
Щойно підприємці звикли до останніх змін і нарешті розібралися, куди, кому і скільки платити податків, як сталися чергові пертурбації, які знову все заплутали. З нового року бізнес пристосовувався до того, що платити Єдиний соціальний внесок треба не Пенсійному фонду, як було раніше, а управлінню Міндоходів та зборів. Мабуть, розповідати, яких нервів вартував цей перехід підприємцям, немає змісту. Та щойно розібралися, що й до чого, в державі змінилася влада і чи не найперше, що зробили нові очільники – взялися ліквідовувати Міністерство доходів та зборів. Точніше, його знову розділили на Податкову та Митницю, хоча керуватимуть ними, як і раніше, централізовано. Такі повноваження отримало Міністерство фінансів.
Нагадаємо, Міністерство доходів та зборів з’явилося у грудні 2012 року.
І хоча у необхідності його ліквідувати у підприємців сумнівів не виникає, бо ж, кажуть, такий чудернацький симбіоз із податківців та митників лише ще більше тиснув на бізнес, вони проти того, аби зміни ці впроваджували так раптово.
Окрім іншого, планують дозволити підприємцям звітувати раз на рік, а не щомісяця
– Ясна річ, серед підприємців навряд чи знайдеться той, хто буде проти ліквідації цього міністерства, адже всі розуміють, з якою метою його створювали і всі на собі відчули жорсткість їхніх методів роботи. Вже ні для кого не є таємницею, що і податківці, і митники мали виконувати плани. І якщо, приміром, податківці свій не довиконували, то на митниці збільшували побори, і навпаки. Проте водночас всі проти того, аби ці реформи здійснювали аврально, – каже керівник девелоперської компанії Віктор Мігалчан. – Вважаю, що зміни потрібно запроваджувати поступово, аби не було плутанини.
Єдиний соцвнесок – знову Пенсійному фонду
А її, плутанини, навряд чи вдасться уникнути, бо ж реорганізація передбачає і зміну адміністрування декотрих податків. А саме Єдиного соціального внеску. Тепер його знову треба буде платити до Пенсійного фонду.
– Коли у січні набрали чинності зміни, відповідно до яких Єдиний соцвнесок потрібно було платити не до Пенсійного фонду, а до Податкової, були страшні черги, – розповідає юрист Юліана Козлова. – Зараз знову адмініструванням цього податку займатиметься Пенсійний фонд. Сплачувати його треба до 20 числа кожного місяця. Термін збігає, а люди досі не знають, як і куди платити.
У Податковій пояснюють, поки що рахунки не змінювали, тож сплачувати потрібно, як і раніше.
– Сьогодні фахівці Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області та Чернівецької митниці Міндоходів виконують свої функціональні обов’язки щодо забезпечення стабільних надходжень податків та митних платежів до бюджету, надання адміністративних послуг та ефективної роботи митних пунктів пропуску. Законодавчі норми, згідно з якими платники податків сплачують податки, митні платежі та єдиний соціальний внесок, не змінювалися і, відповідно, ставки податків, терміни подання звітності не змінено, – прокоментувала завідувач інформаційно-комунікаційного сектору Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області Марія Коцим'юк.
На адаптацію буде кілька місяців
Чи доцільно саме зараз міняти систему оподаткування та законодавче поле, в якому працюють підприємці – навряд чи.
– Спершу, мабуть, треба було б визначитися, що саме треба змінювати, яка у цьому потреба і що у результаті треба отримати. А так ми отримаємо те саме, що було кілька місяців тому, коли соцвнесок почали платити до Податкової, – каже голова Асоціації виробників Буковини Неля Малько. – Зрештою, так і не було належним чином налагоджено процедуру сплати цього Єдиного соцвнеску. Досі є чимало проблем із розрахунками, суми не збігаються. Не вирішено питання із залишками на старих рахунках. У декотрих підприємців взагалі незрозуміло звідки виникла заборгованість, а в інших навпаки – переплата. Хоча повернути адміністрування цього податку Пенсійному фонду буде логічним, оскільки звітність по ньому все одно залишалась у ньому.
Та не у цьому найбільший клопіт, каже Н. Малько, а у тому, що під реорганізацією мають на увазі також і зміну підходу до самої звітності. Наприклад, ведуть розмови про те, аби дозволити підприємцям звітувати не щомісяця, а тільки раз на рік.
Зміни, як завше, в першу чергу вдарять по дрібних підприємцях. Середній бізнес має у штаті кількох бухгалтерів, які відстежують зміни у законодавстві. А ось малі підприємці змушені займатися справами самостійно, відтак ризикують заплутатися і сплатити не на той рахунок тощо.
Зрештою, ця реорганізація, як і всі інші, триватиме не один місяць, тож у підприємців таки буде час, аби звикнути та пристосуватися до нових правил гри.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар