
Сьогодні на тему раннього розвитку дитини не говорить хіба що дуже лінивий. Батьки хочуть, аби дитина швидше навчилася сидіти, ходити, говорити, читати, писати й ще безліч усього. І все це до 3-4 років. Чи потрібно це дитині, не замислюється ніхто, адже задоволення власних амбіцій для багатьох татусів та матусь важливіше, аніж здоров'я і безтурботне дитинство малюка.
Та єдиної думки щодо того, як має розвиватися дитина – природно чи прискореними темпами, поки що немає. У центрах раннього розвитку кажуть, що до трьох років дитині треба дати максимум знань та навичок, в садочках, навпаки, радять не відбирати в дитини дитинство, та дати їй можливість гратися та пізнавати світ самостійно.
Та якщо в дитсадках виросли покоління і ними вже нікого не здивуєш, то центри раннього розвитку дитини з’явилися відносно недавно Заняття можна розпочинати вже з перших місяців життя малюка, й окрім розвитку дитини, батьки отримують поняття про взаємодію та правильне виховання малюків.
Центри пропонують розвивати дітей з народження
- У нас є різноманітні курси для батьків та дітей, а також спільні заняття для них. Наприклад, програма «Основи батьківської майстерності» для діток від 1 до 6 місяців, у рамках якої консультуємо батьків немовлят з питань грудного вигодовування, купання, динамічного масажу, гімнастики і плавання у великій ванні. Відповідно ми стимулюємо певні навички, яких набуває дитина. Окрім прикладної частини, ця програма має ще й інформаційний блок, де ми у тренінговій формі вивчаємо психологію дитини до трьох років, а також всі актуальні питання, які хвилюють мам на цьому етапі, - розповідає керівник одного із закладів раннього розвитку Ірина Жугаєвич. - Та головне, - те, чого не пропонує жоден ДНЗ та чого не знали наші батьки – у дитину до 3 років потрібно якомога більше закласти, навчити її, розвинути кругозір, побудувати стосунки батьків і дитини. Перевантажити дитину інформацією неможливо, варто переживати про зворотнє, адже сучасний світ розвивається надзвичайно динамічно.
Тому у центрах проводять заняття для розвитку дітей вже з 6 місяців і до 6 років.
Заняття в центрі раннього розвитку - не привід аби не водити малюка в дитсадок
Їх поділяють на вікові групи по 6-8 осіб. Заняття комплексні й складаються з 11-12 блоків. З дітьми працюють педагоги-психологи, котрі розуміють потреби дитини. Обов’язково будь-яке заняття містить спортивну частину, під час якої малюки виконують комплекс вправ на гімнастичних м’ячах, шведських стінках.
- Заняття відбуваються в ігровій формі. До трьохрічного віку дітки займаються разом з батьками. В цей період робимо акцент на взаємодію мами та дитини. Мама вчиться разом з дитиною розвивати в неї якісь здібності, - каже пані Ірина. - З трьох років діти займаються самі. Їхні заняття відрізняється від попередніх груп. Вони щоразу ознайомлюються з чимось новим. На кожне заняття приходить герой, під якого прописано все заняття, діти вивчають про нього все. Також плануємо вводити музичні заняття, на яких вчитимемо дітей розвивати свої музичні смаки та здібності.
Центри раннього розвитку можуть також готувати дітей до школи та навчати їх іноземних мов. Розрахована така програма на малюків від 4 до 6 років.
А щоб діти розвивалися не лише інтелектуально, але й творчо, для них працює художня майстерня, де їх навчають різних технік образотворчого мистецтва.
Від садочків відмовлятися не варто
Попри таку насичену програму, у центрах раннього розвитку кажуть, що заняття тут варто поєднувати із відвідування дитсадка. Так дитина розвиватиметься гармонійно.
- Діти до 1 року займаються раз на тиждень, а старші - двічі на тиждень. Звичайно, за годину-дві не можна осягнути всього того, що дає дитсадок. Проте ті знання, які дитина отримує в центрі, абсолютно не дублюються з тими, котрі дитина отримує в садочку, - запевняє пані Ірина. - Тому ідеальний варіант – поєднувати відвідини центру й садочка. Так дитина розвиватиметься більш гармонійно.
Дитсадки модернізують
У багатьох садочках також намагаються не відставати від часу. Тут створюють профільні групи, які орієнтуються на той чи інший напрям розвитку.
- У нас діють групи посиленого інтелектуального розвитку, зокрема раннього навчання читання, логіко-математична група, що працює для дітей з 5 років. Також у нас є група еколого-валеологічного (оздоровчого) напрямку, театральна група, група українознавства, - розповідає вихователь-методист ДНЗ №44 Зінаїда Недоступова. - Та все ж завантажувати дітей високими матеріями з раннього віку не варто. Ми за гру. До цього дійшли у всьому світі. Нині ж дітей занадто перевантажують і вони, приходячи до школи, не хочуть вчитися. Тому важливо, щоб в садочку діти гралися.
Казкотерапія - новий метод виховання дітей
Залишати садочок та виховувати дитину вдома педагоги не радять. Мовляв, у батьків і часу стільки не має, і спеціальних знань, які б допомогли всесторонньо розвивати дитину.
- Садок важливий. Адже діти знають порядок, вони організовані, вчаться поводитися в колективі. Тим паче, батьки не зможуть дати того всього, що може дати садочок, скажімо, якщо прогулянка на свіжому повітрі до снаги батькам, то навчити дитину малювання, образотворчого мистецтва чи музики значно важче, - каже З. Недоступова. - Так само в дитсадках влаштовують свята, котрі вдома зробити неможливо. Садочок дає дитині спілкування, котрого не вистачає вдома.
Законодавство про освіту діяльність центрів не регулює
Найбільше центрів раннього розвитку є у Чернівцях. Хоча подекуди діють такі заклади і в районних центрах. Та батькам варто враховувати, що навчальні програми, за якими тут працюють, затверджують лише керівники закладів, управління освіти до них нічого не має.
- В статті 12 Закону України «Про дошкільну освіту» вказано про те, які типи дошкільних навчальних закладів можуть створюватися відповідно до потреб громадян України, - розповідає методист Інституту післядипломної педагогічної освіти Олена Савчук. - Передбачено лише створення такого типу ДНЗ як Центр розвитку дитини. В Чернівецькій області їх функціонує лише три.
Українців перестануть вчити поваги до жінок
Виходить, що їх роботу ніхто не контролює. А тому батькам варто уважно обирати заклад, якому довіряють своїх дітей, а також поспілкуватися із тими, хто водив малюків туди раніше.
Водночас відвідування центрів раннього розвитку дитини - задоволення не з дешевих, для прикладу, заняття з основ батьківської майстерності для батьків з дітьми коштує 70 грн., дитячі розвиваючі заняття - 65-75 грн., консультація дитячого психолога - 90 грн., підготовка до школи - 50-60 грн. Проте навіть якщо батьки готові платити, дитина буде зайнята тут лише кілька годин на тиждень, а отже весь інший час доведеться займатися з дитиною самостійно, або ж водити у дитсадок.
Що ж все таки обрати для дитини, вирішувати, звичайно, батькам, та варто пам'ятати, що окрім інтелектуального розвитку, малюкам потрібне ще й безтурботне дитинство.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар