
Керівники одного з чернівецьких підприємств, що спеціалізується на гуртово-роздрібній торгівлі будматеріалами, будівництві та наданні послуг оренди приміщень і транспортних засобів, при мільйонних валових доходах останніми роками декларували десяті долі відсотку податкової віддачі по податку на прибуток. Через таку «успішну» господарську діяльність у податківців не могли не виникнути підозри у мінімізації прибутків, що підтвердили кілька перевірок.
Податківці встановили зокрема, що у 2006-2007 роках підприємство неправомірно вдалося до особливого порядку оподаткування результатів своєї діяльності, що здійснюється за довгостроковим договором.
Придбавши у 2001-му році у Чернівецького відділення Фонду держмайна об'єкт незавершеного будівництва (комплекс виробничих споруд, розташований на 14,7 га землі), згідно умов угоди покупець не мав права на його відчуження до моменту повного завершення будівництва ні за договором купівлі-продажу ні за договором будівельного підряду (за яким відповідно до ст. 876 ЦКУ власником об`єкта будівництва або результату будівельних робіт є замовник). Саме цей момент спонукав новоспечених господарів комплексу до пошуку інвестора, що зважив би на ці особливі обставини і погодився виділити чималі гроші під будівництво майбутнього Гіпермаркету, не претендуючи певний час на право власності. Такий врешті знайшовся, і в травні 2006 року сторони уклали Попередній договір, згідно якого ділові партнери взяли зобов`язання укласти у майбутньому між собою Основний договір - договір купівлі-продажу Гіпермаркету. За умовами Попереднього договору інвестор зобов'язувався з метою забезпечення укладення Основного договору та його оплати надати завдаток в сумі 44,4 мільйона гривень, а інша сторона - у визначені терміни завершити будівництво та облаштування Гіпермаркету, отримати свідоцтво на право власності, вивести з Єдиного реєстру заборон відчудження об`єктів нерухомого майна та не створювати прав третіх осіб щодо Гіпермаркету.
При цьому фіскальним органам історія фінансових взаємин двох бізнес-партнерів подається за версією Попереднього договору, згідно якого забудовник нібито мав право на певні податкові преференції в якості виконавця довгострокового договору (контракту). Особливо не переймаючись умовами Попереднього договору, чернівецький забудовник вирішив зекономити на податках. Та оскільки Гіпермаркет залишився на балансі забудовника, підстав трактувати отримані від інвестора 40,4 мільйона гривень, як передоплату при виконанні діяльності, що здійснюється за довгостроковим договором і підлягає особливому порядку оподаткуванню, немає. А отже і вказані кошти, за висновком податкових органів, безпідставно не включені забудовником до бази оподаткування податком на прибуток та ПДВ.
Звернули увагу податківці і на інші факти «ефективного» господарювання підприємства. В період дії Попереднього договору та до укладання Основного договору купівлі-продажу ті ж бізнес-партнери уклали між собою договір оренди торгівельних площ добудованого та введеного в експлуатацію Гіпермаркету. Забудовник здав в оренду своєму інвестору площі Гіпермакерту за більш ніж символічну ціну - 2 гривні за 1 м. кв. (що аж ніяк не пояснюється тимчасовим затьмаренням розуму - іншим юридичним особам у тому ж торговельному закладі оренда надавалася вже по 252 гривні за один м. кв.). Інвестор у свою чергу створив ланцюжок з іще двох суборендарів, останній з яких призначив орендну плату вже 34 гривні за 1 кв. м. І укладені ці угоди були за погодженням з господарем нерухомого майна.
Претензії податківців до підприємства, яке використало ряд схем з ухилення від сплати податків, визнано обґрунтованими на усіх щаблях апеляційного розгляду в межах податкової служби. Зокрема найвища інстанція - ДПА України - нещодавно залишила без змін висновки первинного органу (податкову інспекцію), який донарахував вказаній юридичній особі 27,4 мільйона гривень податків та фінансових санкцій. Наразі підприємство подало позов до Господарського суду Чернівецької області. При цьому за матеріалами перевірок податківців порушено кримінальну справу за ч.3. ст. 212 Кримінального Кодексу України. Інформує відділ супроводження податкового аудиту великих платників податків ДПА в Чернівецькій області.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар