
Екстремали заводять крокодилів і тарантулів, а спокійніші любителі надають перевагу рідкісним рибкам, або ж пухнастим гризунам. Останні не потребують постійного вигулу, як собаки, та вимагають не меншого догляду. Тому, якщо вам не шкода меблів і ви вирішили завести домашнього гризуна, підготуватись до появи нового члена родини треба заздалегідь, розуміючи, що це не іграшка, яка існуватиме сама по собі.
"Кролики - не лише цінне хутро..."
Останнім часом на пташиному ринку чи в зоомагазинах Чернівців лідерами продажу стали декоративні кролики. Це маленькі тваринки завдовжки до 30 сантиметрів (дорослі особини). Господарі таких вухастих стверджують, що за ними потрібно ретельно доглядати, тому що ці тварини схильні до різних хвороб і дуже чутливі.
Чернівчанка Анатасія Власова розповідає, що побачивши в зоомагазині декоративного кролика, встояти не змогла, відразу ж придбала. Доглядала його старанно, купувала спеціальні корми, підгодовувала морквою та капустою. Та приблизно через два місяці кролик несподівано здох, до того ж ніяких ознак захворювання у тварини не було.
Лікар-ветеринар Валерій Білик пояснює, що до вибору домашнього гризуна треба віднестись з розумом. Найбільшу увагу варто приділити годівлі, утриманню, та профілактиці захворювань. Вухастих друзів потрібно обов'язково прищепити від міксоматозу (інфекційне захворювання) та геморогічної септицимії (кроляча чумка). Та найчастіше кролики хворіють на кишково-шлункові розлади, тому обираючи корм в зоомагазині, треба вимагати сертифікат якості на товар. Почасти продають зіпсовані та неякісні корми, які спричиняють зараження грибком у тварини. Розпочинається шкірне захворювання, отруєння. Якщо ви підгодовуєте кролика капустою або морквою, попередньо продукт треба вимочувати у розчині питної соди, адже доза пестицидів, що там міститься, безпечна для людини, але смертельна для маленького кролика.
Крім того, тварину треба обов'язково випускати з клітки, вона має тренувати свої м'язи. Клітка ж має бути просторою, не менше 60-90 см довжини та 50-60 см висоти.
Декоративні кролики - дружелюбні та мирні істоти. Вони відгукуються на ім'я, впізнають господаря та є добрим другом для дитини.
Наразі на пташиному ринку карликового кролика можна придбати за 100 гривень, в зоомагазинах міста ціна сягає 150 грн. Ціна на клітку та додаткове обладнання - не більше 200 гривень.
Найкращий домашній друг - морська свинка
Доросла морська свинка сягає 25-35 сантиметрів. Важить вона 800-1500 грамів.
Годують цих гризунів двічі на день спеціальними кормами. Як і для кроликів, харч треба ретельно вибирати. Підгодовують цих тварин і овочами - морквою, буряком, огірком. У жодному разі не варто давати терті овочі, адже це гризун, і згодом у кабінеті ветеринара свинці доведеться підрізати різці. Обов'язково треба покласти в клітку шматочок деревини твердої породи, бажано груші. Тоді тварина не буде пошкоджувати меблі та інші домашні предмети. Це ж стосується й інших гризунів.
Для підстилання морських свинок використовують пресовану тирсу або стружку середньої фракції. Не можна підстеляти тирсу із хвойних порід, у тварини може виникнути алергія.
Варто зазначити, що морські свинки рідко хворіють, і наразі в Україні їх не щеплюють, адже відповідної вакцини з необхідним дозуванням поки що немає. Живуть морські свинки 5-7 років. У Чернівцях цю дружелюбну тварину можна придбати приблизно за 100 гривень.
Хом'яки та домашні пацюки - найнебезпечніші улюбленці

Хоча домашні пацюки вважаються найрозумнішими серед гризунів і в магазинах можна знайти досить привабливі породи, а хом'яки маленькі та симпатичні - купувати їх не варто. Цих тварин не вакцинують, вони переносять страшну хворобу - лептоспіроз. Якщо заражений щур або хом'як вкусить людину - це може навіть спричинити смерть, адже ця хвороба впливає на нервову систему.
Не радить купувати хом'яків та щурів дітям до семи років і продавець-консультант чернівецького зоомагазину Олена. За її словами, дитина граючись, може травмувати тварину. Натомість гризун, скоріше за все. вкусить, що може викликати фобію і у дитини. Крім того, ці гризуни мало живуть (5-6 років), і їхня смерть також буде моральною травмою для маленького господаря.
Доглядати ж за хом'яками треба не менш ретельно. Раз на тиждень мити клітку, кожні два дні змінювати вологу підстилку в кутках оселі тваринки (там гризун ходить в туалет). Для хом'ячка варто купити маленьку хатинку, де він зможе ховатись. Треба постійно перевіряти клітку і саму хатинку, адже ці тварини мають звичку ховати по закутках корм, мітити його, в результаті чого запаси можуть пліснявити. Годують гризунів зерновими кормами. Підгодовують фруктами. Також в клітці треба встановити дощечку, об яку тварина зможе точити кігті.
З 19 видів хом'яків, домашнім є "золотистий", такі тваринки бувають різних мастей, коротко- та довгошертими.
Серед гризунів хом'яки в зоомагазинах найдешевші. Одна особина коштує 30-35 гривень. Декоративні пацюки дорожчі. Ціна на них сягає 80 гривень.
Шиншила для квартири не придатна
- Багато людей вважають шиншил чимось на кшталт домашньої киці, заводять їх у міській квартирі і мають великий клопіт, - каже методист Чернівецького обласного еколого-натуралістичного центру Валентина Кузьмінська. – Річ у тім, що ця тварина веде нічний спосіб життя. Удень вона спить, а вночі стає активною: стрибає по клітці, видає різні звуки. Якщо навіть клітка у сусідній кімнаті, вряд чи господарі зможуть виспатися. Клітку ж для них треба мати дуже простору, аби звірятку було де побігати, інакше воно зачахне. Дехто виходить із ситуації, випускаючи шиншилу пострибати по квартирі. Однак при цьому не враховують її гострі зуби. Шиншилі потрібно весь час їх сточувати, тому вона гризе все підряд, у тім числі – меблі.
Шиншила дуже ляклива тварина, тому поводитись з нею треба ніжно та обережно
Охочим завести вдома шиншилу слід врахувати й те, що через своє густе дуже тепле хутро тваринка швидко перегрівається. Температура понад 30-35 градусів для неї смертельна. Шиншилам комфортна прохолода, тож під час літньої спеки для них доведеться спеціально вистуджувати повітря кондиціонером. Є ще чимало різних “але”: тваринка ця не ручна, довго на руках не сидітиме, реагує на будь-яку хімію (тож лаком чи дезодорантом поблизу клітки ліпше не користуватися) тощо.
У Чернівцях шиншилу можна придбати за ціною від 400 гривень за самця, і від 700 грн. за самку.
Над темою працювали Ірина БЄЛОВА, Анна ГАРГАЛЯ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар