
Коли економіку держави лихоманить і покладатись на долар чи євро досить ризиковано, люди гарячково шукають альтернативну. Через коливання курсу традиційних валют, українці дедалі частіше почали цікавитись екзотичними – фунтами стерлінгів, швейцарським франком, канадським доларом. Звісно, обсяги обміну нетрадиційних валют набагато нижчі, ніж долара чи євро. Проте операції з донедавна непопулярними валютами все-таки почастішали.
У Чернівцях дістати польський злотий чи, скажімо, японську єну не так просто – працюють з ними лише великоформатні банківські відділення.
- Купити таку валюту у клієнта можуть одразу, але для продажу її потрібно замовляти, оскільки, як правило, залишків у відділеннях немає, - коментує керівник регіонального прес-офісу «ПриватБанку» Вадим Шумейко. – У такому разі доведеться зачекати, адже доставлять валюту упродовж 3-4 днів.
Буковинці екзотичну валюту скуповувати не поспішають, віддають перевагу традиційному долару і євро
Незважаючи на чималі проблеми під час купівлі долара і євро в банках – деякі обмінники їх не продають, а лише купують, в інших валюти просто немає, - буковинці не довіряють альтернативам. Екзотику замовляють вкрай рідко, в основному – це польські злоті та англійські фунти стерлінгів. У фінустановах кажуть, що екзотичні валюти буковинці частіше здають, ніж купують.
Проте економіст Володимир Козменко вважає, що поспішати з купівлею екзотичних валют не варто. Перевагу слід надати все-таки євро і доларам.
- Євро різкий спад не загрожує, адже це валюта консолідована, і якщо в одній країні буде проблема, а в іншій – ні, то це допоможе їй втриматись. На другому місці – американський долар. Ймовірно, що до кінця вересня він подешевшає, - каже В. Козменко. – Цілком можливо, що США просто «грають» на курсі своєї валюти, щоб збільшити експорт.
Екзотичні валюти у повсякденні краще не використовувати. Приміром, японська єна, хоча сама є стабільною, надто залежить від долара. Канадський долар не поширений в Україні, оскільки його витіснив американський. Хоча деякі чернівчани використовують його під час фінансових операцій. Чернівчанка Христина розраховується за житло саме канадським доларом. Дівчина каже, що він майже на гривню дешевший за американський.
- Через нестабільність гривні оплата за квартиру кожен місяць виходить різною, - каже Христина. - Ціни ростуть, зарплата - ні. Власниця квартири пішла нам на поступки, дозволивши платити канадським доларом. Він не надто поширений в Україні, проте якщо це 250 доларів, то різниця з американським досить добре відчувається.
У будь-якому разі треба враховувати різницю купівлі та продажу валюти: якщо вона велика, значить, валюта не стабільна. Купувати альтернативні гроші краще на території країни, де вони є національними. Найчастіше це роблять ті, хто має бізнес за кордоном або ж вирушає у подорож. Власні заощадження можна зберігати в екзотичних валютах, щоб «кошик» був ширшим. Це стосується, найперше, іноземних банківських філіалів.
Однак фінансисти вважають моду на екзотичні гроші досить ризикованою, бо передбачити, як на курс вплине криза, складно. Як наслідок, найменші фінансові коливання можуть спричинити збитки, «з`ївши» чималу суму грошей.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар