
Картопля для буковинців - стратегічний продукт. Незважаючи на те, що має заокеанне походження, вона впевнено лідирує серед інших продуктів у раціоні наших людей. Втім, цьогоріч, ймовірно, доведеться відмовитися від улюбленої страви, адже аграрії прогнозують, що вродить картопля вкрай погано.
– І справді картоплі зберемо менше, аніж зазвичай, - погоджується начальник обласного управління агропромислового розвитку Микола Олексюк. – Все через погоду. Оптимальна температура для розвитку сільськогосподарських культур становить 25-28˚С, для картоплі вона має бути ще меншою. Втім, цього літа в окремих районах Буковини повітря прогрівалося до 36˚С. Також було менше опадів: за весь червень випало лише 70% від необхідної норми. Внаслідок цього бульби не могли повноцінно розвиватися.
За статистикою, кожен українець щороку з'їдає понад 130 кілограмів картоплі
За словами М. Олексюка, ті, хто посадив картоплю в ранні періоди, ще матимуть непоганий урожай, а ті, хто пізніше - зберуть набагато менше, аніж, скажімо, торік.
Мешканка с. Котелеве, що на Новоселиччині, Оксана Марусяк продає овочі з власного городу на ринку «Головний». Вона каже, що навіть попри те, що не вирощує картоплю у промислових масштабах, бачить, що урожай буде посереднім.
– Картопля на городі росте не погано. Сумніваюся, що навіть, якщо підуть дощі, урожай вдасться врятувати, - каже О. Марусяк.
Ціни на овочі на ринках Чернівців
Капуста 5 гривень
Картопля 1,5-2,5 гривні
Цибуля 5 гривень
Морква 5-6 гривень
Перець 4,5-5 гривні
Баклажани 4,5-5 гривень
Помідори 4-6 гривень
Огірки 1,5-2,5 гривень
Та зараз у песимістичні прогнози повірити важко, адже на ринках картоплі повно, та й ціни вельми прийнятні: за кіло правлять від 1,6 до 2,5 гривні. Продавці кажуть, що про картопляні проблеми знають, але гадати, яка буде ціна восени, не беруться.
– Поки що продаємо ранні сорти картоплі, вона вродила добре, - каже продавець картоплі на ринку "Верхній" Василь, який приїхав з Банилова-Підгірного. – Про урожай пізньої поки що говорити рано, адже збиратимуть її восени. Звичайно, спека негативно вплинула на нього, але до осені ситуація може ще змінитися, адже невідомо, яка буде погода.
Важко зараз прогнозувати і ціну картоплі. Цілком ймовірно, якщо картопля вродить погано, то може вартувати і вдвічі більше, аніж зараз. Так, як, скажімо, було 2010 року, коли в липні картопля коштувала 1,8 за кіло, а восени її продавали вже по 5 гривень. Окрім того, ціна залежатиме і від того, скільки зберуть картоплі на Сході, тоді стане відомо, буде дефіцит картоплі чи ні.
Окрім картопляного дефіциту, буковинцям обіцяють нестачу й інших овочів, зокрема коренеплодів, огірків, помідорів та кукурудзи, які також постраждали від спеки. Втім, з досвіду попередніх років, можна припустити, що поганий урожай лише на руку фермерам, адже, враховуючи високі ціни, тоді їм вдасться заробити на городині набагато більше.
Ірина ВОРНІЧЕСА
Думки вголос
Як часто купуєте картоплю?
Картопля є картопля - без неї ніяк. Адже це традиційний продукт. Та проблема навіть не так в її вартості, як в якості картоплі. Річ у тому, що на ринку продають значну кількість картоплі технічних сортів, а вона шкідлива. Її легко відрізнити, адже якщо розрізати, вона мокра і жовтуватого кольору.
Купую картоплю рідко. Адже кажуть, що вона не надто корисна. Перевагу надаю крупам та іншим продуктам харчування, вони смачніші і набагато багатші на корисні речовини. Тому, зміни у вартості картоплі не надто відчуваю.
Картопля - це продукт, звичайно важливий, але здебільшого для тих, в кого немає грошей. Багаті люди навряд чи харчуються картоплею, вони більше купують м'ясо. Я вирощую картоплю сама, тому коштів на її купівлю не витрачаю. Та замінити цей продукт чимось іншим - не проблема.
Опитувала і фотографувала Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар