
Останнім часом не лише в Україні, але й у світі говорять про нашого президента-втікача, який на свій розсуд використовував державні гроші. Зокрема про фінансові махінації красномовно свідчить «чорна бухгалтерія» «Межигір’я». І з кожним днем сума, яку вкрав екс-президент та його поплічники, росте мов на дріжджах.
У генпрокуратурі порахували, що «Януковичу і Ко» вдалося вивезти з України 32 мільярди доларів готівкою до Росії та ще 70 мільярдів доларів – в ЄС, повідомив під час міжнародного форуму «The international Ukraine Forum on Asset Recovery» (UFAR), який відбувся у Лондоні 29 квітня, в. о. генерального прокурора України Олег Махніцький
Відшукати усі рахунки «сім’ї» – не найлегша справа
Є думка, що гроші було вивезено набагато раніше, ніж Янукович втратив владу. Ще в грудні з «Межигір’я» виїжджали банківські «Камази» й везли на військовий аеродром стоси грошей. Куди вони тоді вивозили і кому були призначені, про це наразі ніхто нічого не каже. А в одному такому «Камазі» вміщається від 800 млн. до 1 млрд. доларів. За тиждень до трагічного відстрілу майданівців на Інститутській також від’їжджали вантажівки з «Межигір’я» і вивозили якісь цінності. Можливо, і там також були гроші.
А ті кошти, які на рахунках у закордонних банках, то їх переказували на приватні рахунки. Не всі ті гроші засвічені під ім’ям Януковича та його синів. Велика частина записана на підставних людей. Якщо Швейцарія заморозила рахунки Януковича, то це вже багато, як для неї. В ЄС пообіцяли посприяти поверненню грошей «сім’ї» в Україну. Тут важливо зуміти відшукати усі рахунки, а це не найлегша справа. Їх можна знайти тільки з’ясувавши способи і канали переказу та депозитування, тобто розкривши всі афери колишньої влади.
– Частина з тих грошей, що була привласнена членами сім’ї Януковича, також була витрачена на придушення майдану, на титушок, на працівників міліції, які придушували мирні акції, також на снайперів, які стріляли в мітингувальників. Сьогодні з цих грошей фінансують і сепаратистські дії, які відбуваються на Сході, – припускає О. Махніцький.
Наразі, звітує ГПУ, спеціальна слідча група проводить перевірку 50 підприємств, банків і 33 осіб з найближчого оточення Януковича з метою виявлення вкрадених державних грошей. Утім, поінформовані в цих справах експерти, кажуть, що багато справ спускають на гальмах. Відтак, дуже висока ймовірність того, що до кінця року «заморожені» на рахунках європейських та американських банків не лише не «повернуться» в Україну, а «розтануть» і відпливуть так далеко від нашого берега, що ніколи їх не знайти.
Пригадайте, як прийшовши до влади, новий уряд заявив, що «казна пуста», і що гроші з країни вивів «злочинний режим Януковича». А чи знаєте Ви, що за цей час вже зробив уряд, щоб повернути «вкрадене»? Наразі на урядовому рівні навіть ніхто конкретно не відповідає за повернення цих грошей в Україну? Нова влада просувається в анонсованому нею ж питанні дуже повільно, а подекуди відверто гальмує процес.
Гучні корупційні скандали підняли на вуха чи не весь світ, уряди іноземних країн відреагували блискавично: заморожені банківські рахунки, анульовані візи, заборона на в’їзд. Адміністрація президента США Барака Обами заявила про намір організувати в межах ФБР підрозділ з розслідування та припинення корупції в урядових колах зарубіжних держав, у тому числі в Україні.
Натомість в Україні виглядає, що розпочалася боротьба за те, хто саме займатиметься поверненням грошей. Є люди, і засіли зокрема вони не де-аби, а в Адміністрації Президента, які відверто хочуть «приватизувати» цей напрямок і роблять спроби виписати правила «боротьби з корупцією» під себе.
А ще, мабуть, цим персонажам не з руки створювати прецедент повернення відмитих з України грошей. Адже очевидно, що ті, хто говорять про «проблему виведення активів і повернення вкраденого в Україні», зводячи все лише до часів Януковича, лукавлять. Лише заангажовані російським ТВ бідні жителі крайнього українського Сходу можуть повірити, що за два місяці можна зруйнувати економіку, а за три роки пограбувати країну до дефолту. Так, за часів президентства Януковича схеми відточили до автоматичного режиму. Тобто «сім’я Януковича» як «ефективні менеджери», просто вдосконалила те, що вже було створено. Ким? Коли? Пригадайте справу Лазаренко за президента Кучми. Зараз відкривається нова глава – справа Януковича. Далі можуть бути справи чи не усіх наших можновладців.
Про готівку, вивезену в РФ, вже можна забути. А 100 мільярдів доларів теж буде не просто повернути. Бо це – не звичайні гроші на банківських рахунках. Частина з них – у корпоративних правах. І навряд чи стара Європа наважиться заморозити цілі сфери свого бізнесу.
Ольга ШУПЕНЯ, Віталія КОЗМЕНКО
«Не варто розраховувати на швидке повернення вкрадених грошей»
Думаю, що сума вкрадених і вивезених сім’єю Януковича грошей 100 мільярдів доларів трохи перевищена. Адже це більше половини річного ВВП України і вкрасти таку суму, та ще й швидко вивезти її в умовах фактично екстремальних, практично нереально. Та й панування сім’ї Януковича було лише чотири роки. Можливо, називають такі суми для того, щоби виправдати сьогоднішню не дуже добру економічну ситуацію в країні і повторювати практику попереднього уряду, який все «списував» на попередників. Щодо повернення викраденого – є приклад справи Лазаренка, яка засвідчує, що навіть коли знаходять гроші на рахунках і доведено, що вони набуті злочинно – процедура повернення їх дуже довготривала. Тож розраховувати Україні на те, що кошти будуть повернуті взагалі, а тим більше швидко, не варто, про це треба просто забути. Звичайно, можна діяти. Державна влада має подавати відповідні позови до судів. Коли всі судові інстанції буде пройдено всередині країни та доведено факт економічно-фінансового злочину на конкретні суми, тоді можна розпочинати судові процеси за кордоном. Після цього долучається судова система тих країн і за судовими рішеннями можна очікувати на повернення грошей.
Як на мене, більш реальна сума викрадених коштів сім’єю Януковича – 16 мільярдів доларів. Безумовно, традиційно було задіяно офшорні схеми. Оскільки зараз є чимало багатоходових фінансових комбінацій, то важко відстежити чиї це гроші та де працюють. Тим більше, треба розуміти, що характер фінансових відносин, зокрема у Януковича та його оточення, був у багато чому на готівковому рівні, а це відстежити взагалі неможливо.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар