
Не лише схід України, а й кіберпростір у межах нашої держави страждає від постійних атак. Починаючи з кінця серпня і по нині, власників смартфонів підстерігає новий вірус, який поширюються СМС-повідомленнями. Найбільш вразливими до нього є мобільні телефони з операційною системою Android. Приходити повідомлення можуть як зі знайомих, так і з будь-яких інших номерів. СМС містить текст «Привіт, дивись фото» і посилання на ресурс. Під час переходу на зазначену Інтернет-адресу на мобільний телефон завантажується вірусний програмний додаток. Ця програма відразу ж активується, завдяки чому кіберзлочинці отримують доступ до телефону жертви з усіма даними: телефонною книгою, журналом вхідних і вихідних дзвінків, історією СМС-повідомлень користувача. Крім цього, повідомлення з руйнівним вмістом розсилається всім абонентам, знайденим у телефонній книзі користувача.
Мета атак – заразити якомога більше гаджетів, зібрати особисті дані, щоб отримати доступ до грошових операцій, які здійснюють через мережу Інтернет. У підсумку зловмисники можуть заволодіти коштами жертви.
Якщо отримали підозрілі СМС:
- не переходити за вказаним посиланням;
- повідомити мобільного оператора про отримання вірусного СМС;
- повідомити абонента, від якого надійшло повідомлення, про наявність у нього вірусу;
- за можливості очистити гаджет від вірусної програми (вона є у папці із завантаженими файлами із назвою «FOTO_ALBOM.apk.».
У Службі безпеки України зазначають, що за останні дні кількість атак збільшилась. Однак секретар прес-служби СБУ у Чернівецькій області Леся Федоренко каже, що наразі жодного звернення громадян у Чернівецькій області з цією проблемою не зафіксовано.
Офіційно жодна людина не звернулась, але випадки вірусних атак є. Постраждав від хакерів і чернівчанин, громадський діяч Ігор Баб`юк. Ще тиждень тому на його телефон надійшло вірусне СМС-повідомлення.
- Надійшло воно з номера оператора МТС, тобто нічого підозрілого я не помітив. А коли почув про хакерські атаки– злякався, адже не знав, як вірус діє. Відразу пішов до сервісного центру МТС, - каже І. Баб`юк. – Там сказали, що можу заспокоїтись, адже віруси активізуються лише у смартфонах. Добре, що в мене звичайнісінький телефон.
Володимир Хіцяк, менеджер зі зв`язків з громадськістю і пресою Західного управління «МТС-Україна» зазначає, що люди активно почали звертатися до центрів зв`язку на початку вересня, хоча вірус цей відомий досить давно. Створили його у Росії спеціально для ОС Android, а тепер спрямували його на українців. Боротися з ним можна самотужки, достатньо просто видалити шкідливий файл. Але люди звертаютьмя до центрів лише тоді, коли файл інсталювався на телефон.
- Якщо на телефон завантажувати лише ліцензовані програмні додатки, то зараження вдасться уникнути – шкідливий файл просто буде недоступним, - каже В. Хіцяк. – Проте якщо зараження вже розпочалось, а зрозуміти це можна з того, що зникають кошти або самовільно розсилаються повідомлення, тоді треба звернутись до правоохоронних органів. Вони, своєю чергою, мають повне право зафіксувати факт злочину.
В СБУ підтвердили, що атаки здійснюють з російських інформаційних ресурсів. Ймовірно, це спланована диверсія із зараження шкідливим програмним забезпеченням гаджетів українців. Телефонний вірус з`явився одночасно з наступом російських військ на Сході, тому цілком можливо, він пов`язаний з цим і сприяє агресору.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар