
Термін «інсульт» походить від латинського слова insulto, що означає «удар». І так само як удар потребує миттєвої реакції, ця хвороба вимагає негайної медичної допомоги. Саме тому дуже важливим є уміння розпізнати інсульт та правильно зорієнтуватися у ситуації. Для інсульту діє так званий принцип терапевтичного вікна – якщо людина отримає спеціалізовану допомогу протягом перших трьох годин від початку розвитку хвороби, то наслідки вдається мінімізувати. Ефективність лікування знижується із кожною втраченою годиною.
Види інсультів
– Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин мозку і розлади його функцій. У світі щорічно фіксують 6 мільйонів випадків цієї хвороби, в Україні – близько 150 тисяч. На жаль, повністю позбутися неврологічних проблем після перенесеного інсульту вдається лише 20% пацієнтів. 80% навіть після лікування мають негаразди зі здоров’ям, – розповідає лікар-невропатолог міської поліклініки №2 Галина Теленько. – Виділяють кілька видів інсультів – ішемічні, геморагічні, субарахноїдальні, а також так звані транзиторні ішемічні атаки. Усі ці стани характеризуються раптовим початком.
Якщо запідозрили інсульт - найперше викличте "швидку"
Коли запідозрили інсульт у когось із рідних або ж у випадкової людини, котрій стало погано на вулиці, найперше – це викликати медиків. До приїзду бригади "швидкої" необхідно забезпечити хворому лежаче положення, звільнити дихальні шляхи (очистити ротову порожнину від рвотних мас, котрі часто бувають при геморагічних інсультах). Якщо у недужого судоми, треба покласти його у горизонтальне положення, нахилити голову на бік, зафіксувати язик, аби він не западав і не утруднював дихання. Також необхідно вберегти від травмування оточуючими предметами, тобто забрати хворого від вогню, гострих предметів тощо.
Не варто давати людині жодних медикаментів, оскільки це "змазує" клінічну картину, і лікарям потім важче встановити правильний діагноз, наголошує Галина Теленько. Бажано також дочекатися приїзду медиків і точно описати як розвивалася хвороба, її симптоми, це допоможе медикам визначити, із яким саме інсультом вони мають справу.
Ішемічний інсульт (або інфаркт мозку) розвивається при закупорці магістральних судин шиї або головного мозку тромбом, емболом (тобто шматочком тромба, газами або іншим стороннім предметом) чи при недостатньому припливі крові через звужену атеросклеротичним процесом або спазмом кровоносну судину. Ішемічні інсульти трапляються при значних крововтратах, падінні або підвищенні кров'яного тиску, послабленні серцевої діяльності. Для ішемічного інсульту характерні порушення рухів (в тому числі частковий параліч), мовлення, однак при цьому людина не втрачає свідомості.
Геморагічний інсульт трапляється як наслідок крововиливу в мозок. Кров, що потрапила у головний мозок, руйнує, частково здавлює нервову тканину, спричинює набряк мозку, при якому спостерігаються зміщення мозкових структур, здавлення стовбура мозку. Для геморагічного інсульту характерні гострий розвиток, втрата притомності, порушення дихання і серцевої діяльності.
Субарахноїдальний крововилив (тобто крововилив у субарахноїдальний простір) – може статися спонтанно, звичайно внаслідок розриву артеріальної аневризми, або в результаті черепно-мозкової травми. Також можливі крововиливи через інші патологічні зміни (артеріовенозні мальформації, захворювання судин спинного мозку, крововилив у пухлину).
Транзиторні ішемічні атаки – порушення функції головного мозку, які викликані локальною ішемією та минають протягом доби. Найчастіше причиною їх служить захворювання сонних артерій.
Деякі види хвороби розвиваються за кілька секунд
На що ж звернути увагу, аби допомогти медикам розпізнати, який саме інсульт трапився у хворого?
При ішемічному інсульті шкіра зазвичай бліда, пояснює Галина Теленько, свідомість хворий як правило не втрачає, артеріальний тиск нормальний (хоч може бути злегка підвищений), порушуються функції тієї чи іншої кінцівки.
Якщо хворого на інсульт доправили у лікарню не у перші 3, а у перші 6 годин, це автоматично знижує ефективність лікування на 50%
Геморагічний інсульт розвивається за кілька секунд, обличчя у хворого зазвичай багряно-червоне, спостерігається також почервоніння слизової оболонки очей. Людина втрачає свідомість. Артеріальний тиск, як правило, високий, серцебиття пришвидшене.
Субарахноїдальний крововилив як правило починається із раптового різкого головного болю. Артеріальний тиск, як і при геморагічному інсульті, високий, серцебиття часте. Для цього стану характерне також психоемоційне збудження.
– Гострі порушення мозкового кровообігу можуть мати схожу картину з іншими неврологічними статусами, наприклад, із гострими інфекційними захворюваннями нервової системи, абсцесами мозку, гострими проявами травм та іншими, – каже пані Теленько. – Тому добре, якщо біля хворого є хтось, хто може розповісти про початок хвороби та перші симптоми.
Надія КАРБУНАР
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар