень з квартири. Сума не маленька, та іншого виходу немає. Якщо ми самі не зробимо цього, то дах так і буде протікати.
Тут комунальники хоч і визнають, що мали б займатися цією проблемою, та, кажуть, що грошей на всі дахи не вистачає, а тому ремонтують лише там, де в цьому є нагальна потреба.
– Список будинків, де необхідний капітальний ремонт, складають на початку року в межах асигнувань з місцевого бюджету. У титульний список вносять також будівлі на основі звернень громадян. І справді, на дахи мешканці скаржаться найбільше. Тим паче, якщо немає хорошого даху, то й фасадні роботи, наприклад, проводити немає сенсу. Цьогоріч ми подали заяву на 100 млн. гривень, наразі нам виділили лише два, - пояснює начальник управління ЖГ Першотравневої районної в місті ради Ігор Віщук. – Вже відповідно до наявних коштів на виконкомі затверджують список будівель, де буде проведено ремонт. Після цього управління ЖГ знаходить підрядну організацію, котра й виконуватиме роботи. Наразі погода сприяє виконанню робіт, чекаємо лишень, аби виділили кошти.
Жителі ж багатоповерхівок частіше не чекають своєї черги, а самі беруться виконувати роботу комунальників. Виходить, балансоутримувач жодним чином не допомагає мешканцям, як то мало би бути, а навпаки, просто забирає зайві гроші.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар