
Число людей, котрі часто і тривало хворіють (ЧХО), в Україні постійно зростає і нині становить 10-12% усієї кількості населення.
Всупереч поширеній думці про те, що вакцинація може зашкодити людям, які й так часто хворіють, в усьому світі, навпаки, для такої категорії розширюють перелік необхідних щеплень. Зокрема, в Україні в Національному календарі щеплень існує розділ «Щеплення за станом здоров’я», до якого включенні щеплення проти грипу, пневмококової інфекції, HIb-інфекції тощо, які є обов’язковими в медичному супроводі пацієнтів з високим ризиком виникнення та тяжким перебігом інфекції. Такий підхід продиктований результатами аналізу причин захворюваності та смертності серед осіб з хронічним захворюваннями (наприклад пневмонії, викликані пневмококом у хворих на цукровий діабет або гнійний менінгіт у дітей, викликаний гемофільною інфекцією). Що цікаво і знову ж таки не зовсім збігається з «народною» думкою – це вакцинація дітей з імунодефіцитами, а вони, як відомо, хворіють практично безперервно. Так ось, власне правильна вакцинація таких дітей не тільки за Календарем, а й додатковими вакцинами (за виключенням живих) сприяє ремісії або зниженню частоти загострень захворювання.
Профілактичні щеплення слід проводити в період ремісії хвороби не раніше ніж за 2 тижні після одужання
– Особи, які часто хворіють – надзвичайно різноманітна група, до якої традиційно відносять дорослих і дітей, які хворіють на гострі респіраторні вірусні інфекції 6 та більше разів на рік або страждають хронічними, із частими рецидивами, хворобами носоглотки, органів дихання і сечостатевої системи, – розповідає доцент кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ Галина Коваль. – У всіх цих людей в різній мірі є ті чи інші порушення функції імунної системи, що і сприяє частому загостренню хронічних хвороб. А це, в свою чергу, є основною причиною порушення графіку вакцинації, який регламентується нормативними документами МОЗ України.
Людям, що часто хворіють, перед проведенням щеплень рекомендують здійснювати ретельний аналіз стану здоров’я (вакцинація проводить лише в період ремісії). Особам з обтяженим анамнезом (тяжкі захворювання в минулому), алергічними ускладненнями, незвичайними реакціями на попередні щеплення, питання щодо подальшої імунізації слід вирішувати після додаткових спеціальних обстежень з відповідними вакцинальними антигенами. Це дозволить запобігти поствакцинальним реакціям та ускладненням.
За наявності клінічних проявів (лихоманки/субфебрилітету, загострення хронічної хвороби тощо), змін у в аналізах крові лікар робить відповідний висновок і оголошує його на засіданні територіальної імунологічної комісії, яка фіксує протипоказання. Надалі таким особам профілактичні щеплення рекомендують проводити після курсу лікувально-профілактичних заходів та дозволу імунологічної комісії територіального лікувально-профілактичного закладу.
– Аби підвищити ефективність вакцинації особам, які часто хворіють, їм рекомендують робити щеплення після клінічного і лабораторного обстеження, влітку або протягом вересня-жовтня, на початку тижня, в першій половині дня з метою забезпечення медичного поствакцинального спостереження за особами після вакцинації, – радить пані Коваль. – Що ж до дітей, то їх не варто щеплювати безпосередньо перед вступом до дитсадка чи початком нового навчального року у школі.
Вітамінів, отриманих з їжею, дітям недостатньо
Профілактичні щеплення слід проводити в період ремісії хвороби не раніше ніж за 2 тижні після одужання за умови сприятливої епідеміологічної ситуації. Особам, які знаходяться в осередках інфекційних хвороб, за необхідності щеплення можна проводити відразу після одужання.
За для підвищення ефективності вакцинації та збільшення вироблення антитіл слід дотримуватися здорового способу життя (збалансоване харчування, повноцінний сон, фізичні вправи, прогулянки на повітрі, загартовування, позитивні емоції, уникання стресів).
Таким чином, людям, які часто та тривало хворіють, обов’язково слід проводити щеплення, в тому числі, додатковими вакцинами, але з індивідуальним підходом і лише в період ремісії, після комплексного обстеження та підготовки щодо проведення профілактичних щеплень.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар