
Біль у спині не рідкість навіть у молодих. Де вже мова про людей середнього й літнього віку, у котрих стріляє у попереку мало не кожен день.
Через нітрати й гіподинамію хвороба дедалі молодшає
- Радикуліт – найбільш поширене захворювання периферичної нервової системи, - каже завідувач неврологічного відділення КМУ «Поліклініка №2 м. Чернівці», міський позаштатний невропатолог Володимир Тимощук. – У хребті міститься спинний мозок, від якого відходить багато нервових корінців. При їхньому пошкодженні чи запаленні виникає радикуліт.
Найчастіше причиною радикуліту є захворювання хребта – остеохондроз. Міжхребцеві хрящові диски втрачають еластичність і зчавлюють нервові корінці. У місцях з'єднання хребців зі зміненими дисками відкладаються солі, виникають виступи, які при фізичному навантаженні тиснуть на корінці та викликають біль. Різкі рухи (повороти тулуба, голови), травми, переохолодження теж можуть бути причиною радикуліту.
Фактором ризику є порушення постави (сколіоз), міжхребцеві грижі, гіподинамія, збільшення ваги тіла (бо це збільшує навантаження на спину). Радикуліт виникає у людей, які змушені цілий день сидіти, бути на ногах, котрі займаються важкою фізичною працею, та у спортсменів. Одні мають проблеми через зайве навантаження, інші – через недостатній розвиток м’язів спини.
На думку деяких учених, хвороби хребта можуть бути наслідком перенасичення продуктів харчування та води нітратами. Вони порушують обмін речовин, через що руйнуються хрящі.
- Чи правда це – наразі невідомо, - каже В. Тимощук. - Однак за 30 років моєї роботи кількість пацієнтів із патологіями хребта збільшилася у рази. Їх не було стільки навіть тоді, коли у Чернівцях працювали десятки промислових підприємств із великим відсотком важкої фізичної праці. Тепер же хворих дедалі більшає, а 20-25% з них складає молодь.
Грудний радикуліт маскується під хворобу серця
Біль – головний прояв радикуліту. Що саме болітиме – залежить від того, в якому місці виникли проблеми із хребтом.
Найпоширенішим є попереково-крижовий радикуліт, при якому біль локалізується в ділянці попереку, крижів, сідниці з поширенням на стегно, гомілку, стопу. Біль посилюється при рухах, тому хворий уникає різких рухів. Можуть виникати відчуття оніміння кінцівок, «повзання мурашок».
Фактором ризику радикуліту є порушення постави (сколіоз), гіподинамія та зайва вага
При шийному радикуліті болить у потилиці, плечі, лопатці, біль посилюється при повороті голови, кашлі, чханні, рухах рук. Вночі біль посилюється, і хворі змушені ходити, «заколисувати» вражену руку. У важких випадках відчувається затерпання, поколювання в шкірі руки, порушується чутливість.
Грудний радикуліт буває рідко і проявляється болем у грудній клітці. З цієї причини людина може припустити, що у неї хворе серце. Вона звертається до терапевта, роблять кардіограму, яка показує, що з серцем усе гаразд.
У жодному разі при виникненні болю не можна займатися самолікуванням, вдаватися до теплових процедур, знеболювання чи мануальної терапії, застерігає В. Тимощук. Адже біль у спині може бути наслідком інших захворювань, зокрема, онокологічних, при яких це протипоказано. Тому при появі болю не зволікайте зі зверненням до лікаря та здійсненням комплексного обстеження.
Щоб не хворіти, одягніть гуцульський пояс
Сучасна людина хвора на гіподинамію, яка ослаблює м'язовий корсет хребта. М'язи перестають виконувати роль ресор і все навантаження переходить на кістки, хрящові диски і зв'язки, які поступово руйнуються. З'являються зміщення і підвивихи хребців, ущільнюються нерви. Розвивається довга та тривала хвороба, яка нерідко приводить до інвалідності.
Запобігти цьому можна, якщо замолоду зміцнювати м'язи, зберігати правильну поставу, чергувати роботу з відпочинком, загартовуватися, каже В. Тимощук. Візьміть за правило щодня робити ранкову гімнастику, а для зміцнення хребта займіться плаванням. Якщо ваша робота пов’язана зі значним фізичним навантаженням або, навпаки, вам доводиться багато сидіти (приміром, водії), не гребуйте носити спеціальний пояс для фіксації хребта. Про необхідність цього добре знали предки (згадайте широкі пояси гуцулів, запорізьких козаків, японське кімоно тощо).
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар