
З кожним роком у Чудеї Черніецької області зростає народжуваність, молоді тут насправді багато. Тому і навчальні заклади тут переповнені. Наразі у селі три школи. Дві румунські (з одинадцятирічним та дев’ятирічним навчанням) та українська одинадцятирічка. Загалом в них навчається 1100 дітей. Незважаючи на те, що переважна більшість місцевого населення румунської національності, останнім часом чимраз популярнішою стає місцева українська школа, а саме навчально-виховний комплекс, адже там є і дві групи дитячого садка. Його розмістили у приміщенні колишньої Чудейської школи-інтернату. Та проблема села в тому, що навчальні заклади, зокрема румунські школи, не мають спеціально облаштованих типових шкільних приміщень, усі вони розміщені у пристосованих будівлях.
Директор Чудейської румунської школи №1 Раду Петрашеску розповів, що наразі у закладі навчається 314 дітей, ще 22 у вечірній школі.
- Наша школа розкидана по чотирьох корпусах. Це дуже незручно, адже вчителям і дітям доводиться бігати з будівлі в будівлю. А мені як директору важко контролювати все, що відбувається в усіх корпусах, - пояснює Раду Еммануїлович. – Крім того, будівлі школи дуже старі, центральному корпусу близько 200 років, всі вони потребують ремонту, а гроші не завжди є хоча б на косметичний. Також необхідне оновлення спортзалу, адже його востаннє ремонтували у 1980-х роках. Та гарна у нас їдальня. Тож нова типова будівля школи вкрай необхідна.
Нову школу у Чудеї планували будувати давно. Її план розробили ще 1993 року. Та грошей на побудову так і не було, тож нова школа залишилась у мріях.
За словами директора, стару школу бережуть, як можуть. Приміщення обігрівають твердим паливом. Слабенька матеріальна база, школі потрібні нові меблі, комп’ютери. Наразі у класі інформатики одинадцять стареньких комп’ютера, із них робочі лише чотири, це дуже мало, враховуючи, що зараз предмет вчать і в молодших класах. На щастя, є Інтернет. Також школа добре забезпечена підручниками. Навчальний заклад має гарний рейтинг, зокрема щороку в районі посідає 8-9 місця за усіма показниками. Тут діють насправді оригінальні гуртки, зокрема «Юні квітникарі», вихованці якого виростили та доглядають близько 400 вазонів школи. А найцікавіше, що незважаючи на те, що школа румунська, її учні знають українську не гірше за тих, хто навчається в українській.
Ірина БЕЛОВА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар