
Сезон шашликів у самому розпалі. Їх готують мало не в кожному міському генделику, та буковинці все ж намагаються частіше вибиратися на природу, аби поласувати ароматним м'яском власного приготування. Тому, як замаринувати шашлик, знає майже кожен.
У сучасному світі все працює на те, щоб полегшити життя людям. Тому у кожному великому супермаркеті можна натрапити на готове, вже замариноване м'ясо. Ціна на нього майже не відрізняється від вартості звичайного. Та спокушатись на такий напівфабрикат не варто.
- Готуючи шашлик, виробники часто використовують несвіже м'ясо, маскуючи запах та вигляд гострими духмяними спеціями, - каже кухар Лариса Микитюк. - Найкраще для шашлику обирати ошийок, найніжнішу частина свинини, з рівномірними прожилками жиру.
Історія шашлику
Шашли́к (кримськотатар., турецьк. «шиш-кебаб», грузинською «мцваді», вірменською «хоровац», грецькою «сувлакі») — м'ясо смажене на деревному вугіллі, зазвичай з баранини, одна з найдавніших страв у світі.
Також шашлики роблять з свинини, телятини, курятини, риби та ін.
Батьківщиною цієї страви є Схід - Іран, Ірак, Ліван, Кавказ.
Слово «шашлик» в російській мові з'явилося зовсім випадково. Це спотворене кримськотатарське слово «дуля» - «крутив», «шішлик» - «щось на рожні».
У слов'янських країнах таке м'ясо називали «вертіння» - перевертається на рожні.
У Вірменії шашлик називають «хоровац», а в Азербайджані - «кебаб», в Туреччині - «шиш-кебаб». На Заході м'ясо готують на решітці. У деяких районах Африки місцеві аборигени роблять шашлик з ліверу. У Грузії для найдорожчих гостей роблять «мцваді» на сухій виноградної лозі.
Маленькі шматочки м'яса на шампурах поширені й в Південно-Східній Азії: Таїланді, Малайзії, Індонезії, - називаються "сатай".
У магазинах ціни на м'ясо для шашлику різні. Наприклад, кілограм маринованої свинини - 60,90 гривні, мариновані курячі крильця - 24,40 грн., курячі гомілки - 30, 40. Якщо ж купувати сире м'ясо, то за кілограм свинини доведеться заплатити 45-50 грн., курятини - 22-25 грн. Звичайно ж, доведеться купити ще інгредієнти для маринадів, тому шашлик вийде дорожчим. Та готуючи маринад самостійно, можете не турбуватись про його якість.
- Купуючи замариноване м'ясо, обов'язково зверніть увагу на дату виробництва, не фасування, а саме виробництва. Адже перефасовувати продукт можна декілька разів. Крім того, не оминайте увагою термін придатності та наявність інформації про виробника, інгредієнти маринаду, - наголошує в. о. заступника начальника Державної інспекції з питань захисту прав споживачів в Чернівецькій області Надія Кутиніна. - Також завжди перевіряйте запах м'яса, його зовнішній вигляд. Розраховуючись, необхідно взяти чек, щоб якщо напівфабрикат виявиться несвіжим, його можна було б повернути. Зараз, влітку варто бути особливо обережним і якщо ви придбали зіпсований товар, особливо поскаржитися.
Окрім готового замаринованого м'яса, зараз з'явилися готові маринади. Їх щосили рекламує телебачення. Один пакетик такого, розрахований на кілограм м'яса, вартує 4-5,50 гривні, на упаковці написано - "Без консервантів". Та вже у складі видно, що продукт містить крохмалі модифіковані кукурудзяні, стабілізатори, та "може містити сліди глютену". Останній компонент для деяких людей взагалі небезпечний. Варто зазначити, що такий маринад, порівняно з сумішшю власного приготування, і достатньо дорогий. Тож краще не лінуватися, а власноруч приготувати його.
Ірина БЄЛОВА
Рецепти маринування шашлику
З баранини
На 500 г баранини візьміть 2 цибулини, лимон, столову ложку оцту та олії (рослинної), свіжу зелень (кріп, петрушка). Спеції додайте за смаком.
2. Маринад цибулевий. М’ясо баранини промийте та висушіть. Наріжте порційними шматочками і покладіть в емальований посуд (можна скляний). Додайте дрібно порізану цибулю (можна перемелену в блендері), м’якуш помідора, посічену зелень, сік лимона, сушений барбарис, соєвий соус і приправте спеціями. Витримувати м’ясо необхідно протягом 5-6 годин в прохолодному місці.
3. Маринад на кефірі. Баранину промийте та висушіть паперовими рушниками. Наріжте порційними шматочками і покладіть в емальований посуд. Додайте нарізану цибулю, кефір і олію. Приправте спеціями і дайте настоятися протягом 5-6 годин, в прохолодному місці.
Зі свинини
2. Візьміть 4-5 столових ложок олії, 3-4 листки свіжої м’яти. Поріжте м’яту і змішайте з олією. Подрібніть одну велику цибулину, 2-3 зубчики часнику (можна скористатися часниковим порошком). Додайте цибулю і часник в суміш рослинного олії з м’ятою, перемішайте. Покладіть в маринад трохи розмарину за смаком. Цим маринадом змастіть свинину і залиште на ніч.
3. Лимонний маринад для свинини. Візьміть великий лимон, розріжте його навпіл, вичавіть сік з половинки фрукта в склянку. Потім склянку до половини залийте водою. В емальовану чашку або каструлю покладіть шар м’яса, посипте сіллю, перцем, мускатним горіхом і тертим мускатним горіхом (приблизно по дрібці). Зверху додайте шар цибулі (3 штуки на 2 кг м’яса), порізаної кружальцями, і полийте ложкою розведеного лимонного соку. Знову покладіть шар м’яса. І так перекладайте, поки не закінчиться м’ясо. Закрийте каструлю кришкою і поставте на ніч у холодильник.
З курки
2. Стегенця (4 шт.) розрізати на три частини. Цибулю (4 шт.) нарізати великими кружальцями, змішати з м'ясом, посолити, приправити спеціями і залити вином (300-400 мл), соком (оцет розвести водою). Маринувати м'ясо півтора - дві години. Це найпростіший, швидкий і поширений варіант маринаду.
З телятини
1. Телятину (1,5 кг) промити, висушити полотенцем, нарізати на шматки середньої величини. Цибулю (2 шт.) почистити та нарізати кружальцями. Частину цибулі викласти в посуд. М'ясо підсолити, поперчити та додати чілі. Потім додати йогурт (2 ст. л. натурального), майонез (1 ст. л.) та лимонний сік. Все перемішати і поставити на ніч в холодильник.
Дрова для шашлику краще брати з фруктових дерев, також підійде береза, дуб, липа, для розпалювання багаття добре підходить березова кора.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар