
Гепатит – дифузне запалення печінки, здебільшого – інфекційної природи.
– У 90% випадків причиною гострого гепатиту є гепатотропні віруси: А, В, С, D, Е, F, G, SEN, TTV та такі інші віруси, як Епштейн-Барр, цитомегаловірус, аденовіруси, – пояснює «Погляду» лікар-інфекціоніст І категорії Олена Мироник. – Однак захворювання печінки може бути спричинено і неінфекційними чинниками. А саме: хімічними речовинами, отрутами, медикаментами, алкоголем, суттєвими зрушеннями в імунній системі, вродженими генетичними факторами тощо.
Лікування хронічних гепатитів «В» та «С» є дорогим, тривалим і виснажливим
Для хронічних гепатитів «В» та «С» властивий тривалий, впродовж десятків років, безсимптомний перебіг. Весь цей час віруси поступово знищують печінку, а інфікована людина навіть не здогадується про наявне у неї захворювання. Клінічна симптоматика, як правило, з’являється у кінцевій стадії хвороби, коли печінка практично повністю зруйнована.
Більшість інфікованих людей, зважаючи на відсутність клінічної симптоматики, не обстежується і за медичною допомогою не звертається. Крім цього, лікування хронічних гепатитів «В» та «С» є дорогим, тривалим (від 24 до 48 тижнів) та виснажливим у зв’язку з вираженою побічною дією ліків. Отже, легше запобігти інфікуванню вірусами гепатитів «В» і «С», ніж лікувати їх.
Сучасне противірусне лікування у 40-80% випадків призводить до цілковитого одужання, у решті випадків – призупиняє прогресування хвороби, суттєво знижує ризик розвитку цирозу і первинного раку печінки та продовжує тривалість життя.
До речі, до групи підвищеного ризику щодо інфікування вірусами гепатитів «В» і «С» належать медичні працівники, які виконують оперативні втручання чи працюють з донорською кров’ю, працівники, які надають послуги манікюру, пірсингу, татуювання та особи, яким надають ці послуги.
Особливо високий ризик зараження гепатитами «В» і «С» у споживачів ін’єкційних наркотиків, представників комерційного сексу, осіб, які часто міняють статевих партнерів, чоловіків-гомосексуалів.
Гепатити «А» та «Е» поширені повсюдно, характеризуються високим рівнем захворюваності з періодичним сезонним підйомом в осінньо-зимовий період. У народі гепатит «А» називають «хворобою брудних рук». Ці гепатити перебігають лише в гострих формах, рецидиви хвороби трапляються рідко.
В Україні частіше реєструють гепатит «А», тоді як «Е» – лише поодинокі завізні випадки, хоча медики припускають можливість спалахів інфекції у південних регіонах країни.
Гепатит «D» трапляється в Україні, зокрема на Буковині, зрідка.
– Також гостру проблему для людства викликає і захворювання на вірусні гепатити «В» та «С», – каже пані Олена. – Для інфікування вірусом гепатиту «В» достатньо 0,0000001 мл інфікованої крові.
У 60-90% інфікованих вірусом С через 8-10 років формується хронічний гепатит, а через 15-20 років з моменту інфікування, діагностується цироз печінки та гепатоцилюлярна карцинома.
Найбільш загальні симптоми гострого гепатиту – слабкість і стомлюваність, втрата апетиту, нудота, важкість або дискомфорт у животі (праворуч, де розташована печінка), потемніння сечі, зміна кольору калу (стає світлим), жовтяниця.
Ознаки хронічного гепатиту можуть бути, як безсимптомними, так і слабо вираженими, серед яких тривала слабкість і стомлюваність. Іноді хронічний гепатит помічають тільки тоді, коли вже розвинулися його незворотні наслідки (цироз печінки, який може проявлятися погіршенням стану хворого, розвитком жовтяниці і появою асциту (збільшення живота). Може розвинутися печінкова енцефалопатія, тобто ураження головного мозку з порушенням його діяльності. Нерідко хронічні гепатити виявляють випадково, при обстеженні з приводу інших захворювань або диспансеризації.
Ольга ШУПЕНЯ
Як уникнути захворювання на гепатити «А» та «Е»
- воду з нецентралізованих джерел (колодязів, копанок тощо) перед вживанням кип’ятити; вживати якісну питну воду, що подається водопровідними джерелами централізованого та нецентралізованого водопостачання, котрі контролюються комунальною службою та санепідстанціями;
- не використовувати воду із сумнівних джерел;
- не вживати продукти, придбані на стихійних ринках;
- ретельно мити перед вживанням овочі та фрукти;
- дотримуватись технологічного (температурного) режиму приготування їжі;
- регулярно мити руки.
Щоб не захворіти на гепатити «В» та «С»
- Ніколи не користуватися чужими бритвами, станками, зубними щітками та іншими предметами, на які може потрапити кров інфікованої особи.
- Якщо ви прийшли в будь-який медичний заклад, дивіться, щоб всі потенційно небезпечні маніпуляції проводили одноразовими інструментами.
- Добре подумайте перед тим як піти і зробити татуювання або пірсинг, дивіться куди і до кого йдете. Перед виконанням цих маніпуляцій майстер повинен добре вимити руки з милом, обробити їх антисептиком, натягнути одноразові рукавички.
- Єдиний шлях профілактики інфікування вірусами гепатиту «В» і «С» – це підвищена обережність, необхідно уникати процедур з використанням предметів необроблених дезінфікуючими засобами.
- Сьогодні лікарі можуть захистити своїх пацієнтів від інфікування вірусами гепатитів, рекомендуючи їм отримати профілактичне щеплення проти гепатиту «В». Поствакцинальний імунітет повністю вберігає від захворювання впродовж 7-10 років. А ось вакцини проти гепатиту «С» ще не винайдено.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар