
І без житла, і без грошей можуть залишитися чернівчани, які купилися на гарну рекламу й вклали гроші у будівництво дешевого житла. Справити новосілля вони, за обіцянками державного Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, мали ще чотири роки тому. Проте за сім років, які минули відтоді, як люди підписали з фондом угоди й почали вносити передбачені ними кошти, на місці нової багатоповерхівки, за адресою вулиця Руська, 235 в, наразі лише 6 поверхів й купи будівельного сміття.
Два роки тому «Погляд» писав про ситуацію, яка склалася на цьому будівництві. Ошукані інвестори скаржилися, гроші вносять регулярно, але будівництво завмерло. У фонді ж запевняли, люди брешуть, а будинок майже збудували.
З огляду на те, що організація і далі реалізовує сумнівні проекти, а особливо активно пропагує останній – іпотеку під 3 відсотки річних, ми вирішили повернутися до теми й поцікавитися, чи зрушило з місця виконання програми молодіжного будівництва й чи не опиняться у подібній ситуації ті, хто скористається іншими продуктами фонду.
«Гроші вносимо регулярно, але будинок досі не звели»
Новобудови, зведені за програмою молодіжного будівництва, для молоді коштуватимуть на третину дешевше, ніж на ринку, обіцяло керівництво фонду, а перша черга буде готова вже за рік (тобто, 2007 – на початку 2008 року).
Але 2008 року на ділянці за адресою вулиця Руська, 235 в з'явився тільки котлован і на цьому роботи на об'єкті припинили. Картина змінилася лише торік, звели аж три поверхи. Цьогоріч їх вже шість. Однак це навіть не третина готовності.
За 7 років, що триває будівництво, вартість квадратних метрів у цьому будинку зросла на 60 відсотків
– Гроші у будівництво вкладаємо з 2006 року, щоквартально приблизно по чотири тисячі гривень, – розповідає чернівчанка Олеся Грінченко (прізвище змінено на прохання пані Олесі, – авт.). – Проте відтоді мало що змінилося. На час першого внеску, на будівництво багатоповерхівки міська влада виділила земельну ділянку, а підрядники, яких найняв фонд, вирили котлован. Ще через кілька років, коли першу чергу житла вже мали здати, звели лише три поверхи і на цьому процес завмер.
Аби з'ясувати, чому припинили будівництво й коли, зрештою, їй чекати на обіцяну квартиру, жінка кілька разів зверталася до директора організації. Однак щоразу чула нові відмовки та обіцянки.
Посадовець увесь час скаржиться, що найголовнішою проблемою є неналежне фінансування програми з боку держави, а гроші вкладників – лише крапля в морі, на них будинок не збудуєш. Окрім того, на заваді стали дорогі будівельні матеріали, непорозуміння з міськими комунальними службами і низка інших чинників. На що ж витрачають гроші вкладників – невідомо.
Керівництво фонду каже, у всьому винні люди
Директор Чернівецького регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Дмитро Шульга звісно всі звинувачення на свою адресу спростовує. Мовляв, будівництво триває темпами, які значно випереджають фінансування. А у тому, що будинок досі не добудували, винні самі люди, бо гроші не платять.
– Річ у тім, що чернівчани, які уклали угоди на участь у будівництві цього будинку, окрім грошей державних, тобто тих, що вони взяли у кредит, мають вносити ще й свої. Проте вони їх не вносять, а те, що вони буцімто щоквартально платять – лише повернення боргу державі, – скаржиться Д. Шульга. – Якби зараз всі вони віддали те, що мають, то будинок був би готовий вже за 3 місяці.
Наразі мова йде про сотні тисяч гривень. Зокрема пані Олеся, згідно із паперами, які показав нам директор фонду, має заплатити додатково 30 тисяч гривень. У декого зі списку сума у сотнях тисяч. Зрозуміло, що таких грошей у людей немає, адже більшість із них – молоді сім’ї з дітьми.
Окрім того, зазначили у фонді, аби завершити будинок, у ньому має бути продано усі квартири. Тому віднедавна квадратні метри у цьому недобуді можуть купити не тільки ті чернівчани, котрі скористалися програмою молодіжного будівництва, але й інші, у тому числі й учасники президентського проекту доступне житло.
До речі, щодо останнього, то, за правилами програми, люди, котрі нею скористаються, не мають права купувати вже повністю готові квартири, їм доступний тільки ринок первинного житла, у тому числі й недобуди. Відтак вони цілком можуть опинитися у схожій ситуації.
Діяльністю фонду зацікавилось КРУ
Діяльність Чернівецького регіонального управління фонду сприяння молодіжному житловому будівництву час від часу перевіряє контрольно-ревізійне управління. Під час кожної перевірки знаходять низку порушень.
За інформацією заступника начальника Чернівецького КРУ Лілії Бойчук, зараз триває аудит у фонді. Чи знайшли якісь порушення, чиновниця наразі не уточняє, зазначила лише, що перевіряють використання фондом коштів за кількома програмами.
Л. Бойчук також повідомила, що під час минулих перевірок було виявлено низку порушень, зокрема щодо використання коштів та правил надання кредитів.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар