
На бензозаправках упродовж фактично тижня різко зросли ціни на пальне. Бензин марки А-95 за тиждень додав у ціні майже на гривню, з 19,45 гривні до 20,17. На великих мережевих заправках області за літр бензину правлять 22,99 гривні.
Услід за бензином зросла ціна на дизпальне. Із 16,95 за літр ціна підскочила до 17,25 гривні, а подекуди до майже 19 гривень.
Різниця вартості пального однієї марки на різних заправках області коливається у рамках чотирьох гривень. Залежить це передовсім від мережі заправних станцій. Різко підвищили ціни на пальне великі мережі АЗС – «WOG», «OKKO», «Shell», «SOCAR».
Мережі АЗС прив’язують вартість пального до зростання акцизів. Правда, експерти стверджують, що складова акцизів у вартості пального незначна.
– Складова акцизу у вартості пального дуже незначна, – каже директор науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев. – Більше на ціну впливає курс долара, вартість нафти і попит. Всі ці складові сильно коливаються. Заправки на пальному зараз мають непогану маржу, тому можуть на ній грати, продовжує експерт.
Однак попри обвалу цін на нафту на світовому ринку, українські нафтотрейдери майже не понизили цін на пальне. Коли нафта у світі падала в ціні до 30 доларів за барель, бензин в Україні і далі коштував два десятки гривень за літр.
Натомість нафтотрейдери у всьому звинувачують гривню. Мовляв, фактично увесь бензин купують за кордоном за валюту. І тому кожна копійка, яку втрачає гривня до долара, позначається і на пальному.
Ще півроку тому влада обіцяла врегулювати протиріччя із торгівцями пальним, аби ті знизили ціни, зважаючи на низьку вартість нафти. Однак досі нічого не відбулося.
Різко підвищили ціни на пальне підняли великі мережі АЗС – «WOG», «OKKO», «Shell», «SOCAR»
Нинішнє підвищення вартості пального великими українськими АЗС Антимонопольний комітет України (АМКУ) вважає змовою і погрожують компаніям штрафами, які можуть сягнути 10% від річного доходу компаній.
Як повідомили у прес-центрі АМКУ, це ще один факт непоодинокої практики зазначених учасників ринку щодо встановлення та підтримання на однаковому рівні роздрібних цін на пальне.
– Роздрібні ціни на світлі нафтопродукти вказаних операторів ринку є найвищими в Україні, перевищують рівень індикативних цін, розрахованих Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, і не корелюються зі змінами об’єктивних факторів, що впливають на вартість пального, – повідомили в АМКУ. – Водночас встановлення і підтримання однакових цін на світлі нафтопродукти може призводити до обмеження конкуренції на ринках роздрібної реалізації світлих нафтопродуктів.
Раніше АМКУ уже розглядав справи за ознаками вчинення декотрими компаніями порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Однак це аж ніяк не вплинуло на учасників змови.
У Чернівецькому обласному територіальному відділенні Антимонопольного комітету щорічно проводять дослідження ринку цін, щоправда, ухвалювати якість рішення, тут не мають повноважень.
Подорожчання пального позначиться не тільки на приватних автовласниках. Ріст вартості пального призведе до зростання цін на всі товари та послуги, прогнозують експерти. Тож уже найближчим часом українці можуть спостерігати зростання цін як на хліб, так і на інші товари першої необхідності.
Ольга МАКСИМЮК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар