
Ще торік у державі виникло неабияке бажання потроху перевести розрахунки на безготівкові. Тоді ухвалили закон, за яким до у містах з населенням до 100 тисяч осіб всі крамниці мали облаштувати спеціальними терміналами для розрахунку пластиковими картками. Згодом на безготівкові розрахунки мали б перейти навіть сільські магазинчики. Все це пояснили футбольним чемпіонатом, а зараз, коли він закінчився, йдуть далі - хочуть зобов'язати розраховуватися за всі великі покупки тільки пластиковими картками: зараз урядовці розглядають законопроект про те, щоб встановити ліміт на купівлю дорогих товарів за готівку.
"Погляд" намагався дізнатися, що матимемо від такого цілеспрямованого переходу на пластик та хто виграє від нього: пересічні українці, держава чи банківські установи.
За даними НБУ, за останні три місяці з майже 60 мільйонів пластикових карток українці скористалися лише половиною
– В Європі здійснювати розрахунки безготівково прийнято вже давно. А ось як вплине закон на купівлю товарів в Україні, поки що невідомо, - каже фінансовий консультант Євген Житарюк. – Це залежатиме перш за все від того, як його виконуватимуть та як відслідковуватимуть здійснення оплати. Загалом, цей закон міг би стати непоганим антикорупційним заходом, а також поштовхом для легалізації хоча б частини офшорних грошей. Адже з його допомогою можна буде легко контролювати доходи та витрати населення.
Втім, відповідальність за виконання ляже, ймовірно, на нотаріусів, які не зможуть зареєструвати покупку, скажімо, квартири без виписки з банку про те, що розрахунок здійснили через нього. Але, чи фіксуватимуть вони реальну суму дорогих речей, поки що питання відкрите.
Розрахунки пластиком обійдуться споживачам трохи дорожче
Та найголовніше, що всі витрати, пов'язані зі здійсненням безготівкових розрахунків, оплачуватиме покупець.
- Сума за послуги банківської установи залежатиме від того, яким рахунком користуєтесь, - каже Євген. – Загалом, трансакція під час купівлі вартуватиме не більше 1% від суми.
Додаткові витрати можуть спіткати людей, які зберігають гроші у валюті. Спочатку їх потрібно буде обміняти на гривні (адже купувати товари можна лише у національній валюті), відкрити рахунок (вартує в середньому 100 гривень) та заплатити комісійні за переказ коштів.
Підприємці терміналів не встановлюють
Та навіть, якщо люди й погодяться на розрахунки картками, умов для цього поки що немає. Попри те, що за кількістю населення багато міст Буковини мали б уже з голови до ніг бути заставленими РОS-терміналами, підприємці ставляться до цього дуже пасивно.
– У Новоселиці є декілька великих супермаркетів та крамниць, у яких є термінали для розрахунку пластиковими картками. Втім, їх можна перелічити на пальцях. Я особисто не поспішаю встановлювати це обладнання, адже не маю на нього коштів та часу морочитися з банківськими рахунками. Окрім того, клієнти не часто воліють розраховуватися карткою, - каже власник невеличкої крамнички у Новоселиці Віктор Р. (ім'я підприємця на його прохання змінено). – Встановлю термінал, лише якщо будуть активно штрафувати за це, але поки що споживзахист може здійснювати перевірку, якщо будуть скарги покупців.
Уже найближчим часом такі підприємці, як Віктор, вимушені будуть таки встановити термінали, навіть попри його сумнівну вигоду, адже відповідно до змін до Адміністративного кодексу, за відмову прийняти платіжну карту торговців штрафуватимуть на 8,5 тис. гривень.
Готівка - дороге задоволення для держави
Дарма, що бажання Нацбанку збільшити кількість безготівкових розрахунків більше схоже на лобіювання інтересів банківських установ, там пояснюють, що новий закон буде корисним і для держави. Окрім виведення економіки з тіні, пластикові картки мають зекономити витрати на обслуговування готівки.
– Готівкові гроші дорого обходяться державі, - каже директор департаменту інформаційних технологій і платіжних систем НБУ Наталія Синявська. – Коли готівка потрапляє в руки громадянина або до торгової точки, вона переходить у власність юридичної або іншої фізичної особи. Для того щоб вона повернулась, необхідно провести інкасацію, перевезення цих коштів, зарахування знову цих коштів на рахунок. Тому готівка - це недешеве задоволення.
Ірина ВОРНІЧЕСА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар