
Нині отримати реальні гроші у кредит дуже важко. Банки, які мають більш-менш пристойну репутацію, пропонують такі умови і відсотки, що навіть за великої необхідності взяти позику люди відмовляються від цієї ідеї. Користають з цієї ситуації аферисти, які заманюють наївних позичальників просто казковими умовами для отримання кредиту.
Свідченням цього є те, що пропозицій майже безкоштовних позик у місті – сила-силенна, складається враження, що з'явилися люди, які просто хочуть подарувати енну суму готівки. Не помітити таку стрімку активність неможливо: місто обвішане різноманітними оголошеннями про видачу кредитів, роздрукованих на різнокольорових папірцях. Кожне з них - унікальне, з різними номерами телефонів, формулюваннями та цільовою аудиторією: є пропозиції для тих, кому ще не виповнилося 21 рік, вагітних, безробітних та навіть пенсіонерів.
Майже завжди доступні позики є справою рук шахраїв. Попри те, що на Буковині їх зараз дуже багато, відомий лише один випадок, коли за аферистів взялися правоохоронці
Поєднує ці агітки відсутність контактів, окрім імені та номера мобільного, назви підприємства (кредитної установи), а також те, що гроші пропонують фактично задарма.
Аби з'ясувати, хто стоїть за цими диво-кредитами, ми зателефонували за оголошеннями. За більшістю з них телефон був вимкнутий, ще декілька кредиторів виявилися посередніми банківськими установами, які разом із низькими відсотками пропонували високу щомісячну комісію. Та найбільше зацікавили пропозиції укласти угоду про надання позики у нас вдома.
Думка потерпілого
Юристи сказали, що судитися з аферистами немає сенсу
Вирішили взяти позику ще торік та втрапили на аферистів. Заповнили кредитну угоду, але коштів не отримали. Зате відсотки за позику сплачувати почали одразу. В офісі нас запевняли, що кошти виплатять одразу, як тільки погодять документи в офісі в Ужгороді, а часу потрібно так багато, бо охочих отримати позику дуже багато - менеджери просто не встигають їх обслуговувати.
Через три місяці виплати відсотків за позику, яку так і не отримали, стали задаватися питанням, а за що платимо. Коли ж почала шукати в Інтернеті відгуки про контору, з якою зв'язалися, ледь не зупинилося серце: вони обдурили вже половину країни. Намагалася відшукати їх, але марно, телефони вже не відповідали, а офіс зник. Юрист, до якого звернулися, пояснив, що навряд чи зможемо навіть подати до суду на горе-фірму, адже за угодою нічого, окрім консультації, вона нам не винна.За одним з таких оголошень чоловік, який назвався Дмитром, розповів, що для того аби отримати позику, знадобиться лише номер паспорта. За кредит доведеться сплачувати не річний відсоток, а щодватижні фіксовану суму, яку уточнять вже після укладання угоди. Коли ж запитали, де можна зустрітися, Дмитро відповів, що вони укладають документи вдома у позичальника.
– Кредитний менеджер приїздить до вас додому та заповнює всі документи. Платити за це не потрібно. Вже потім угоду погоджують в центральному офісі фірми, який знаходиться у Києві.
Гроші під нуль відсотків пропонують тільки аферисти
Серед усіх пропозицій дати дешевий кредит безробітним, неповнолітнім або пенсіонерам навряд чи хоча б одна виявиться реальною. У кращому разі погодитесь на виплату великих комісійних, дорогої страховки або інших виплат, які компенсують низьку процентну ставку та ризики кредитора. Втім, останнім часом у місті з'являються та зникають десятки фірм, які називають покупками у групах.
– Поширеним видом афер нині є покупки у групах. 80% оголошень про надання дешевих позик виявляються саме такими фірмами, - пояснює кредитний менеджер банку Юрій Косован. – Схема полягає в тому, що громадянам обіцяють швидку видачу кредиту на дуже вигідних умовах. Для цього громадянам необхідно сплатити страховий внесок та платіж за послуги фірми, а після того й відсотки за користування кредитом. Ось тільки гроші вони отримують не одразу, а лише тоді, коли виплатять більшу частину позики. В ідеалі мала б діяти така собі система, за якою дочекатися грошей мав той, хто вніс більше коштів. Хоча насправді рідко коли хтось їх таки отримав.
Попри те, що схема має всі ознаки шахрайства, аферистів рідко карають за законом. У Чернівцях була лише одна гучна справа, пов'язана із покупками в групах. Наприкінці минулого року люди, які потрапили на гачок до аферистів, таки довели справу до суду.
За інформацією сектору зв’язків з громадськістю УМВС України у Чернівецькій області, у Чернівцях викрили злочинну групу, яка організувала злочинну схему привласнення коштів громадян за принципом «фінансової піраміди». Її члени протягом 2008-2011 років створили три підприємства (ТОВ «Нова Скарбниця», ТОВ «Нова Скарбниця-Захід» та ТОВ «Нова Скарбниця-Плюс» ) та привласнювали кошти громадян. Жодному із вкладників за весь період діяльності зазначених трьох товариств з обмеженою відповідальністю кредиту надано не було.
Окрім Чернівців, філії діяли у Львові, Тернополі, Ужгороді, Луцьку, Хмельницькому та Вінниці, вони обдурили понад тисячу осіб.
Ірина ВОРНІЧЕСА
Коментар фахівця
Попит на дешеві позики не зникає
Перш за все потрібно розрізняти поняття "кредитних спілок" або "банківських установ" від популярних нині "покупок у групах". Якщо діяльність перших контролює та ліцензує Держфінпослуг, то останні фактично залишаються поза увагою законодавства. Вони діють, заманюють клієнтів, підписують угоди з ними, збирають енну суму грошей, а потім зникають: змінюють місце розташування, назву, контакти тощо.
Масово поширюватися такі фірми почали ще 2007 року з Житомира, де афери розпочали дві жінки. Втім, незважаючи на те, що вони й досі дурять людей, кримінальні справи щодо них можна перелічити на пальцях.
Причиною цього, окрім ймовірного лобіювання їхніх інтересів, є й грамотно складені документи: в угоді немає до чого придертися, адже фірми навіть словом не обмовляються про те, що мають надати комусь кошти, лише консультаційні послуги. Натомість, самі мають право вимагати гроші від позичальника. Тому довести щось навіть для того, аби правоохоронці відкрили кримінальну справу, вкрай важко, навіть попри те, що усно менеджери розписують зовсім з іншого боку.
На жаль, цікавості до халявних позик не меншає. Люди купуються на пропозиції таких кредитів так само, як і 5 років тому, та навіть не задаються питаннями про економічну вигідність надання таких кредитів для підприємства.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар