Попередній рік виявився складним у взаємовідносинах населення та банківських установ. Різкі коливання валютних курсів, складнощі із забезпеченням оплати кредитів, поверненням депозитів - фінансова криза зробила свою справу. Після низки банкрутств кредитних установ та сумного досвіду несвоєчасного повернення заощаджень, люди обережніше ставляться до привабливих пропозицій. Та незважаючи на проблеми банківської системи, банки стабільно потребують коштів, а населення стикається з вибором вигідного "місця" для збереження заощаджень, лідером серед яких все одно є депозит.
Грошей у банках багато, тому відсоток меншає
Сьогодні, за словами начальника управління Національного банку у Чернівецькій області Богдана Ковча, ринок депозитів Чернівців поступово стабілізується, збільшується ресурсна база банківських установ, підвищується рівень ліквідності. У результаті, зменшується відсоткова ставка за депозитами, а це можна вважати ознакою підвищення надійності грошових вкладень. Підтвердженням цього є і те, що приріст депозитів в області за останній квартал склав 3,5-4%, більша частка яких – у національній валюті.
Констатують зниження відсоткової ставки і комерційні банки.
- У нас відсоткова ставка за депозитами за останній квартал знизилася на 2%, - коментує ситуацію заступник директора центрального відділення Філії "Львівське регіональне управління" в м. Чернівці АТ "Індекс-Банк" Ігор Бондарук. – Основним фактором, що впливає на цей процес, є низький попит клієнтів на "дорогі" кредити, а відповідно до зниження відсотків по кредитах необхідно знижувати вартість залучених ресурсів, тобто депозитів. Крім того, спостерігається надлишок грошей у банківській системі, адже більшість банків так і не відновила кредитування з вересня 2008 року.
Відповідальність за безпеку заощаджень, як і раніше, належить Державному фонду гарантування вкладів. За відсутності необхідних можливостей банку, він зобов'язаний виплатити відшкодування за вкладами кожному вкладнику банків-учасників Фонду, - коментує Богдан Ковч. Проте для того, щоб держава поклопоталася про повернення заощаджень, необхідно, аби на час здійснення вкладу, банківська установа, до якої звертається клієнт, була учасником Фонду, тобто сплачувала до нього внески.
Ситуація з проблемними банками вирішується
- Проте це ще не все, адже Фонд виплачує внески лише тоді, коли банк визнають банкрутом, - скаржиться спеціаліст зі страхових послуг Василь, вкладник банку «Надра», який чекає на свої заощадження більше двох років. - Ситуація з «проблемними» банками все-таки поступово вирішується, - коментує ситуацію Богдан Ковч. – Наприклад, вклади з «Укрпромбанку» перемістили в «Родовід», де вкладники поступово реєструються і вже отримують свої гроші. Складніше з банком «Надра», де депозити ще не виплачують. Але наразі є попередня домовленість з інвесторами, а отже можна сподіватися на нормалізацію його роботи та розрахунок із вкладниками. Що ж до Фонду гарантування вкладів, то він починає діяти тоді, коли банк переводять у стадію ліквідації. На сьогодні він здійснює виплати по 19 банках, що мали проблеми з поверненням заощаджень.
Якщо говорити про альтернативу депозитам, то, за словами пана Ковча, найбільш прийнятними можуть бути вклади у нерухомість або у дорогоцінні метали, пропозицій щодо яких достатньо на ринку. Проте ці варіанти мають більш довгостроковий характер і супроводжуються ризиками, пов'язаними з різким зменшенням вартості і можливістю неотримання коштів у потрібний момент.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар