
Упродовж тижня у Чернівцях відбувався другий етап соціологічного дослідження електоральних настроїв напередодні виборів до парламенту. Усього було опитано 1000 респондентів, які висловили свої симпатії політичним силам та кандидатам у депутати до Верховної Ради. Проводив соціологічний консорціум "За чесні вибори" Центр соціальних досліджень "SOCIS" спільно з Центром євроатлантичної інтеграції та безпеки ЧНУ.
Власне, "SOCIS" працює на ринку соціологічних досліджень вже понад 20 років і здобув повагу та визнання у цій царині, досліджує електоральні настрої на усіх виборчих кампаніях в Україні.
Згідно з даними дослідження, лідери виборчих перегонів фактично не змінились, щоправда, вперше підтримка чернівчанами Віталія Михайлішина випередила його найближчого опонента Миколи Федрука. Зокрема, на запитання, якщо б вибори депутатів Верховної Ради відбулись у найближчу неділю за мажоритарними списками, то за якого кандидата ви б проголосували. Свою підтримку Віталію Михайлішину віддали 23,8% опитаних, Миколі Федоруку 22,3%. а Галині Марараш – 5,4% чернівчан.
Відтак розрив між найрейтинговішими кандидатами у депутати становить 1,5% на користь Віталія Михайлішина, а підтримка Федорука зменшилась на 1,3%.
Р. Білик: Опоненти Михайлішина намагаються зупинити ріст його рейтингу всіма можливими засобами
Водночас збільшився рейтинг довіри Віталія Михайлішина. Він становить 28,5%, а Миколі Федоруку повністю довіряють 22,5%.
Щодо рейтингів політичних сил, то дещо знизився він у Партії регіонів – 12,5%, фактично не змінився у ВО "Батьківщина" – 20,8% та значно зріс в "УДАРу Кличка" – 12,5%. Це, за словами соціологів, пояснюється тим, що Віталія Кличка ідентифікують як єдиного чесного політика, який прагне змінити нинішню ситуацію.
За нинішніми даними дослідження, не долають 5-відсотковий прохідний бар’єр у Чернівцях КПУ – 4,3%, ВО "Свобода" – 3,8% та Партія "Україна – вперед!" – 1,8%.
Попри те, що згідно з опитуванням, явка на вибори становить понад 81%, реально, зауважують дослідники, вона буде набагато меншою і коливатиметься в межах 55%.
– Причини зростання рейтингу Михайлішина можна порівняти зі зростанням популярності Кличка, - зазначив провідний науковий співробітник Інституту НАН України, директор Центру соціальних та маркетингових досліджень "SOCIS" Микола Чурілов. - Він на 20 років молодший за Федорука і на зміну старим політикам приходить молоде покоління. Наразі тенденція в тому, що рейтинг Михайлішина невпинно зростає, а Федорука дещо падає. Подивимось, які тенденції спостерігатимемо надалі. Окрім того, ми ввели нове запитання, за якого політика ви б ніколи не проголосували. За Федорука ніколи б не проголосували 11% опитаних, за Михайлішина 10,5%.
Окрім того, за словами Миколи Чурілова, зростання рейтингу Михайлішина пов’язано також з тим, що він постійно зустрічається з людьми, влаштовує різноманітні заходи та з’являється у ЗМІ. Натомість, його опонента Федорука немає ніде. Можливо, він тримає запал на останній час, але це має певні небезпеки.
Щодо альтернативних соціологічних досліджень, які днями презентували у Чернівцях, то, як наголосив директор Центру, вони відбувались з порушеннями процедури та вибірки, не мали під собою грунтовної методологічної бази.
– Я не буду коментувати результати інших досліджень, нехай нас розсудять результати виборів, – зауважила директор Центру євроатлантичної інтеграції та безпеки ЧНУ Наталія Стрільчук. – Дуже часто наші дослідження підтверджуються виборами і це найбільша та найкраща оцінка нашої роботи.
Дослідження проведено з 14 по 23 вересня 2012 року соціологічним консорціумом "За чесні вибори" у Чернівцях. Було опитано 1000 респондентів, враховуючи соціально-демографічні характеристики. Опитували людей у віці понад 18 років, квотами у виборців були стать, вік та освіта. Похибка дослідження не перевищує +/- 3,1%.
Василь ПЕТРАК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар