
У боргах, як у шовках – саме так зараз виглядає стан справ у нашій економіці. У Держбюджеті не просто дірка, там взагалі порожньо. Грошей немає не тільки на виплату внутрішніх боргів, немає чим погашати і зовнішні боргові зобов’язання. Однак попри те, що загальний державний борг вже сягнув майже сотні мільярдів доларів і перевищує золотовалютний запас країни у майже п’ять разів, можновладці беруть ще 15 мільярдів доларів позики у Росії. Про це, нагадаємо, Президент України Віктор Янукович та президент РФ Володимир Путін домовилися вчора, 17 грудня, на засіданні російсько-української міждержавної комісії.
Домовленості з Росією не завадять Україні зблизитися з ЄС
Штефан Фюле, член Єврокомісії з політики сусідства
Домовленості Президента України Віктора Януковича з Москвою не є перешкодою для підписання Угоди про асоціацію України з Євросоюзом. Якщо переговори, які пройшли в Москві, допоможуть нормалізувати торговельні відносини з Росією і якщо ці угоди не будуть розходитися з зобов'язаннями, які підписали українці, коли парафували Угоду з ЄС 18 вересня, це можна тільки вітати. Ще треба ознайомитися з тими документами, які підписала Україна в Росії, проте поки що упевнений, що Угода про асоціацію не ставить Київ перед вибором - Москва чи Брюссель.
15 мільярдів доларів комерційного кредиту Росія вкладе у цінні папери українського уряду і буцімто гроші ці надають без будь-яких умов, як наприклад, скорочення чи замороження соціальних стандартів.
Однак така доброчинність, кажуть експерти, може вилізти нам боком.
– Кредит від Російської Федерації – вдвічі дорожчий, ніж той, що пропонував МВФ. Його надають під 5 відсотків річних, тоді як європейська позика обійшлася б у 3 відсотки річних. Ясна річ, ці гроші нам потрібні, бо казна порожня, а треба чимось латати дірки та виплачувати людям зарплати і пенсії, – каже заступник директора ТОВ «Кредит консалтинг» Юрій Кошманюк. – Передбачити, у що виллється для українців ця позика, не складно. Для кредитора ж – це дуже вигідне розміщення коштів, бо інвестиції у цінні папери більш прибуткові, ніж просто кредит.
І хоча ці гроші і справді будуть своєрідною терапією для хворої української економіки, матимуть вони лише тимчасовий ефект, натомість, ця позика робить нас ще більш залежними від волі північного сусіда.
Дешевший газ під заставу ГТС
Окрім кредиту, на зустрічі президенти також домовилися про ціну на газ. Власне, газове питання – перше, що обговорювали. Результат – підписання доповнень до контракту купівлі-продажу між «Газпромом» та «Нафтогазом». Так, до 2019 року Україна купуватиме газ у Росії за ціною 268,5 долара за тисячу кубометрів, тоді як нині вона становить понад 400 доларів.
– Газ подешевшав на третину, це позитив, ясна річ. Однак за це Росія тепер контролюватиме нашу газотранспортну систему, і не тільки, – вважає голова Асоціації фінансистів Буковини Євген Прокопець.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар