
Захищати батьківщину, звісно, справа честі кожного свідомого громадянина, та невизначеність і невпевненість у тому, що буде після повернення, не надто піднімає бойовий дух. Як і всюди в Україні, на Буковині відбулась мобілізація. До Національної гвардії призвали цілу роту, і 7 квітня її відправили на місце служби у східні області України.
Ясна річ, всі ці люди до мобілізації чимось займалися, десь працювали, мають родини, які треба утримувати. Звісно, від служби вони не ухилялися, однак поїхали вони не зі спокійною душею. Люди бояться, що через мобілізацію можуть втратити і роботу, і зарплату.
– До мобілізації працював у одному з управлінь облдержадміністрації. Коли прийшла повістка, довго думав, як так зробити, аби і робоче місце за мною зберегли, і зарплату платили, бо ж маю дружину та маленьку дитину, а я – поки що єдиний годувальник у сім’ї. Намагався оформити це як відрядження чи відпустку, проте не вийшло, бо ж не знаю, скільки часу все це триватиме, – розповідає чернівчанин Олексій П. – Тепер не знаю, що буде далі.
Загалом, пояснює юрист бюро «Дутка та партнери» Даніель Олару, усі питання, пов’язані з правовим регулюванням відносин між державою та громадянами України у зв’язку з виконанням ними конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, регулює Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25 березня 1992 року. Та 27 березня 2014 року виконувач обв’язків Президента України Олександр Турчинов підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації», де й прописано всі нюанси, пов’язані із робочим місцем та зарплатою мобілізованих.
Наприклад, у частині 2 статті 39 цього закону йдеться про те, що за громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігають місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності.
Закон, однак, новий і сируватий, тому наразі чітко невідомо, хто і скільки має платити мобілізованим. Зрештою, закон прописує, що зарплату вони мають отримувати у тому ж розмірі, що й на підприємстві, де працювали до мобілізації. Однак, хто саме має платити ці гроші – Міноборони чи роботодавець – неясно.
Щодо підприємців, то на час мобілізації, відповідно до ст. 3 цього закону, державна реєстрація їхньої підприємницької діяльності не припиняється. А це значить, що і податки він має сплачувати, як і раніше.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар