
Глибока політична криза обернулася не менш катастрофічною девальвацією гривні. Основною причиною стрімкого падіння нацвалюти експерти називають не тільки спроби чинної влади встановити диктатуру, але й намагання планово та у ручному режимі девальвувати гривню.
Істерія на валютному ринку триває вже щонайменше третій тиждень поспіль. Лише за 10 робочих днів – з 21 січня по 3 лютого обсяг торгів всіма валютами на міжбанку сягнув 35 мільярдів доларів. Це рекорд – 3,5 мільярда доларів у день. Для порівняння, торік денний обіг не перевищував 1,2 мільярда доларів.
На готівковому ринку курс долара то стрімко росте, то стрімко падає після кожної заяви Нацбанку чи Кабміну про те, що підстав для знецінення гривні немає.
Власне, так сталося і цього разу: варто було в. о. прем’єра Сергію Арбузову заявити, що причин, які дестабілізують гривню, нині немає, долар на міжбанку впав до 8,7 гривні. Схоже, такі коливання інвалюти – не межа, бо вже у середу, 5 лютого, готівковим доларом в обмінниках торгували по 8,9. Власне, на такій позначці 4 лютого закрилися міжбанківські торги. Наступного ж дня торги відкрилися з курсом долара 9,4 гривні, та після того, як на міжбанк вийшов Нацбанк, який пропонував американську валюту по 8,7 гривні, курс почав стрімко падати і зрештою зупинився на позначці 9,05 гривні. Офіційний курс головний регулятор залишив без змін.
Міняйли на «Калинці» продавали долар по 9,7 гривні
Зауважимо, що долар дорожчає лише у комерційних банках, державні ж фінустанови і далі торгують доларом за неадекватно низьким курсом – 8,7 гривні за долар.
У тому, що валютний ринок лихоманить, винний Нацбанк, каже голова Асоціації фінансистів Буковини Євген Прокопець, бо не завжди виходить на міжбанківські торги. І робить це свідомо, за вказівкою «згори».
– Це, вважаю, політика, спрямована на те, аби звинуватити у дестабілізації євромайдан, – зазначає експерт. – Якби НБУ взяв участь у міжбанківських торгах, курс долара можна було би знизити щонайменше до 8,3 гривні. Якщо цього не трапиться, всім доведеться звикати до долара, дорожчого за 9 гривень.
Як вже йшлося, державні банки торгують доларом за ціною, суттєво нижчою, ніж решта фінустанов. І вони можуть собі це дозволити, адже отримують суттєві валютні вливання із резервів Нацбанку.
– Попри заяви про стабілізацію, у НБУ ще на початку грудня були готові до девальвації гривні і перестрахувалися – ухвалили Постанову №536 від 24 грудня 2013, якою дозволили собі здійснювати адресні інтервенції у разі виникнення нагальних потреб загальнодержавного значення. Вочевидь, саме у державні банки й пішла ця адресна допомога, – припускає скарбник одного із комерційних банків міста Олександр Веремій.
Якщо ж розглядати ситуацію більш приземлено, для простих українців ця ситуація обернеться ще більшим зубожінням, адже дорогий долар одразу тягне за собою ціни на продукти, пальне, одяг та побутову техніку тощо. Не кажучи вже про особисті заощадження, які суттєво тануть з кожним зростанням курсу.
Аби врятувати хоч те, що залишилося, минулого тижня люди масово кинулися скуповувати долари та забирати депозити (у кого була така можливість). Та, у Нацбанку ажіотажу не помітили. Ба більше, кажуть, у січні продали іноземної валюти на 15 мільйонів гривень менше, ніж у грудні 2013.
– За грудень 2013 року обсяги готівкової іноземної валюти, проданої населенню банківськими та небанківськими фінансовими установами регіону, становили загалом у доларовому еквіваленті 23,3 млн. дол. США.
За січень 2014 року (станом на 27.01.2014) ця цифра становила 8,3 млн. дол. США, – прокоментував начальник управління Національного банку України в Чернівецькій області Богдан Ковч.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар