
Про користь інвестицій з-за кордону сьогодні знають навіть діти, це і нові робочі місця для мешканців України, і поповнення бюджету, і розвиток економіки загалом. Та, незважаючи на потуги урядовців щодо залучення коштів, на практиці інвестиційний клімат нашого краю й досі бажає кращого. Підприємці заявляють про це всупереч оптимістичним звітам урядовців.
– Інвестори, які працювали у країнах Західної Європи, де і податкова, і політична, і судова система працюють злагоджено, не можуть зрозуміти, як бізнес працює в Україні, - каже виконавчий директор підприємства "Бетті Айс Україна", яке імпортує морозиво Віктор Божеску. – Пояснити інвестору, чому потрібно сплачувати на цілий рік наперед податки, якщо підприємство ще не почало діяльність, дуже важко. Окрім того, у нашого підприємства виникали проблеми з поверненням ПДВ, який вже більше року не можемо отримати. На додаток, постійно відчувається податковий тиск, непорозуміння з паперами та податковими нормами.
За словами заступника голови Федерації роботодавців Чернівецької області Степана Терновецького, європейцям і справді важко зрозуміти наші правила гри. Чого вартують лише норми, які зобов'язують сплачувати податки авансом, змушують не лише закордонних, а й місцевих підприємців залазити у борги ще до того, як їхнє підприємство почне працювати. Та найбільше знущання – навантаження на фонд оплати праці. Саме через нього прогресує зарплата у конвертах.
Утім, на думку податківців, порівнювати вітчизняні умови для бізнесу та ситуацію за кордоном просто не коректно, адже там ухилятися від сплати податків набагато важче.
Податківці кажуть, що для іноземних інвесторів особливих умов створювати не будуть. Нині для іноземних та вітчизняних підприємств податки однакові
За кордоном зв'язки між всіма міністерствами, відомствами, правоохоронними органами дуже добро налагоджені, - каже начальник управління оподаткування юридичних осіб ДПС у чернівецькій області Іван Матіос. – Тому ризики, що підприємство не сплатить податки, мінімальні, відтак і перевірок менше, і підприємцям працювати спокійніше.
Окрім того, підприємці забувають, що платежі, за які ми боремося, – ідуть в бюджет, на соціальні виплати.
Голова ДПС Чернівецької області Микола Козловський каже, що податківці готові сприяти інвесторам, якщо ті працюватимуть правомірно. На практиці ж іноземні інвестори самі часто порушують закон.
- Трапляється, що іноземці, відкриваючи підприємства на Буковині, працюють, як хочуть та систематично порушують закон. Нещодавно підприємство з іноземними інвестиціями, яке скуповувало у населення горіхи та насіння та експортувало ці продукти, заборгувало державі податків на 3 мільйони гривень. Окрім того, залишило по собі борги перед людьми, у яких скуповували продукти. Це доводить, що іноді іноземці вкладають гроші у нашу економіку, вважають, що можуть виробляти тут, що хочуть. Навряд чи тамтешні контролюючі органи дозволили б вихідцям України так поводитися. Врешті-решт, податкова має не лише допомагати, а ще й виконувати контролюючу функцію.
Та, на думку управлінців, цьогоріч інвестиційний клімат в краї все-таки поліпшився.
– За даними обласної державної адміністрації, за 7 місяців 2012 року в область надійшло 971,1 тис. євро іноземних інвестицій. Це майже вдвічі більше, аніж торік, - каже М. Козловський.
Ірина ВОРНІЧЕСА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар