
Про затримки виплат у різних сферах нині говорять не лише в кожному населеному пункті Чернівецької області, таке ж відбувається в усій Україні. Обласне казначейство вже кілька місяців поспіль блокує рахунки органів місцевого самоврядування. Загалом, склалася вельми парадоксальна ситуація – гроші на рахунках міських та сільських рад є і чималі, та скористатися ними (розрахуватися з підрядниками за виконані роботи, здійснити виплати за незахищеними статтями) вони не можуть.
Зрештою, блокування рахунків Держказначейством вже стало традиційним, бо ж таке відбувається щороку. Та нині проблема досягла небачених раніше масштабів, кажуть аналітики. Причини цілком зрозумілі: по-перше, просто немає грошей у держбюджеті через проблеми із виконанням дохідної частини, а по-друге, бо треба погашати зовнішні та внутрішні державні боргові зобов’язання.
Відтак через брак грошей на зарплату, вчителів та лікарів відправляють у відпустки за свій рахунок, обіцяючи виплатити відпускні згодом. Окрім того, підприємства вже кілька місяців затримують зарплати працівникам, а ще в районах нічим розраховуватися за продукти для дитсадків. Керівники місцевих рад скаржаться, соромно вже людям в очі дивитися – понабирали боргів у підприємців, а віддавати нічим.
Понад 40% зарплат, які отримують українці, йде на оплату кредитів
– Зарплати бюджетники поки що отримують справно, на щастя, на захищені статті казначейство гроші перераховує. Минулого місяця, щоправда, були затримки зарплати медикам, та нещодавно і вони отримали платню. А ось про працівників інших сфер цього не скажеш. Комунальники, приміром, сидять без зарплати, – каже Заставнівський міський голова Ярослав Цуркан. – Загалом міська рада нині має боргів майже на півмільйона гривень. Ці гроші у бюджеті є, але застрягли у держскарбниці. Тому не можемо заплатити підрядникам за виконаний ремонт доріг, благоустрій. Також не встигли замінити вікна у дитсадках. Були борги за харчування у дошкільних установах, близько 50 тисяч гривень, та наприкінці минулого тижня ми таки розрахувалися.
Заручниками ситуації стали приватні підприємці у районах. Через те, що місцеві ради не мають змоги розрахуватися за виконані послуги та куплені у борг товари, вони буквально залишилися без обігових коштів. А працівники комунальних підприємств місяцями не бачать зарплати.
– Незахищені статті у нас зовсім не фінансують, заборгували півмільйона гривень. Зокрема, ми не розрахувалися за куплені миючі засоби для дитячих установ, комунальні послуги. Через це комунальникам за три місяці затримали зарплату. Не виплачують гроші на витрати, пов’язані з відрядженнями та лікарняні листи. Люди переживають, що Новий рік зустрінуть з порожніми кишенями, – розповідає Вашковецький селищний голова Микола Перч. – Щодо підприємців, то боргуємо кожному по 5-7 тисяч гривень. Вони скражться, адже повірили нам на слово.
Водночас на своєму офіційному сайті Держказначейство України звітує, що забезпечує своєчасне перерахування коштів для соціальних виплат, а також розрахунків розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів з дотриманням вимог чинного законодавства, направляючи на це весь наявний фінансовий ресурс. Аби уникнути соціальної напруги, забезпечують виконання насамперед захищених статей видатків бюджету – виплату зарплати, стипендій, оплату компослуг, продуктів харчування, медикаментів тощо.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар