
Про те, що вести підприємницьку діяльність прозоро, дотримуючись усіх вимог законодавства, важко і не завжди прибутково – відомо давно. Однак, наскільки абсурдними бувають ці законодавчі вимоги, навряд чи хтось здогадується.
Одним із папірців, котрий потрібен для того, аби підприємство могло безперешкодно працювати – дозвіл на викиди забруднюючих речовин у атмосферу. Його департамент екології та туризму ОДА видає безкоштовно, однак для цього необхідно підготувати більше десятка документів, а це вже обійдеться у кілька тисяч гривень. Своє обурення із цього приводу буковинські підприємці висловили під час "круглого столу" у міському центрі захисту приватних підприємців і підприємств малого бізнесу.
– Нещодавно на наше підприємство приходили із перевіркою представники екологічної інспекції. Вони виявили, що ми не маємо дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу і постановили сплатити тисячу гривень збитків державі, – розповідає директор друкарні "АНТ ЛТД" Василь Глібка.
Пан Глібка каже, регулярно сплачував екологічний податок, розмір якого податкова інспекція нараховує пропорційно до використаного газу, і навіть не підозрював, що йому потрібен ще й дозвіл на викиди. Та оскільки звик працювати за правилами, вирішив сплатити штраф і не зволікати із оформленням потрібних паперів. Для цього, як з'ясувалося, необхідно звернутися до приватної фірми, котра запросила за роботу аж 5 тисяч гривень.
– Краще я щороку сплачуватиму штраф, котрий принаймні поповнить державну казну, ніж покладу 5 тисяч до невідомо чиєї кишені, – обурюється Василь Глібка.
Різноманітних відрахувань нині стільки, що можна говорити про централізоване знищення бізнесу державою, вважають буковинські підприємці
Екологи погоджуються – ситуація абсурдна, однак змінити закон – не в їхній компетенції.
– Ми перевіряємо лише наявність дозволу, а готують документи для його отримання ліцензіати – приватні структури, котрим Міністерство охорони навколишнього природного середовища надає відповідну ліцензію на цей вид діяльності, – пояснює перший заступник начальника Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області Сергій Робулець. – Як мені відомо, таких компаній в області три.
Юрист Чернівецького міського центру захисту приватних підприємців і підприємств малого бізнесу Наталя Батракова каже, ціни у компаній-ліцензіатів нічим не вмотивовані. Наприклад, у Чернівцях дозвіл може коштувати від 3 до 5 тисяч гривень, а у Києві – аж 16 тисяч. Крім того, дозвіл на викиди повинні мати не лише підприємства, а навіть школи, дитячі садочки, адмінбудівлі, і видають його лише на 5 років. А це означає, що гроші платників податків перетікають у кишені приватних структур.
Із твердженням, що присмокталися до підприємців, наче п’явки, та просто роблять гроші із повітря, не погоджуються самі ліцензіати.
– Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видають на підставі цілого пакета документів, регламентованих законодавчо, – пояснює екологічний аудитор Галина Тураш.
Буковинець за рік вдихає майже півсотні кілограмів шкідливих викидів
Що ж до 5 тисяч гривень, то Галина Тураш каже, таку суму цілком могли запросити за розробку пакета документів для поліграфічної фірми, адже ціна залежить від групи небезпеки підприємства (а поліграфія – це велика кількість небезпечних фарб і розчинників) та від кількості джерел викидів. Щоправда, «твердих» тарифів у таких фірм, як «Аналітика-сертифікат», немає, а тому у різних містах вона може різнитися, залежно від того, хто на скільки оцінює свою інтелектуальну працю.
– Оформляють дозвіл на 5 років, та якщо за цей час на підприємстві нічого не змінилося і такою ж залишилася процедура отримання необхідних документів, то його просто продовжують, тож платити ще раз не потрібно, – говорить Галина Тураш. – Бюджетним же організаціям часто дають дозволи на 10 років, тож клієнтів у нас не так багато і про надприбутки не йдеться. Крім того, ми є платниками ПДВ та єдиного податку і казну наповнюємо також.
Абсурдності ситуації надає й те, що нині управління навколишнього середовища – на стадії ліквідації (його перетворять на департамент екології та туризму ОДА), а тому дозволів на розміщення відходів, викидів чи будь-яких інших не видає. Інспектори ж екологічної служби і далі перевіряють підприємства і штрафують тих, у кого дозволів немає.
– До 1 червня 2013 року всі суб’єкти господарювання повинні подати документи до Дозвільного центру на отримання дозволу щодо розміщення відходів, викидів у атмосферу. Однак виходить, що зробити цього вони не можуть через ліквідацію управління навколишнього середовища, – розповідає керівник Дозвільного центру міської ради Петро Луців. – За законом, повинні продовжити термін подання документів, однак жодних розпоряджень з цього приводу поки що немає. Тож якщо нині у підприємця дозвіл на викиди закінчився, і він зібрав усі документи, щоб його продовжити, коли прийде перевірка, доведеться платити штраф.
Надія КАРБУНАР
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар