
Найгірше людина почувається у перехідний період. Недарма у Китаї найбільшою образою є побажання жити у час змін. Погода – не виняток, особливо - зміна теплого літа похмурою дощовою осінню.
- Наші предки гадки не мали про так звану осінню депресію, а зміну пір року переносили без шкоди для здоров’я. Це тому, що вони багато працювали фізично, причому – біля землі, - каже лікар-методист КМУ «Чернівецька поліклініка №2» Наталія Сулуджій.
Збільшіть фізичну активність
Оскільки на початку вересня погожі дні – не рідкість, візьміть за правило більше бути на свіжому повітрі. Ходіть пішки на роботу чи з роботи, а у вихідні обов’язково виїжджайте за місто, на природу.
Чернівці – не мегаполіс, у ньому чимало зелених куточків, а поруч – Карпати, ліс. Дуже добре, якщо маєте дачу або родичів на селі. Допоможіть їм збирати врожай: у такий спосіб фізично попрацюєте на повітрі. Якщо цієї можливості не маєте, ходіть у тренажерний зал, робіть зарядку, бігайте, танцюйте. Головне – дати організму фізичне навантаження. При цьому він буде правильно виробляти гормони стресу, що допомаже адаптуватися до зміни погоди.
Висипайтеся, гартуйтеся, збалансуйте емоції
Восени важко не тільки тілу, а й психиці. Сонячних днів меншає, а без сонця не виробляється серотонін – гормон щастя. Світає також дедалі пізніше, хоча прокидатися все одно потрібно в один час. Відтак людина не висипається, дратується, у неї пригнічується настрій. Зміцнити психіку допоможе споглядання сходу і заходу сонця, каже пані Наталя. У цей час повітря сильно іонізується, а це зміцнює імунітет, розслабляє, додає позитивних емоцій.
Під час сходу і заходу сонця повітря сильно іонізується, а це зміцнює імунітет
Лягати спати слід не пізніше 23-ї. Двічі на день корисно приймати душ або ванну: вода змиє енергетичний бруд.
Збалансувати емоції допоможе спілкування з природою, братами меншими, ходіння у гості, хобі. Одне слово, знайдіть те, що вас найбільше тішить.
Вітамінізуйтеся, але не переїдайте
На початку осені більшість натискає на вітаміни у натуральному вигляді: на фрукти й овочі, яких цієї пори дуже багато. Це правильно. На осінь вони стають більш натуральними, із мінімальним вмістом нітратів. По-друге, їхній сік – це біологічно-активна рідина, здатна більш істотно поновлювати захисні функції організму, ніж звичайна вода. Третє, у щоденному меню необхідна клітковина, яка чистить організм від шлаків і токсинів, а її багато в овочах.
Попри ці плюси, надміру захоплюватися овочами й фруктами не варто. Раціон потрібно добирати залежно від типу своєї тілобудови. Бо, приміром, гіперстенікам перенасичення меню пасльоновими – томатами, картоплею й баклажанами, обернеться зайвими кілограмами.
Їжте всього потрошку, 4-5 разів на день. Якщо переїдати, через надмірне перевантаження печінка гірше вироблятиме антитіла й інтерферони. Всім корисні каші, кисломолочні продукти, легке м’ясо, а ось жирну їжу уникайте.
Солодощі врятують від депресії, але не від діабету
Довідка
Для астеніків проблема набрати вагу, для гіперстеніків - скинути
Астеніки худорляві, у них пришвидшений обмін речовин. Їм простіше скинути вагу, аніж набрати.
Нормостенік має пропорційну статуру і нормальну вагу. Процеси в організмі протікають швидко, але результати стабільні.
Гіперстеніки - пухкенькі, з округлими формами. Обмін речовин у них сповільнений, власне, як всі інші процеси в організмі.
Солодощі, зокрема, шоколад, продукують серотонін, тому він корисний для профілактики депресії. Але солодким не зловживайте. Через гіподинамію у сучасної людини ліниве не тільки тіло, а й клітини організму. З цієї причини підшлункова залоза мляво переробляє глюкозу, внаслідок чого зростає кількість хворих на діабет. Отож насичені цукром продукти (у тім числі - фрукти) споживайте дозовано.
Чай і каву замініть трав’яним чаєм
У перехідний період не зловживайте стимуляторами – чаєм, кавою, алкоголем. Вони лише збуджують нервову систему і перешкоджають її нормальній роботі. Пийте трав’яний чай – з липи, ромашки, м’яти, листя суниці, чорної смородини тощо. Дуже корисний відвар вівса.
Одягайтеся відповідно до погоди
У вересні ранки й вечори холодні, проте вдень ще дуже тепло, інколи навіть жарко. Виникає спокуса не одягати на себе зайве. Легковажність обертається застудою, вірусними інфекціями, бо через переохолодження слабшає опірність організму.
Займіться профілактикою хронічних захворювань
Якщо маєте хронічні захворювання, відвідайте лікаря, займіться профілактикою загострень. На осінь дозріває не лише урожай: так само «визрівають» недуги. З цієї причини, наприклад, у вересні багато людей мають клопіт із зубами.
Ароматерапію - у кожен дім
Ароматерапія є перевіреним методом лікування будь-якої депресії. Ефірні масла стимулюють відділ мозку, який відповідає за емоції.
Не перепрацьовуйте
Восени у багатьох знижується працездатність. Це не дивно. Адже до того, як з'явилася електрика, люди жили узгоджено з сонцем: зі сходом вставали, із заходом - лягали. Тому якщо долає сонливість, краще відкладіть роботу і відпочиньте. Щоб млявість не позначилася на роботі, заздалегідь плануайте свої справи.
Анна ГАРГАЛЯ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар