
Нині комунікації у регіоні сильно застаріли: і водопостачання, і каналізація працюють ледве-ледве, адже їх не замінювали десятиріччями. Утім, тим, хто користується водовідведенням, навіть попри його технологічну відсталість, пощастило, адже під’єднатися до мереж на практиці майже неможливо.
– Маю квартиру фактично у центрі Новоселиці, цьогоріч у ній робили капітальний ремонт, облаштовували каналізацію, - розповідає мешканка Новоселиці Оксана Л. – Хотіли під’єднатися до міської каналізації, але нам пояснили, що це неможливо, адже по-перше, це дуже дорого, а по-друге, потужностей міської каналізації навіть зараз не вистачає. Відтак свою проблему мали вирішувати менш цивілізованими методами: у дворі закопали пластикову бочку, з якої час від часу відкачуємо нечистоти.
– У Новоселиці міська каналізація є, - каже керівник КП “Новоселицька міська тепломережа” Віктор Агратіна. – В принципі до неї реально підключитися, і теоретично, і навіть на практиці. Щоправда, потрібно тягнути труби, облаштовувати нову гілку, а це дуже дорого, не по кишені, ані нам, ані мешканцям міста.
Утім, насправді ситуація з каналізацією у Новоселиці є ще критичнішою. Фахівці запевняють, що доки у місті не запрацюють нові очисні споруди, мешканці вимушені почекати з облаштуванням каналізації.
– Новоселиця – райцентр, у якому ситуація з очисними спорудами чи не найгірша, – пояснює старший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Юрій Макеєв. – Вони зруйновані та забезпечують тільки механічну очистку. На щастя, у місті нема великих промислових підприємств і в Прут потрапляє лише невеликий обсяг відходів приватного сектору. Якщо ж кількість нечистот збільшиться, або ще гірше – забруднення дійдуть до кордону з Румунією, комунальне підприємство очікують не лише адміністративні стягнення, а й кримінальна відповідальність. Через це керівництво і не може ризикувати та під’єднувати до каналізації абонентів.
За словами Ю. Макеєва, ситуацію можна виправити, адже неподалік від старих очисних споруд Новоселиці почали будувати нові, у які вже вклали понад 3 млн. гривень. Аби завершити будівництво, потрібно ще 600 тисяч, яких поки що немає.
Легальна каналізація вдома – дуже дорого
Та хай би яка причина змушувала відмовляти у під’єднанні до каналізації, це не змінює того, що мешканці міста залишаються наодинці зі своїми проблемами. Переважно люди знаходять вихід та облаштовують каналізацію просто у дворі: риють яму, у яку стікають нечистоти, які зрештою потрапляють у грунт та воду. Кількість таких мікроканалізацій важко навіть уявити, адже у багатьох селах каналізації немає взагалі, натомість зручності з’являються у кожній хаті.
– Зараз методів для облаштування каналізації приватного сектору чимало, але це дуже дороге задоволення, дозволити собі таке можуть лише не більше 20% населення, - каже Ю. Макеєв. – Вигрібні ями, які часто використовує населення, також можуть бути хорошим варіантом каналізації, але для їхнього облаштування потрібні дозволи. Окрім того, треба грамотно їх облаштовувати, встановлювати ізоляцію тощо. Та головною вимогою є те, що вони безпечні, лише якщо розміщені близько до діючих очисних споруд (які є у Черінвцях або у Хотині), а ось в інших районах області такі ями можуть бути небезпечними.
Ірина ВОРНІЧЕСА-БАРАШКІНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар