
За словами експертів, які презентували звіт "Скільки коштує держава, або за що я плачу податки?", організованого Центром соціально-економічних досліджень CASE Україна, пересічний українець сплачує державі 2092 гривні. Така сума, вочевидь, набігає з чималої зарплатні, яку пересічний буковинець ніколи не бачив.
Фактично, згідно з дослідженням, кожен працівник 2011 року віддав майже 16 тис. гривень (2/3 сплачених податків) для того, щоб утримувати когось ще, окрім своєї сім'ї. Як зазначається, зокрема кожен той, хто працює, заплатив 2,5 тис. гривень за "безкоштовну освіту". Ще 1,5 тисячі пішло на також "безкоштовну медицину".
Водночас людина утримує державний апарат, на який у рік кожен заплатив 765 гривень, відсотки по держборгу - 709 гривень тощо. Також кожен витрачає на ремонт доріг 505 гривень на рік, розвиток ЖКГ та інші нібито потрібні речі.
В Україні одні з найвищих у світі нарахувань на зарплату
Варто зауважити, що у кожному літрі пального закладено кошти, які теоретично мали б іти на ремонт доріг. Хоча їхній стан ми чудово бачимо.
У Чернівецькій області, повідомили у головному управлінні статистики, у січні середня зарплатня буковинця становила 2221 гривню. Йдеться про нараховану, а не фактично отриману людиною. Аби отримати на руки хоча б ці мізерні 2,2 тисячі, необхідно нараховувати в межах 3 тисяч. Саме цю суму ми взяли за основу.
– Податок із зарплати три тисячі гривень становить 15%, – повідомив заступник начальника відділу оподаткування фізичних осіб ДПС України в Чернівецькій області Сергій Кишкан. – Якщо заробітна плата перевищує 10 мінімальних, тобто 11,7 тисячі, то ставка зростає до 17%.
Окрім цих обов’язкових платежів, необхідно відрахувати ще 3,6% єдиного соціального внеску.
– Спочатку із зарплати 3 тисячі сплачується 3,6% єдиного соціального внеску, а вже з тієї суми знімається податок з доходів, – розповіла бухгалтер Оксана Михайленко. – Також за працівника сплачує роботодавець єдиний соціальний внесок, який залежить від класу ризику, він коливається в межах від 36 до 38%.
В результаті, із зарплати 3 тисячі, яку отримує далеко не кожен буковинець, необхідно сплатити щонайменше 542 гривні необхідних відрахувань.
Не варто забувати, що також ми оплачуємо послуги ЖКГ (за двокімнатну квартиру в межах 236 гривень), за енергоносії, воду, "добровільні" внески у лікарнях, садочках та школах тощо.
Тому, без перебільшення, уся система держфінансів тримається на дрібних внесках мільйонів українців. Відтак вислів "утримується за рахунок платників податків" набуває цілком предметного змісту.
Олексій МИКОСЯНЧИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар