
На відміну від Чернівецької міської ради, до обласної проходять десять політичних проектів. З-поміж яких кілька партій, які об’єднали навколо себе колишніх «регіоналів», «тушок» та так званих «джентльменів удачі», які шукають прихистку у раді.
Щоправда, навіть у так званих демократичних силах є чимало тих, хто ще донедавна вірно служив утікачеві-Януковичу та його партії. Яким чином вони знайшли себе у лавах цих сил – питання риторичне. У політиці немає вічних ворогів чи друзів. Усім заправляють інтереси та вигоди.
Згідно із законом, для підрахунку результатів виборів до обласної ради у виборчої комісії є десять днів. Вони цим правом скористалися сповна. Ніхто не сподівався, що підрахувати голоси зможуть швидше – це традиція нашої виборчої системи.
За словами голови Чернівецької обласної територіальної виборчої комісії Миколи Каспрука, навіть перерахунок результатів на окремих дільницях у Сокирянському районі не вплине на результат. Адже там йдеться про 1-2 бюлетені до загального результату партій.
Загалом, за словам експертів, це були надзвичайно брудні вибори. Вони підтверджують тенденцію місцевих виборів в Україні. Щоправда, застосування відкритого адміністративного ресурсу практично не було, але його закріпили у законі про вибори. Адже згідно із ним, чиновник, який балотується на виборах до місцевої ради, не зобов’язаний йти у відпустку. Цим користувалися досить широко.
- У деяких районах голови комісій казали кандидатам, аби ті не вказували, від якої партії вони йдуть, відтак тих зняли з виборів. Це питання до фахового рівня членів комісій, - каже координатор виборчих програм Чернівецького представництва ГМ «ОПОРА» Надія Бабинська. – Адміністративний ресурс було зафіксовано у Сокирянському районі головою райради. Але він, звісно, усе заперечує. У Кельменецькому районі були випадки агітації за гроші. Також була інформація, але нам не вдалося її задокументувати, про непрямий підкуп виборців у Глибоцькому районі. У Заставнівському районі був випадок, коли на громадському заході роздавали пакунки та гроші від політичних сил.
За словами координатора, ця кампанія, як і завжди місцеві вибори в Україні, була надзвичайно брудною. Було зареєстровано надзвичайно багато кандидатів у ради різних рівнів, міські та сільські голови. Кожен з них шукав свій шлях до виборця, почасти незаконний.
Якщо адмінресурс практично не застосовувався, то кандидати та партії масово порушували закон та займалися підкупом, забороненою агітацією тощо.
- Ці вибори були найбільш брудними за часи незалежності України. Якщо не буде адекватної реакції з боку влади на ці факти, то це може призвести навіть до громадянського протистояння. Коли ніхто не відповідає за порушення закону, підкуп виборців, недозволену агітацію тощо – то це колапс, - вважає політолог, експерт Чернівецької обласної організації «Комітет виборців України» Ігор Бабюк. – Факти підкупу студентів на дільницях потрібно обов’язково довести до логічного завершення. Окрім того, надзвичайно низька явка виборців – це низька, негативна оцінка цій виборчій системі. Люди не готові голосувати за партії на місцевих виборах. Тому потрібно бодай на муніципальних виборах відновити мажоритарну систему.
Люди не зрозуміли цієї системи виборів і не захотіли голосувати за партію, а не конкретного кандидата.
Щодо тих, хто стоїть за підкупом виборців, то вони отримали необхідний результат. Але чи це волевиявлення є справжнім – питання відкрите. Через підкуп, фальсифікації, політичні маніпуляції відбулося спотворення та викривлення результатів виборів.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ

Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар