
Ці хижаки вже давно не бояться людей. Масове винищення гризунів та погана екологія женуть лисиць зі своїх природних місць проживання у села. А там вони розгулюють вулицями та навіть нападають на домашніх тварин та людей.
Особливо ситуація загострилася у Хотинському районі. За словами лікарів, вже зареєстровано два випадки сказу. Їх навіть підтвердили лабораторно. Погано те, що вакцина проти сказу в районі у дефіциті.
Загалом, до лікарні звернулися 11 сельчан. Шестеро з Недобоївців та троє з Шилівців. Зважаючи на нашестя рудих, у цих селах ввели карантин.
- Випадків зараження сказом у селі не було, але контакти з хворими тваринами траплялися, - розповідає заступник сільського голови Недобоївців Анатолій Мигалатюк. – До того ж у селі двох людей покусали власні собаки, тому вони налякалися. А проблема у тому, що лисиць побільшало, порівняно з минулими роками, їх дуже багато. Люди у нас інтенсивно займаються садівництвом, засаджують ділянки яблунями, і, відповідно, щоосені знищують всіх гризунів. А лисиці не мають чим харчуватися. Їм нічого не залишається, які піти у село. І вони вже пристосувалися, не бояться людей. По вулицях ходять, і по городах, інколи вже зранку чути, як собаки гавкають на них. Крім цього, по інших селах дуже багато покинутих господарств. Наприклад, у Долинянах шукали лисиць в ярах, садах – не знайшли. А зайшли до покинутої хати, побачили лисицю, на ліжку спала з виводком. Обійстя позаростали бур`янами, а лисиці зробили нори і живуть там.
Деякі обійстя позаростали бур'янами, а лисиці зробили там нори і живуть поруч із людьми
Власне, саме тому у Недобоївцях, Шилівцях, раніше Долинянах і Ставчанах ввели карантин, який передбачає заборону вивозу із села м`ясо-молочної продукції. Триватиме він аж до 17 квітня.
Також сільській раді дали дозвіл на відстріл лисиць. Вона, за словами пана Анатолія, закупила патрони, і мисливці з єгерями за маршрутами відстрілюватимуть лисиць. Звісно, все це за межами населеного пункту. В селі можна їх лише або виловлювати, або виганяти. Відстрілювали кілька днів поспіль і бродячих собак, адже вони ходять зграями і також небезпечні.
Георгій Гаразюк, начальник відділу забезпечення протиепізоотичних заходів обласного управління ветеринарної медицини каже, карантин накладають на 60 днів, не менше. Його можуть і продовжити, якщо не виконають всіх необхідних заходів, в які входить локалізація і ліквідація вогнища хвороби, обстеження, вакцинація тварин, дезінфекція угідь, полів, господарств, пасовищ. Також відстрілюють і знищують жовтих лисиць навколо сіл (у лісах, пасовищах, садах, полях), виловлюють безпритульних тварин на території сіл, адже вони є живим вогнищем хвороби.
- Потрібно ретельно обстежити людей, котрі контактували з тваринами. Адже якщо на першому етапі не виявити, що людина покусана або пошкрябана, їй вже нічого не допоможе, - зазначає Г. Гараздюк.
Стосовно заборони вивозу м`ясо-молочної продукції, звичайно, ніхто це не контролюватиме і не заборонятиме так, як цього хочуть ветеринари. Тим паче, при в`їзді у села не перевірятимуть те, що ввозять чи вивозять. Те саме стосується і решти карантинних заходів. Тут можна покладатися лише на людей. До того ж про це завжди говорять. Але частині людей байдуже - хтось виконує все, що потрібно, хтось ні. Тому, здається, користь від такого карантину буде вкрай сумнівною.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар