
Для розвитку навіть найдрібнішим фермерам потрібні кошти, та брати їх у банку дуже дорого. Загалом, фінустанови пропонують кредити на розвиток сільського господарства під такі самі відсотки, як і підприємцям із інших галузей: щонайменше під 23% річних. А це, на думку самих аграріїв, непосильний тягар. Поміж тим існує декілька державних програм, за якими можна отримати бодай якесь відшкодування витрачених на оплату позики коштів. Щоправда, скористатися такими привілеями фермери не дуже поспішають. Цьогоріч буковинським аграріям обіцяють понад 10 мільйонів гривень на відшкодування відсотків за пільговими кредитами.
Держава може відшкодувати частину відсотків за кредит, а може й відмовити. Але це вже після того, як фермер взяв позику
– Поки що ми лише подали до Міністерства заяви тих фермерів, хто претендує на кошти, - каже заступник начальника ГУ АПР краю Василь Сандуляк. - Але за тиждень-два отримаємо відповідь, кому все-таки погодились відшкодувати гроші. У принципі, Міністерство не має відмовити жодному з фермерів-претендентів на кошти, адже їхні заяви відповідають умовам програм.
На відшкодування претендують переважно великі підприємства
– З семи найбільших сільськогосподарських виробників краю, сьогодні лише три підприємства беруть участь у кредитних програмах. Це "Сварог-вест", якому мають повернути більше 1 мільйона гривень за догляд та посадку садів та 19 мільйонів за будівництво фруктосховища у Cокирянському районі. Вже у грудні цього року майже 800 тисяч гривень відсотків, сплачених за кредит, відшкодуємо МК "Агрохолдінг". Найбільше на Буковині кредитів останнім часом залучає ПП "Колос": враховуючи відсотки, які їм мають відшкодувати ще за 2011 рік, наразі підприємство має отримати майже 7 мільйонів 741 тис. гривень.
Як і торік, фермери можуть отримати пільги на оплату позики, взятої на розширення своєї діяльності: реконструкцію приміщення, придбання обладнання або поголів'я. Якщо річна ставка за кредитом не перевищує 19%, то держава може відшкодувати кошти на оплату процентів (подвійну процентну ставку НБУ, а це наразі складає 15%). Втім, за словами В. Сандуляка, пільгові кредити серед буковинських фермерів особливого попиту не мають.
– Фермери не дуже активно ставляться до можливості отримати пільговий кредит. Цьогоріч претенденти на кошти - це декілька підприємств, які працюють здебільшого у садівництві та тваринництві.
Ірина ВОРНІЧЕСА
Кажуть фермери
Чому не берете пільговий кредит?
Наше підприємство вирощує зернові культури у чотирьох районах краю. Окрім того, зараз намагаємося розвиватися і в тваринництві. Звичайно, потреба у коштах є завжди, особливо, зважаючи на те, що у агробізнесі дуже довгий цикл обігу коштів: іноді більше року. Аби вчасно почати сіяти озимі культури, доводиться продавати урожай тоді, коли ціна зерна або кукурудзи ще дуже низька. На жаль, сьогодні кредити дуже дорогі. Брати кошти на розширення навіть під 23% просто не маємо змоги. Втім, наше підприємство вже має досвід роботи з банками, тож, мушу сказати, що це вкрай невигідно. За 5 років, що ми повертаємо кредит, сплатили 12 мільйонів гривень відсотків. Натомість, від держави лише цьогоріч маємо отримати компенсацію 800 тисяч гривень.
Більшу частину свого життя працюю у сільському господарстві. Останні 15 років серйозно займаюся вирощуванням винограду. Та за весь цей час жодного разу не звертався до фінустанов за позиками: у справу вкладав лише кошти, які вдалося заробити. Вважаю, що відсотки, які потрібно сплачувати, не сприяють розвитку фермерства. А допомоги від держави не дочекаєшся, добре, що не заважають працювати.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар