
Через Україну здійснюються ключові постачання нафти й газу з Росії до Євросоюзу
В понеділок, 23 березня, в Брюсселі збирається конференція з модернізації української газотранспортної системи. На конференцію летить президент Віктор Ющенко, а прем’єр Юлія Тимошенко вже відбула до бельгійської столиці напередодні.
В Брюсселі європейські донори збиратимуть гроші для реконструкції української газової труби, аби в подальшому країни ЄС безперебійно отримували газ.
На реконструкцію ГТС України європейська сторона планує зібрати близько 2,5 мільярдів доларів. Єврочиновники хочуть залучити як інтернаціональні фінансові структури, так і приватний капітал. На сьогоднішню зустріч запросили близько 200 представників з ЄС, України та країн, що потенційно можуть стати донорами.
Однак, як стало відомо з джерел, близьких до Єврокомісії, поки що ніхто офіційно не заявив про свою готовність дати Україні гроші на модернізацію ГТС. Хоча в кулуарах Єврокомісії кажуть, що кілька потенційних країн-донорів уже є.
Українська сторона планує представити в Брюсселі базовий документ із забезпечення інвестицій у газовий сектор. По закінченню конференції українські чиновники сподіваються підписати з європейськими колегами спільну декларацію, де будуть чітко прописані принципи надання кредитів, а також перспективи української ГТС в загальноєвропейській транзитній системі.
Чого хоче від України Європа
Серед основних вимог, які висуватиме європейська сторона, – проведення реформ в енергетичному секторі, виділення газогону в окрему господарчу структуру та адміністративне розділення "Нафтогазу" і "Укртрансгазу". Все це Україна має виконати до наступної зими.
Зокрема, за даними журналістів, згідно з текстом спільної заяви, яка має бути підписана в Брюсселі, Кабінет міністрів бере на себе зобов'язання гарантувати незалежність "Укртрансгазу" і "забезпечити для цього оператора надходження від доходів з передачі газу газогонами високого тиску і від його зберігання" на рівні, достатньому для стабільного функціонування компанії.
Уряд зобов'язується також відкрити українську ГТС для доступу сторонніх компаній, які бажають прокачувати газ газогонами високого тиску і "надати третім сторонам доступ до підземних сховищ газу на прозорих, комерційних умовах", пише "Комерсант-Україна" з посиланням на текст документу.
Тарифи на прокачування і зберігання газу повинні бути встановлені з використанням відкритої методології, бути економічно обґрунтованими і "недискримінаційними".
Крім того, Київ пообіцяв розробити до кінця 2009 року програму реформування газового сектора на 2010-2011 роки.
Майстер-план, який буде представлений в Брюсселі, містить і дві додаткові витратні статті – будівництво газовимірювальних станцій на сході України – 448 млн. доларів і нових газогонів Новопсков–Ужгород і Торжок–Доліна – 5,5 млрд. доларів, які дозволять збільшити пропускну спроможність ГТС на 58,6 млрд. кубометрів на рік.
Довідка
Домовленість про проведення 23 березня інвестиційної конференції з питань модернізації ГТС була досягнута між Києвом і Брюсселем ще в минулому році. Спочатку передбачалося, що за підсумками конференції Україні буде виділена безвідплатна допомога у розмірі 2,5 млрд. євро. Пізніше сторони відмовилися від цієї ідеї і задекларували, що кошти будуть зібрані у вигляді інвестицій. Змінилася і їх сума – з 2,5 млрд. євро на 2,5 млрд. доларів.
Нещродавно в пресі з'явилася інформація, що Росія намагається чинити тиск на ЄС з метою перенесення конференції.
Україна є однією з ключових країн, через яку здійснюються транзитні постачання нафти й газу з Росії до Євросоюзу. Газотранспортна система України є магістраллю газових постачань в Європу. По ній поступає 20% газу, який споживає ЄС, і 80% російського газу, який експортується в ЄС, а також значні об'єми середньоазіатського газу.
За матеріалами: Німецька хвиля / ЛIГАБiзнесIнформ / Комерсант-Україна
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар